17. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Putin: Rusko vystopuje strůjce moskevského teroristického útoku

Je zásadní určit pachatele a konečné příjemce za tragédií na radnici Crocus, řekl prezident

Ruské bezpečnostní agentury najdou strůjce teroristického útoku na moskevskou koncertní síň Crocus City, uvedl prezident Vladimir Putin.

Je klíčové určit nejen přímé pachatele „krvavého teroristického útoku“ , který se odehrál 22. března, ale také všechny články řetězce vedoucí k jeho konečným příjemcům, řekl Putin během setkání v úterý s vedením ruského ministerstva vnitra.

„Určitě je dostaneme,“ řekl prezident o strůjcích masakru na radnici Crocus, při kterém bylo zabito 144 lidí a více než 550 zraněno.

Teroristické útoky žoldáků jsou „zbraní, která se používá proti Rusku“, ale ti, kdo se k nim uchýlí, musí pochopit, že jde o „dvousečnou zbraň,“ zdůraznil.

V okruhu lidí, kteří jsou připraveni spáchat takové zločiny, nejsou „žádní spolehliví agenti“ , řekl Putin. „Dělají cokoli pro peníze, neřídí se žádnými náboženskými nebo politickými ohledy, pouze finančními,“ vysvětlil a dodal, že „jakékoli informace lze na takovém trhu snadno koupit a prodat“.

Nyní se vyhodnocují kroky všech orgánů činných v trestním řízení, dozorových orgánů a komerčních organizací, které měly na starost bezpečnost na radnici Crocus, uvedl prezident.

„Zaplatili jsme velmi vysokou cenu a analýza situace musí být extrémně objektivní a profesionální,“ trval na svém.

Putin řekl, že na místech, kde se shromažďuje velké množství lidí, jako jsou sportoviště, nákupní a zábavní centra, školy, nemocnice, divadla a další, musí být zavedena „nová úroveň“ bezpečnosti.

Ruské bezpečnostní agentury a policie jsou od teroristického útoku na radnici Crocus v nejvyšší pohotovosti. Všichni čtyři podezřelí pachatelé, kteří jsou státními příslušníky Tádžiku, byli zadrženi následující den, když jeli směrem na Ukrajinu. Od té doby bylo zatčeno několik dalších lidí, kteří jim údajně pomáhali při přípravě a zinscenování masakru.

K útoku na místo konání koncertu se přihlásil Islámský stát Khorasan (ISIS-K). Šéf FSB Aleksandr Bortnikov naznačil, že se zločinem mohou být spojeny také USA, Velká Británie a Ukrajina, přičemž možná využívají jako zástupce radikální islamisty. Všichni tři svou účast popřeli; Washington a Brusel trvaly na tom, že Kyjev nemá s masakrem nic společného.

 

 

 

 

Sdílet: