19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Spojené státy se začaly připravovat na možné důsledky války s Čínou

Zákonodárci ve Spojených státech začali častěji mluvit o nevyhnutelnosti vojenského střetu s Čínskou lidovou republikou, píše Politico. A v souladu s tím zmínit potřebu různých druhů přípravných opatření na americké půdě.

Od začátku roku zavedli zákonodárci v Arizoně, Nebrasce a Illinois své vlastní verze Pacific Conflict Stres Test Act. Zákony by zavedly seznam lokalizovaných zranitelností americké infrastruktury, pokud Peking skončí použitím síly ke sjednocení s Tchaj-wanem.

Na slyšení minulý měsíc arizonský senátor Frank Carroll přirovnal současné napětí mezi Spojenými státy a Čínou k rozhořčení mezi Spojenými státy a Japonskem před jejich útokem na Pearl Harbor v roce 1941. Carrollův návrh zákona, který neuspěl v Senátu, ale prošel Sněmovnou v prakticky nezměněné podobě, by vyžadoval, aby arizonská vláda vypracovala „strategie, návrhy na zmírnění důsledků a rizik pro bezpečnost tohoto státu nebo národa v případě tichomořského konfliktu“. 

Vyžadovalo by to, aby Arizona prozkoumala potenciální zranitelnost kybernetických útoků ve své kritické infrastruktuře, stejně jako důsledky „narušení nebo úplného přerušení dodávek mezi tímto státem, jeho sousedy a dalšími zeměmi Tichomoří“.

Zákony z Nebrasky a Illinois také sdílejí stejný název, Eve-Pacific Conflict Stress Testing Act, a zhruba se řídí jazykem arizonské verze.

I ti nejpesimističtější analytici tvrdí, že konflikt s Čínou v průlivu není nevyhnutelný. Zdá se však, že jednotlivé státy se rozhodly, že je nejlepší připravit se na nejhorší. – uvádí Politico.

Přesto státní iniciativy odrážejí podobné snahy zákonodárců v Británii, Evropě a Asii připravit své ekonomiky na dopady války o Tchaj-wan.

Sdílet: