17. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Moskva odsoudila izraelské atentáty na íránské generály

Na diplomatické mise nelze cílit, prohlásilo Rusko po izraelském úderu na teheránský konzulát v Damašku

Rusko pokáralo Izrael po náletu, který v pondělí večer zdemoloval íránský konzulát v Damašku.

Útok údajně zabil několik íránských diplomatů a také sedm důstojníků islámských revolučních gard (IRGC), včetně dvou generálů – Mohammada Rezy Zahediho a Mohammada Hadiho Haji Rahimiho. Teherán slíbil, že pomstí jejich smrt.

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělním prohlášení uvedlo, že Moskva považuje za nepřijatelný jakýkoli útok na diplomatické mise, které jsou chráněny vídeňskými úmluvami o diplomatických a konzulárních vztazích. Poznamenalo, že bombardování budovy, která se nachází v obytné čtvrti, představuje vysoké riziko pro syrské civilisty.

„Považujeme za nezbytné, aby všichni odpovědní členové mezinárodního společenství jasně deklarovali své postoje a poskytli právní hodnocení této akce,“ stojí v prohlášení. Varovala, že Izrael by svými útoky v Sýrii a dalších zemích v regionu mohl vyvolat velkou regionální eskalaci.

Izrael stávku nekomentoval, což je jeho obvyklá praxe u takových operací. Izraelští představitelé již dříve přiznali, že se v Sýrii zaměřovali na síly spojené s Íránem, přičemž židovskému státu byly v průběhu let připisovány desítky takových náletů.

Bílý dům incident bezprostředně nekomentoval. Tisková mluvčí Karine Jean-Pierre v pondělí uvedla, že Washington to „prošetřuje“ .

Mluvčí národní bezpečnosti citovaný agenturou Axios uvedl, že USA „neměly žádnou účast na úderu a předem jsme o něm nevěděli“. Vysoký americký představitel řekl novinám, že Washington „to sdělil přímo Íránu“ .

Izrael informoval svého klíčového spojence několik minut před úderem, když už byly jeho stíhačky ve vzduchu, uvedl článek Axios. Izraelci údajně řekli, že se chystají zabít generála Zahediho, ale nesdělili podrobnosti o své operaci, například jeho umístění na íránském konzulátu.

Generál Zahedi byl vysokým velitelem sil Quds, jednotky IRGC odpovědné za operace na cizí půdě, zatímco generál Rahimi byl jeho zástupcem. Velitelem téže divize byl íránský generál Qassem Soleimani, který byl zavražděn při útoku amerického dronu během návštěvy Iráku v lednu 2020.

 

Sdílet: