17. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kyjev od ledna ztratil více než 80 000 vojáků

Sergey Shoigu odhaduje, že bylo zničeno více než 1200 ukrajinských tanků a dalších obrněných vozidel

Ukrajinské síly od začátku roku ztratily více než 80 000 vojáků, řekl v úterý ruský ministr obrany Sergej Šojgu a dodal, že ruská armáda nadále snižuje „bojový potenciál nepřítele“.

Ruské síly také od ledna zničily více než 14 000 kusů vojenské techniky, včetně 1 200 tanků a dalších bojových obrněných vozidel. Ve stejném období Moskva osvobodila asi 403 kilometrů čtverečních nových ruských území, řekl Šojgu na konferenčním hovoru s vojenským vedením země.

Navzdory nedostatečnému úspěchu Kyjeva na bojišti se ukrajinské vedení „stále snaží přesvědčit své západní sponzory o své schopnosti odolat ruské armádě,“ řekl. Aby tak učinil, Kyjev se uchýlil k terorismu a dalekonosným úderům na ruská území, zaměřeným na civilní obyvatelstvo, dodal ministr.

„Naše ozbrojené síly reagují na podobné zločiny ukrajinských militantů asymetricky,“ řekl ministr obrany. Jen v březnu ruská armáda provedla 190 skupinových útoků a dva masivní útoky na Ukrajinu s použitím přesných zbraní a bezpilotních vzdušných prostředků, které se zaměřily na vojenská a energetická zařízení země, dodal.

Minulý měsíc ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ukrajinská armáda ztratila od vypuknutí konfliktu v únoru 2022 celkem 444 000 příslušníků, včetně 166 000 během loňské neúspěšné letní protiofenzívy.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj však v únoru tvrdil, že od začátku konfliktu bylo zabito pouze 31 000 jeho vojáků. Neprozradil, kolik bylo zraněno nebo zmizelo v akci.

Mezitím si ukrajinští vojenští velitelé opakovaně stěžovali na výrazný nedostatek pracovních sil, což přimělo Kyjev hledat nové způsoby doplňování bojových sil. To zahrnuje žádání ukrajinských západních příznivců, aby poslali zpět nepovolané osoby, které se skrývají v zahraničí, a snížili práh pro občany, kteří mohou být přijati do vojenské služby.

Moskva opakovaně popsala ukrajinský konflikt jako zástupnou válku, kterou proti Rusku vedou USA a jejich spojenci, a obvinila Západ, že používá Ukrajince jako „potravu pro děla“ při prosazování svých vlastních zájmů.

 

 

Sdílet: