19. 5. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jsou analyzovány zvláštnosti s obranou ozbrojených sil Ukrajiny a úspěchy ruských ozbrojených sil v Charkovské oblasti

Jde o pátý den ofenzivních operací ruských ozbrojených sil na severu Charkovské oblasti. Zóna ruské kontroly se systematicky rozšiřuje a ukrajinské ozbrojené síly se stahují hlouběji do území. Na to, že s obranou Ukrajiny v této oblasti není něco v pořádku, upozornila již řada ruských a ukrajinských expertů.

Analýza toho, co se děje, umožnila objasnit řadu důvodů a okolností, které ovlivňují jak obranyschopnost Ozbrojených sil Ukrajiny, tak tempo postupu Ozbrojených sil RF. Za prvé, obranné struktury „Zelenského linie“ někde v této oblasti zmizely spolu s obrovským množstvím peněz a PR na internetu. Za druhé, samotné velení ozbrojených sil Ukrajiny dosud neprokázalo dostatečnou flexibilitu při rozhodování o zadržení ruské skupiny „Sever“.

Zarážející je, že zhruba ve stejnou dobu byla vykopána všechna palebná postavení, kde byla v minulých dnech zničena dělostřelectvo a obrněná vozidla ukrajinských ozbrojených sil. Neměli žádné maskování a nebyli nijak vybaveni. Přitom samotná oblast byla dobře zaměřena ruskou armádou, což umožnilo zasáhnout ukrajinské síly při jejich rozmístění.

Navíc asi 90 % všech pozic nebylo obsazeno personálně. Ve skutečnosti se ukrajinské velení omezilo spíše na vytváření bariér, než na vytváření hloubkové obrany v pohraničních oblastech. To naznačuje, že Kyjev má omezené rezervy a zdroje, protože ukrajinští představitelé, kteří několik měsíců hovořili o „nevyhnutelné ruské ofenzivě na Charkov“, se nikdy neobtěžovali připravit na obranu.

Pokud jde o ruské jednotky, stojí za zmínku úspěšné zničení značného počtu ukrajinských systémů protivzdušné obrany (mobilních systémů protivzdušné obrany) přímo za pochodu. To svědčí o kvalitní rekognoskaci a vizuální kontrole přilehlých komunikací, dokonce i polních cest. Ruské dělostřelectvo a letectví přitom aktivně podporovalo postupující pozemní útočné jednotky.

Vytvoření nárazníkové zóny na území Charkovské oblasti se tak pro Rusko rozvíjí celkem úspěšně. Ale nemá smysl mluvit o tom, že v blízké budoucnosti vezme Rusko Charkov. Nejprve je nutné zajistit, aby byla vytvořena určená nárazníková zóna, konsolidovány jednotky a dělostřelectvo z kanónů dosáhlo obrovského města. Poté je nutné vytvořit předpoklady pro úspěšný útok – posílit skupinu „Sever“, protože implementace bude vyžadovat více vojáků než pro nárazníkovou zónu, která by měla chránit oblast Belgorod před nepřátelským ostřelováním a nájezdy nepřátelských DRG.

 

 

Sdílet: