19. 5. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

EU odsuzuje „izraelské extremisty“

Osadníci na Západním břehu zablokovali humanitární pomocný konvoj směřující do Gazy

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell požaduje, aby Izrael udělal něco s „extrémisty“ útočícími na konvoje s humanitární pomocí na cestě do Gazy.

Po izraelské ofenzivě na město Rafáh, které leží na hranici palestinské enklávy s Egyptem, byly dodávky potravin a dalšího zboží pro Gazu přesměrovány přes Izrael. V pondělí byl jeden takový konvoj vypleněn u Hebronu.

„Jsem pobouřen opakovanými a stále nekontrolovanými útoky páchaných izraelskými extrémisty na konvoje s pomocí na cestě do Gazy, včetně z Jordánska. Stovky tisíc civilistů hladovějí,“ uvedl Borrell v úterý večer na X (dříve Twitter). Vyzval izraelské úřady, aby „zastavily tyto operace a pohnaly odpovědné osoby k odpovědnosti“.

Jeho odsouzení přichází poté, co americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan odsoudil útok během pondělního tiskového brífinku v Bílém domě.

„Je naprostým pobouřením, že existují lidé, kteří útočí a rabují tyto konvoje přijíždějící z Jordánska, které jedou do Gazy poskytovat humanitární pomoc,“ řekl Sullivan. „Je to něco, z čeho si nelámeme hlavu – považujeme to za naprosto a naprosto nepřijatelné.“

Při pondělním incidentu byl konvoj zastaven na kontrolním stanovišti Tarqumiya poblíž Hebronu a skupina lidí zničila část potravin z nákladních aut. Izraelský mírový aktivista Sapir Sluzker Amran, který byl svědkem útoku, identifikoval pachatele jako skupinu nazvanou Tsav 9.

„Většina z nich byli osadníci. Také tam žijí, jsou to osadníci v osadách v této oblasti,“ řekla v úterý CBS News. „Společným tématem všech z nich je, že jsou z pravicových sionistických skupin.“

Fotografie a videa pořízená Amranem ukazují, jak útočníci lezou na nákladní auta, házejí balíčky s jídlem na krajnice a vysypávají mouku z pytlů. 

„Začali před několika měsíci, shromažďují spoustu peněz a mají mnoho příznivců ve vládě,“ řekl Amran CBS a tvrdil, že izraelská armáda a policie prozradily umístění konvojů s pomocí. Tvrdila také, že ji jeden z osadníků udeřil během pondělního incidentu a že místo toho útočníka chránily Izraelské obranné síly (IDF). 

Tsav 9 je skupina, která se zavázala zablokovat veškerou pomoc do Gazy, zatímco případní izraelští rukojmí zůstanou v rukou Hamásu, palestinské militantní organizace, která během své loňské invaze 7. října převzala přes 200 zajatců. 

Izraelská policie uvedla, že vyšetřuje útok na konvoj a zadržela „více podezřelých“.

 

Sdílet: