17. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Egyptský prezident Sísí složil přísahu na třetí funkční období

Vůdce severoafrického národa získal v prosincových volbách 89,6 % hlasů

Egyptský prezident Abdal Fattáh el-Sísí po vítězství v prosincových volbách v zemi složil přísahu na třetí funkční období. Slavnostní inaugurace se konala v úterý v novém sídle egyptského parlamentu v Novém administrativním hlavním městě u Káhiry.

Sísí byl vyhlášen vítězem loňských voleb poté, co získal přesvědčivých 89,6 % hlasů a porazil tři relativně neznámé kandidáty. Podle Národního volebního úřadu (NEA) podpořilo úřadujícího vůdce 39,7 milionu ze 44,7 milionu občanů, kteří volili.

Bývalý generál poprvé vyhrál egyptský prezidentský úřad v roce 2014 a v roce 2018 byl znovu zvolen na druhé funkční období, přičemž v obou případech získal drtivých 97 % hlasů. Nyní bude vykonávat šestileté funkční období, které skončí v roce 2030.

Sísího vítězství přišlo navzdory tomu, že arabský národ čelí vážné ekonomické krizi, která zahrnuje znehodnocenou měnu a rostoucí ceny, stejně jako zvýšené regionální napětí způsobené pokračující válkou Izraele proti palestinské militantní skupině Hamas v sousední Gaze.

Káhira usiluje o zvýšení investic, včetně investic z Ruska, s cílem řešit ekonomické problémy, kterým čelí její odhadem 113 milionů obyvatel. Egypt, který byl již akcionářem BRICS New Development Bank, se v lednu připojil k pěti zakládajícím členským státům BRICS spolu se SAE, Saúdskou Arábií, Etiopií a Íránem.

Vláda se také pustila do velkých infrastrukturních projektů, včetně rozšíření Suezského průplavu a rozsáhlé výstavby silnic, které jsou podle Sísího nezbytné pro hospodářský rozvoj a přizpůsobení rostoucí egyptské populaci. Nové administrativní hlavní město v poušti východně od Káhiry, kde se konala přísaha Sisi, je považováno za největší z vládních megaprojektů, ale bylo kritiky označeno za příklad přepychového utrácení.

Někteří voliči v prosinci agentuře Reuters řekli, že konflikt v Gaze ovlivnil jejich rozhodnutí podpořit Sísího, který se dlouho vykresloval jako stabilizační síla v neklidném regionu.

V pondělí Parlamentní shromáždění Středozemního moře (PAM) jmenovalo egyptského vůdce příjemcem své ceny „šampion míru“ pro rok 2024. PAM uvedla, že Sisi byl vybrán kvůli jeho „pozoruhodnému úsilí“ o dosažení příměří v Gaze. s cílem usnadnit poskytování kritické pomoci palestinskému obyvatelstvu.

 

Sdílet: