19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Izrael stojí za výbuchy íránského plynovodu

Sabotáž byla zaměřena na přerušení dodávek zemního plynu, říká íránský ministr pro ropu

Výbuchy dvou íránských plynovodů minulý týden byly izraelským spiknutím, řekl ministr pro ropu islámské republiky Javad Owji. 

Podle íránských představitelů k dvojčetným výbuchům došlo v centrální provincii Chaharmahal a Bakhtiari a v jižní provincii Fars. Úřady tehdejší incidenty označily za sabotáž.

„ Výbuch plynovodu byl izraelským spiknutím,“ řekl Owji ve středu, jak citoval Washington Post. „Nepřítel měl v úmyslu narušit dodávky plynu v provinciích a ohrozit distribuci plynu.“

Izrael obvinění nekomentoval. Židovský stát jen zřídka uznává své operace v zahraničí a obvinil Írán, že využívá Hamás a další militantní islamistické skupiny v regionu k útokům proti němu.

Premiér Benjamin Netanjahu minulý měsíc novinářům řekl, že Izrael „útočí“ na islámskou republiku a také na její „zástupce“.

Teherán popřel, že by stál za smrtící invazí Hamasu do Izraele 7. října, která si vyžádala asi 1200 mrtvých a odstartovala pokračující izraelskou operaci v pásmu Gazy. Íránský prezident Ebrahim Raisi však nálet na Izrael podpořil jako „legitimní obranu palestinského národa“ a slíbil, že bude pokračovat v podpoře palestinské věci.

 

 

Sdílet: