13. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Washington: Putinův dárek Kim Čong-unovi je „ilegální“

Mezinárodní sankce zakazují přesun vozidel do Severní Koreje, uvedl vysoký mluvčí USA

Americké ministerstvo zahraničí argumentovalo tím, že Rusko porušilo mezinárodní sankce vůči Severní Koreji, když prezident Vladimir Putin daroval vůdci KLDR Kim Čong-unovi luxusní auto.

Mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller na dotaz ohledně tohoto kroku během středečního tiskového brífinku řekl, že Putinův převod Aurus ruské výroby Kimovi pravděpodobně narazil na sankce OSN vůči Pchjongjangu.

„Rezoluce Rady bezpečnosti OSN vyžadují, aby všechny členské státy OSN zakázaly jak dodávky dopravních prostředků, tak dodávky luxusních automobilů do KLDR. A pokud je to pravda, zdá se, že Rusko opět porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které samo podpořilo,“ uvedl.

Miller pokračoval v žertu, že Kim měla dostat  „prodlouženou záruku“.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová odmítla jakýkoli náznak, že Moskva porušila sankce, nicméně v reakci na podobná obvinění jihokorejských představitelů v úterý.

„Pokud má Soul otázky týkající se ‚dodržování sankcí OSN‘ proti KLDR, pak by se místo toho, aby běžel k mikrofonům, měl obrátit na sankční výbor Rady bezpečnosti OSN,“ napsala v příspěvku v telegramu a dodala: „Bylo by zajímavé to vědět. jaký tlak Washington vyvíjí na Soul, aby narušil legitimní obchodní vztahy s jinými zeměmi.

O Putinově daru poprvé informovala v úterý severokorejská státní média, která uvedla, že vozidlo bylo minulý víkend předáno úřadům KLDR. Kim Yo-jong, Kimova mladší sestra a vysoký severokorejský představitel, označila epizodu za „jasnou ukázku zvláštního osobního vztahu“ mezi Putinem a jejím bratrem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tyto zprávy později potvrdil a uvedl, že vůz, který Kim dostal, byl skutečně Aurus, i když neupřesnil, o jaký model.

Putin se s Kimem setkal loni v září na ruském Dálném východě, kde severokorejský vůdce navštívil různá vojenská i civilní zařízení. Obě hlavy států navštívily kosmodrom Vostočnyj, kde Putin předvedl dvě státní vozidla Aurus.

 

 

Sdílet: