19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Konspirační teoretici“ ohrožují mainstreamová média, uvedl kanadský premiér

Justin Trudeau chce „masivní změny“ ve zpravodajském prostředí

Kanadský premiér Justin Trudeau ve středu obvinil sociální média z toho, že brání hlavním zpravodajským kanálům utvářet veřejné mínění tak, jak tomu bylo dříve.

Vůdce Liberální strany vzal své poselství do konzervativní pevnosti Alberty a posadil se s rozhlasovým moderátorem Ryanem Jespersenem k exkluzivnímu 30minutovému rozhovoru na jeho podcastu Real Talk.

„Tam venku je záměrné podkopávání mainstreamových médií,“ řekl Trudeau a odpověděl na otázku ke konci rozhovoru. „Jsou tu zastánci konspiračních teorií, existují hybatelé sociálních médií, kteří se snaží udělat vše, co mohou, aby udrželi lidi v jejich malých filtračních bublinách, aby zabránili lidem, aby se skutečně shodli na společném souboru faktů, jak CBC a CTV – když byly to naše jediné zdroje zpráv – využívané k promítání po celé zemi, alespoň společné chápání věcí.“

Začátkem tohoto měsíce Trudeau odsoudil krok Bell Media propustit mnoho místních novinářů a prodat 45 ze 103 regionálních rozhlasových stanic s argumentem, že místní žurnalistika drží kanadskou demokracii pohromadě. 

„V našem mediálním prostředí musí nastat masivní změny a vláda se může pokusit vytvořit podmínky a pobídky, aby k tomu došlo,“ řekl ve středu Jespersenovi. 

„Vkládáme peníze do místních nezávislých médií,“ dodal Trudeau, když před chvílí tvrdil, že takové zjevné financování by kompromitovalo zpravodajské kanály jako mluvčí vlády.

V červnu 2023 kanadský parlament schválil zákon o online zpravodajství (ONA), podle kterého by vyhledávače a platformy sociálních médií musely kompenzovat zpravodajské kanály za zveřejňování jejich obsahu. Zatímco Google vyhověl, Facebook se „v této věci rozhodl být špatnými lidmi,“ řekl Trudeau Jespersenovi. Meta reagovala na ONA blokováním veškerého zpravodajského obsahu kanadských vydavatelů na Facebooku a Instagramu.

V konečném důsledku je na Kanaďanech, aby prohlásili, že nechtějí přijmout „zkurvení zpráv,“ řekl Trudeau a vypůjčil si frázi od premiéra Britské Kolumbie Davida Ebyho. 

Trudeauovy komentáře k podcastu také odrážely ty, které učinil bývalý americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro CBS v květnu 2023 . Obama pojmenoval „rozdělená média“ jako jednu z věcí, kterých se obával, a poznamenal, že USA měly kdysi „tři televizní stanice… a lidé získávali podobný pocit, co je pravda a co není, co je skutečné a co nebylo.“

„Jak se vrátíme k tomu společnému rozhovoru? Jak můžeme mít společný soubor faktů?“ divil se tehdy 44. prezident USA.

 

Sdílet: