19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Lavrov: Západ příliš protestuje proti možné roli Kyjeva v moskevském teroristickém útoku

Intenzita jejich trvání na nevině Ukrajiny je neobvyklá, řekl ruský ministr zahraničí

USA a EU jsou vyloženě posedlé tím, že trvají na nevině Ukrajiny v masakru na radnici Crocus, a to do té míry, že takové chování je trochu podezřelé, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru zveřejněném v pátek.

Teroristická skupina „Islámský stát Chorasan“ (ISIS-K) převzala odpovědnost za teroristický útok z minulého pátku, při kterém bylo zabito 143 Rusů a přes 200 skončilo se zraněními v nemocnici. Washington a Brusel okamžitě prohlásily, že ISIS-K byl jediným viníkem a žádné důkazy neukazovaly na Kyjev.

„Západ se aktivně snaží všechny přesvědčit, že je to práce ISIS a už není potřeba nikoho podezírat, zvláště Ukrajinu,“ řekl Lavrov listu Izvestija ve videorozhovoru zveřejněném v pátek. „Stále trvají na tom, že Kyjev za to nemůže, až do bodu, kdy to začíná být posedlé.“

Lavrov poukázal na to, že čtyři podezřelí ozbrojenci se pokoušeli uprchnout na Ukrajinu, když je chytily ruské bezpečnostní síly.

„Opakovaně jsme řekli, že do ukončení vyšetřování neděláme žádné konečné závěry. Vyšetřování stále pracuje na faktech, odhalují se nové okolnosti, ale my prostě nemáme právo vyloučit zjevné možnosti,“ řekl ministr zahraničí.

Mezitím, řekl Lavrov, je Západ „podezřele aktivní“ ve snaze všechny přesvědčit, že Ukrajina nemá s útokem nic společného.

„Nejen veřejně, ale také při kontaktech přes naše diplomatické mise říkají: ‚Není třeba podezírat Ukrajinu‘, ale nikdy nevysvětlí proč,“ řekl. „Z hlediska zdravé logiky, zodpovězení otázky ‚kdo má prospěch‘, nemůžeme vyloučit Ukrajinu.“

Jak mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov , tak mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová se již dříve vyjádřili k tomu, že Západ trval na tom, že Kyjev není vinen, bez jakýchkoli důkazů, které by toto tvrzení skutečně potvrzovaly. Ruské tajné služby a orgány činné v trestním řízení uvedly, že objevily důkazy, že podezřelí obdrželi značné množství kryptoměny z Ukrajiny jako platbu za útok.

Washington prohlásil, že jeho varování ze 7. března o blížícím se útoku se rovnalo protiteroristické spolupráci. Podle New York Times však USA nesdílely veškeré zpravodajské informace, které o útoku měly, aby ochránily „zdroje a metody“ před ruskou kontrolou.

Lavrov poznamenal, že veřejné varování bylo adresováno Američanům v angličtině, nikoli ruské vládě. Kritizoval také EU za nepravdivé tvrzení , že v roce 2022 přerušila spolupráci s Moskvou v oblasti boje proti terorismu kvůli ukrajinskému konfliktu.

„Snažili jsme se roky přesvědčit EU, aby vytvořila mechanismus pro výměnu informací a koordinaci boje proti terorismu,“ řekl Lavrov listu Izvestija. 

„Něco se nám podařilo nastavit až v roce 2018, ale poslední setkání proběhlo v roce 2019. Poté ztratili veškerý zájem,“ dodal. „Takže jejich odmítnutí spolupracovat s námi na konkrétních otázkách boje proti terorismu se datuje dlouho před speciální vojenskou operací na Ukrajině, na kterou nyní obviňují všechna svá selhání a snaží se skrývat své skutečné úmysly.“

 

Sdílet: