19. 5. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zemřela laureátka Nobelovy ceny za literaturu Alice Munro

Ve věku 93 let zemřela kanadská spisovatelka Alice Munro, nositelka Nobelovy ceny za literaturu a nositelka Man Bookerovy mezinárodní ceny. Informoval o tom The Globe and Mail s odvoláním na zástupce spisovatelčiny rodiny.

Podle publikace trpěla spisovatelka demencí „mnoho let“. Zemřela v pondělí 13. května v pečovatelském domě v Ontariu.

Alice Munro se narodila 10. července 1931 v Kanadě. Vystudovala angličtinu a žurnalistiku na University of Western Ontario. V roce 1950 její příběh „Dimensions of a Shadow“ získala kanadská rozhlasová stanice CBC a brzy poté opustila školu.

Její první sbírka, Tanec šťastných stínů, vydaná v roce 1968, získala nejvyšší kanadské literární ocenění, Cenu generálního guvernéra. V letech 1978 a 1986 získal Munro stejnou cenu za sbírky „Kdo jsi, přesně? a „Pokrok lásky“. V roce 1997 obdržela PEN World Writers‘ Prize a v roce 2009 získala International Booker Prize za kombinované zásluhy. V roce 2013 získala Alice Munro Nobelovu cenu za literaturu jako „mistr moderní povídky“.

Celkově během své tvůrčí kariéry vydala Munro 14 sbírek povídek, z nichž poslední, „Sweet Life“, byla vydána v roce 2012. Knihy Alice Munro byly přeloženy do více než 20 jazyků. Bylo také zfilmováno několik povídek.

 

Sdílet: