19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Izrael oznamuje rozsáhlé zábory půdy na Západním břehu Jordánu

Ministr Kew slíbil, že bude i nadále podporovat hnutí za osídlování, které je podle mezinárodního práva nezákonné

Izraelská vláda označila téměř 2000 akrů na Západním břehu Jordánu jako státem vlastněnou půdu, což je krok, který organizace na ochranu lidských práv označily za největší zábor půdy na okupovaných palestinských územích za poslední desetiletí.

Rozšiřování židovských osad na Západním břehu je podle mezinárodního práva nezákonné. V roce 2016 je Rada bezpečnosti OSN popsala jako „hlavní překážku pro vizi dvou států žijících vedle sebe v míru a bezpečí“.

Ministr financí Bezalel Smotrich nicméně tvrdil, že páteční vyhlášení státní půdy v údolí Jordánu bylo „důležitou a strategickou záležitostí“.

„I když jsou v Izraeli a ve světě lidé, kteří se snaží podkopat naše právo na Judeu a Samaří a zemi obecně, my tvrdou prací a strategickým způsobem podporujeme hnutí osídlování po celé zemi,“ uvedl Smotrich v prohlášení. jak cituje Times of Israel.

Podle místních médií označení pozemků jako izraelských otevírá cestu pro výstavbu osadnických domů i pro komerční rozvoj.

Izraelský hlídač osad Peace Now označil deklaraci za největší od dohod z Osla z roku 1993 a dodal, že „rok 2024 znamená vrchol v rozsahu deklarací státní půdy“.

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua dala tento měsíc zelenou výstavbě více než 3 400 nových domů pro osadníky, což vyvolalo další kritiku ze strany OSN a Palestinské samosprávy.

„Západní břeh Jordánu už je v krizi. Násilí mezi osadníky a porušování lidských práv související s osadami však dosáhlo šokujících nových úrovní a hrozí, že vyloučí jakoukoli praktickou možnost zřízení životaschopného palestinského státu,“ uvedl šéf OSN pro lidská práva Volker Turk ve své zprávě Radě bezpečnosti 8.

Smotrich v únoru prohlásil, že rozšiřování osad je legitimní reakcí na palestinské teroristické útoky. „Naši nepřátelé vědí, že jakákoli újma, kterou nám ublížíme, povede k další výstavbě a dalšímu rozvoji a větší naší kontrole po celé zemi,“ napsal na X (dříve Twitter).

 

Sdílet: