19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Tchaj-wan zasáhlo zemětřesení o síle 7,2

Ostrov zasáhly nejsilnější otřesy za 25 let, uvedl jeho hlavní seismolog

Zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály zasáhlo ve středu ráno východní pobřeží Tchaj-wanu, poškodilo budovy a vyvolalo varování před tsunami. 

Zemětřesení udeřilo u pobřeží země Hualien v 7:58 místního času a bylo cítit po celém ostrově, včetně jeho hlavního města Taipei, uvedli úředníci.

Wu Čchien-fu, šéf seismologického centra Ústřední meteorologické správy, uvedl, že jde o nejsilnější zemětřesení, které Tchaj-wan zasáhlo od roku 1999. Nejméně jeden člověk zahynul a více než 50 bylo zraněno, uvedla agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské hasiče. Místní média uvedla, že někteří lidé mohou být stále uvězněni ve svých domovech.

Několik vysokých budov se částečně zřítilo. V jiných regionech vyvolalo zemětřesení sesuvy půdy. 

Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazují vícepatrové budovy nebezpečně naklánějící se na jednu stranu.

Pracovní a školní vyučování bylo v Hualien pozastaveno, stejně jako vysokorychlostní železniční doprava v několika městech. 

Zemětřesení bylo také cítit v několika městech pevninské Číny, včetně Šanghaje, podle Global Times.

Varování před tsunami bylo vydáno pro jižní Japonsko a severní oblasti Filipín. Letiště Naha na japonské Okinawě pozastavilo všechny lety. 

Japonská tisková agentura Kyodo uvedla, že malé tsunami zasáhly jižní ostrovy Yonaguni, Ishigaki a Miyako. Uvedlo, že meteorologické služby země původně předpovídaly tsunami o délce až 3 metrů, ale později projekci snížily až na 1 metr.

 

Sdílet: