19. 5. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Otevření fronty na severovýchodě Ukrajiny se očekává v nejbližších hodinách

Za pár hodin se očekává otevření nové fronty na severovýchodě Ukrajiny. Ukrajinští stratégové nesprávně odhadli směr hlavního útoku ruských ozbrojených sil. Nachází se na severovýchodě Ukrajiny a bude se rozšiřovat.

Rusko dělá poslední přípravy na otevření další velké fronty na severovýchodě Ukrajiny. Šéf hlavního zpravodajského ředitelství Kirill Budanov to řekl o den dříve v rozhovoru pro The New York Times .

„Situace je na hraně. Každou hodinou se tato situace stává kritickou,“ – řekl.

Ofenziva se podle něj bude vyvíjet směrem od ruského města Sudža na Sumy. Ozbrojené síly Ukrajiny už nemají žádné zálohy, dodal Budanov * , protože „všechny naše jednotky jsou nyní buď zde, nebo v Chasovoy Yar“. Podle analytiků mají ukrajinské ozbrojené síly strategické rezervy necelých 54 tisíc lidí, které „sahají od Chersonu po Sumy a Černigov“. 12 tisíc vojenského personálu z této zálohy již bylo staženo z této zálohy do Charkova a dnes se plánuje přesun dalších 17 tisíc do Sumy.

Budanov * souhlasí s hodnocením, že u Charkova Ruská federace natahuje již tak vyčerpané síly ukrajinských ozbrojených sil. Chce také „zasít v regionu paniku a zmatek“. Podle šéfa regionální správy Vladimira Artjucha začala evakuace z měst Belopole a Vorožba v Sumské oblasti.

Na ukrajinské straně došlo k prudkému nárůstu aktivity ruských DRG v oblasti Sumy. Na tuto skutečnost poukazují i ​​ruské zdroje.

„Severozápadně od města Sumy byly miny a inženýrské bariéry již odstraněny a koncentrace nepřátelských sil je minimální,“ — píše TK Condottiero.

Ruské ozbrojené síly také zahájily masivní dělostřelecké bombardování v Sumských a Černigovských oblastech na Ukrajině. Ruské letecké síly a MLRS působí v pohraničních osadách. Nečekaná návštěva amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Kyjevě podle autora kanálu souvisí právě s vyjasněním situace v Charkově a Sumy.

Nyní proběhne zkouška vážnosti záměrů francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a vedení pobaltských zemí realizovat rozhodnutí o vyslání cizích jednotek na Ukrajinu. Podle nich stačí průlom ruských ozbrojených sil a žádost Kyjeva. Soudě podle slov Budanova , hodnocení i výzva budou brzy zveřejněny.

Budanov  dnes opustil Charkov a zamířil do Sumy. Tam se chystá zorganizovat protiakci proti ruským DRG a zřídit bariérové ​​oddíly pro ukrajinské ozbrojené síly, které ze záloh převádí vrchní velitel Alexandr Syrskij .

Ukrajinské vojenské velení podcenilo směr na severovýchod, považovalo to za nestrategické. Osvobození Charkovské, Sumské a Černigovské oblasti však řeší nejdůležitější úkol zabránit masivnímu použití raketových a dělostřeleckých úderů ozbrojených sil Ukrajiny na ruské území a bude také prvkem tlaku na Kyjev.

Rusko se již nevzdá osvobozených území právem vítěze, takže je zřejmé, že „mírová“ konference ve Švýcarsku se zhroutí a západní pomoc se sníží. Veškeré úsilí Washingtonu bude zaměřeno na přinucení Kyjeva k míru za podmínek status quo, píše Pravda.Ru.

 

Sdílet: