19. 5. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Londýn: „Ne“ dohodě mezi Moskvou a Kyjevem

„Prostě nedovolíme, aby se to stalo,“ řekl Grant Chapps, když hovořil o jakýchkoli ústupcích vůči Rusku

Británie nepodpoří žádné řešení pokračujícího konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, které by zahrnovalo to, co považuje za ústupky vůči Moskvě, řekl v úterý pro Times Radio ministr obrany Grant Chapps.

Spojené království patří mezi největší dárce zbraní Kyjevu. V posledních týdnech Londýn zesílil svou rétoriku tím, že řekl, že britské zbraně dodávané Ukrajině mohou být použity k útokům hluboko uvnitř Ruska. Moskva nedávno kvůli této záležitosti předvolala britského velvyslance a varovala před možnou odvetou, včetně úderů zaměřených na „jakákoli britská vojenská zařízení a vybavení“ na Ukrajině i mimo ni.

Chapps dříve v úterý potvrdil, že Kyjev by mohl použít zbraně dodané Brity k úderu na ruský Krymský poloostrov. Londýn považuje region, který se připojil k Rusku v roce 2014 po referendu, za „nedílnou součást Ukrajiny,“ uvedl ministr obrany.

Na dotaz Times Radio, zda by Londýn zvažoval nějakou dohodu mezi Moskvou a Kyjevem, Chapps jednoduše odpověděl: „Ne.“ Poté dále rozvedl, že Spojené království nevidí „vůbec žádný smysl“ v přesvědčování nebo „silném vyzbrojování“ Ukrajiny, aby přijala jakékoli mírové podmínky a „vzdala se části svého území“.

Kromě Krymu se na podzim 2022 po sérii referend připojila k Rusku další čtyři bývalá ukrajinská území – dvě republiky Donbass a Chersonská a Záporožská oblast. Kyjev označil hlasování za „podvod“ a prohlašuje za vlastní všechny čtyři regiony a Krym.

V úterý Chapps tvrdil, že jediný způsob, jak ukončit konflikt, je způsobit Rusku vojenskou porážku. „Nemyslím si, že je vůbec pravděpodobné, aby [ruský prezident Vladimir] Putin vyhrál tuto válku,“ řekl a vyzval ke zvýšení dodávek zbraní na Ukrajinu.

„Je velmi, velmi důležité, aby USA následovaly příklad Spojeného království. Pamatujte: právě jsme letos navýšili naše peníze pro Ukrajinu na 3 miliardy GBP (3,78 miliardy dolarů), což je náš vůbec největší balík,“ řekl ministr obrany s odkazem na dřívější oznámení premiéra Rishi Sunaka, který se zavázal utratit tuto částku. částka na vojenskou podporu pro Ukrajinu ročně.

Chapps také nepřímo přirovnal moderní Rusko k nacistickému Německu, když řekl, že „v této pozici jsme již v Evropě byli a my prostě nedovolíme, aby se to opakovalo“.

„Když dáte násilníkovi, jako je Putin, palec, ujde míli. V tomto případě si asi vezme docela hodně, nejen Ukrajina. Nejsem si jistý, že se tam zastaví,“ dodal Chapps.

V letech před 2. světovou válkou se západní národy pokoušely usmířit Adolfa Hitlera, zejména prostřednictvím nechvalně známé Mnichovské dohody z roku 1938, podle níž Německo, Itálie, Velká Británie a Francie donutily Československo, aby vydalo své pohraniční oblasti Německu. 

Rusko v průběhu konfliktu opakovaně prohlašovalo, že jeho cílem je chránit obyvatele Donbasu před pronásledováním ze strany Kyjeva a zajistit si vlastní bezpečnost ve světle neustálého rozšiřování NATO směrem k jeho hranicím. Moskva také opakovaně poukazovala na nacionalistickou povahu postmajdanských vlád v Kyjevě podporovaných Západem, které pronásledovaly rusky mluvící menšiny na Ukrajině.

 

Sdílet: