17. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Izraelský útok na Damašek byl teroristický čin

Šéf ruské zahraniční zpravodajské služby označil úder za „ošklivý a zločinný krok“ Izraele

Šéf ruské zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin označil pondělní nálet na íránský konzulát v syrské metropoli za teroristický útok spáchaný izraelskou vládou.

Šéf špionů po úterním setkání se svými běloruskými protějšky v rozhovoru s novináři odsoudil stávku, která údajně zabila několik íránských diplomatů a také sedm důstojníků íránských islámských revolučních gard (IRGC), včetně dvou generálů – Mohammada Rezy Zahediho a Mohammada. Hadi Haji Rahimi.

Naryškin označil útok za „ošklivý a zločinný krok ve vztahu k suverénnímu státu Írán a ve vztahu k suverénnímu státu Sýrie, na jehož území byl tento teroristický čin spáchán“.

Dodal, že SVR obdrželo další informace o incidentu a reakce z různých zemí, další podrobnosti však neuvedl.

Ruské ministerstvo zahraničí rovněž odsoudilo bombardování íránského komplexu v Damašku a zdůraznilo, že jakékoli útoky na diplomatické mise, které jsou chráněny vídeňskými úmluvami o diplomatických vztazích, jsou nepřijatelné.

Ministerstvo poznamenalo, že úder představuje vysoké riziko pro syrské civilisty, protože budova se nachází v rezidenční čtvrti, a varovalo, že takové drzé činy Izraele by mohly vyvolat rozsáhlou eskalaci v regionu.

Izrael se k útoku zatím nevyjádřil, ale představitelé již dříve přiznali, že se na území Sýrie zaměřili na síly spojené s Íránem.

 

Sdílet: