19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

71. den: Z izraelského obležení nemocnic v Gaze se stále objevují „děsivé“ zprávy očitých svědků

25. března 2024

Z nemocnic v Gaze se stále objevují výpovědi očitých svědků, včetně znásilňování, mučení, masových poprav a vojáků drtících palestinská těla tanky. Hamás říká, že systematický útok Izraele na nemocnice je ústředním bodem jeho „vyhlazovací války“.

Ztráty

 • 32 333 + zabitých* a nejméně 74 694 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 435 Palestinců.**
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 594 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

*Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv odhadují, že počet obětí je mnohem vyšší, když se počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 17. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj 

 • UNRWA: Izrael říká, že už žádné potravinové konvoje UNRWA do severní Gazy.
 • Šéf UNRWA: Izraelské rozhodnutí odepřít všechny potravinové konvoje UNRWA do severní Gazy „brání pomoci při záchraně života během hladomoru způsobeného člověkem“.
 • Lékaři bez hranic jsou „hluboce znepokojeni“ zdravotnickým personálem zatčeným v nemocnici al-Shifa uprostřed „těžkých leteckých útoků izraelských sil a krutých bojů“ v okolí.
 • Tanky rozdrtily těla, sanitky v nemocnici al-Shifa, uvádí agentura AP News s odvoláním na svědky.
 • Objevují se záběry , jak izraelští vojáci napadli palestinského chlapce
 • Oběti při izraelském útoku na distributory pomoci na kuvajtském kruhovém objezdu ve městě Gaza, uvádí Al Jazeera. 
 • Izraelské síly přepadají mešitu Al Aksá během nočních modliteb, napadají a vyhánějí věřící, uvádí novinář Al-Džazíry. 
 • Šéf WHO: Izrael musí zvrátit rozhodnutí o zablokování pomoci na sever Gazy.
 • Izraelský ministr válečného kabinetu hrozí , že odstoupí, pokud projde zákon o výjimce ultraortodoxních Židů z branné povinnosti
 • UNRWA : Snížení financování ze strany USA „ohrozí přístup k potravinám“ v Gaze.
 • Zvláštní zpravodajové OSN odsuzují nedostatečné hlášení sexuálního násilí na Palestincích.
 • Izrael blokuje přístup do Jeruzaléma křesťanům na Západním břehu Jordánu na Květnou neděli, uvádí Wafa .
 • PRCS tvrdí, že ztratil rádiové spojení s personálem nemocnice al-Amal v Khan Younis.
 • Euro-Med: Izraelské útoky na akademiky v souladu s „genocidou“ Gazy
 • Korespondent WAFA zabit spolu s izraelským náletem na Gazu
 • Zpráva MAP: Lékař říká, že podmínky v evropské nemocnici Gaza jsou „nepředstavitelné“

Gaza: Tři nemocnice ve vojenském obležení

Izraelská armáda uvalila pokračující obléhání nejméně tří zdravotnických zařízení v obležené enklávě, přičemž terorizovala, zranila a zabila tisíce civilistů.

Nemocnice Al-Shifa v severní Gaze vstoupila do sedmého dne v obležení a civilisté, kteří byli schopni uprchnout, hlásí nelítostné masakry v lékařském komplexu a jeho okolí.

Dospívající palestinský chlapec Farouk Mohammed Hamd řekl Al-Džazíře , že byl svědkem toho, jak izraelští vojáci popravovali skupinu osmi lidí, včetně jeho otce a bratra, v nemocnici al-Shifa.

Řekl, že on a ostatní byli svlečeni ze svého oblečení a během několika hodin se několikrát přesunuli do budovy nemocnice al-Shifa v centru Gazy, než byli převezeni do nejvyššího patra zařízení.

„Nechali nás asi tři hodiny a pak řekli: ‚Jsi v bezpečí. Můžeš jít na jih.“

„Vstali jsme, ale pak zahájili palbu. Všichni jsme se znovu položili na podlahu. Pak se ostřelovači bavili tím, že nás stříleli jednoho po druhém.“

Hamad řekl, že jeho otec mu před zabitím řekl, aby utekl, pokud může, a podařilo se mu utéct, ale ne dříve, než viděl nereagující těla popravené skupiny.

Lékaři bez hranic (MSF) v neděli uvedli, že jejich zaměstnanci hlásili  těžké letecké útoky izraelských sil a prudké boje“ v blízkosti nemocnice al-Shifa, „ohrožení pacientů, zdravotnického personálu a lidí uvězněných uvnitř s velmi malým množstvím zásob“.

Jameel al-Ayoubi, jeden z tisíců Palestinců ukrývajících se v nemocnici, viděl izraelské tanky a obrněné buldozery přejíždět na nádvoří nemocnice nejméně čtyři těla, uvádí AP News . Sanitky byly také rozdrceny, říká.

Kareem Ayman Hathat, který žil v pětipatrové budově asi 100 metrů (328 stop) od nemocnice, agentuře AP řekl, že se celé dny schovával ve své kuchyni a čekal, až budovou otřásly výbuchy.

„Čas od času tank vypálil granát,“ řekl. „Bylo to proto, aby nás terorizoval.“

Lékaři bez hranic dodali , že izraelské síly provedly kampaň hromadného zatýkání zdravotnického personálu a dalších lidí a že organizace je „hluboce znepokojena“ bezpečností zadržených.

Mezitím další dvě nemocnice v Khan Younis byly posledních 24 hodin pod izraelským vojenským obležením: nemocnice al-Amal a nemocnice Násir, uvádí zpravodajka Al-Džazíry Hani Mahmoud z Gazy.

„Vojenské vozy, tanky a útočné drony obklopují tato dvě zařízení. Blokují také vchod hromadami písku, čímž brání zdravotnickému personálu, pacientům a zraněným lidem uvnitř v bezpečném odchodu a neustále neposkytují bezpečnou chodbu pro lidi a evakuované osoby uvězněné uvnitř nemocnice,“ řekl Mahmoud.

Palestinský Červený půlměsíc (PRCS) vydal v neděli odpoledne nejnovější informace o situaci v nemocnici al Amal a uvedl, že izraelské tanky a obrněná vozidla zcela obklíčily všechny vchody do nemocnice a kontrolují jakýkoli pohyb dovnitř a ven.

Izraelské síly zaútočily na nemocnici dříve v neděli, obklopily ji tanky a donutily téměř každého uvnitř, od pacientů po vysídlené Palestince, kteří se tam ukrývali, k evakuaci.

„Z nemocnice al-Amal nám potvrdili, že nejen že byla pod neustálým bombardováním a ostřelováním tanků, ale reproduktory nařizují lidem v nemocnici, aby vycházeli jen ve spodním prádle. A to potvrdilo několik zdrojů a svědků na místě, ti, kterým se podařilo z trýznivé situace uprchnout,“ dodal Mahmoud.

V neděli večer PRCS oznámila , že ztratila rádiové spojení se svým personálem v nemocnici.

Zatímco všichni vysídlení Palestinci a pacienti, kteří se mohli pohybovat nezávisle, byli evakuováni směrem k oblasti al-Mawasi západně od Khan Younis, nemocniční personál zůstává, spolu s devíti pacienty a jejich deseti společníky a vysídlenou rodinou s dětmi s postižením. PCRS říká, že všechny je třeba bezpečně evakuovat.

PRCS dodal, že člen personálu Amir Abu Aisha a zraněný jedinec, který byl ošetřován v nemocnici poté, co byl střelen do hlavy izraelskou armádou, byli zabiti a jejich těla je třeba odstranit.

Ve svém prohlášení Hamás uvedl, že izraelská armáda systematicky míří na nemocnice po celé Gaze s cílem vyhnat všechny Palestince z jejich území, což ukazuje, že Izrael chce pokračovat ve své „vyhlazovací válce“ proti Palestincům a násilně je vysídlovat z jejich území „zničením všech prostředky života v pásmu Gazy, zejména nemocnice,“ uvedla Al-Džazíra.

Nedostatečné hlášení sexuálního násilí na Palestincích

Svědci v nemocnici al-Shifa uvedli, že „Palestinské ženy byly vystaveny znásilňování, mučení a popravám ze strany izraelských sil“.

Reem Alsalem, zvláštní zpravodaj OSN pro násilí páchané na ženách a dívkách, uvedl v příspěvku na X , že je „ohavné“, že zprávy o znásilnění ze strany izraelských sil se neustále objevují bez jakýchkoli následků.

„Znásilnění a jiné formy sexuálního násilí mohou představovat válečné zločiny, zločiny proti lidskosti nebo konstitutivní akt s ohledem na genocidu! Musí to přestat!“

Francesca Albanese, zvláštní zpravodajka OSN pro okupované palestinské území, podobně řekla : „Ztratila jsem přehled o tom, kolik renomovaných novinářů se mnou dělalo rozhovory o údajném špatném zacházení/sexuálním zneužívání palestinských žen ze strany izraelských sil, a nikdy jsem o tom nepublikovala žádný článek. “

„To, co můžeme vidět na místě, je systematické vytváření korozivního prostředí, ve kterém Izrael se svým ničením čtvrtí a nemocnic činí Gazu pro většinu Palestinců neobyvatelnou,“ řekl spolurespondent z Al-Džazíry Tareq Abu Azzoum z Gaza při podávání zpráv o obležených nemocnicích.

„Hrůzné scény“ v Evropské nemocnici 

Mezitím v evropské nemocnici v Gaze poblíž Khan Younis, jednom z posledních fungujících zdravotnických zařízení, hlásí lékařský personál v nemocnici „strašné scény“ s pacienty „umírajícími na infekce s důkazy vážné podvýživy,“ uvedla organizace Medical Aid for Palestinians (MAP).

Husam Basheer, ortopedický chirurg pracující v nemocnici, říká, že on a jeho zaměstnanci ve zdravotnickém zařízení „spravují s minimem zdrojů“ kvůli izraelským omezením lékařské pomoci vstupující do obležené enklávy.

„Jednoho dne jsme chtěli udělat dlahu a šroub, což je standardní postup pro fixaci kosti, ale neměli jsme správné vybavení. Někdy nám také chyběla gáza, která je základní zásobou pro chirurgii. Řešili jsme výzvy, kterým jsme čelili, a zvládli jsme je jiným způsobem, ale zdejší zaměstnanci jsou ohromeni,“ řekl.

Podobně anesteziolog Konstantina Ilia Karydi popsal situaci uvnitř zdravotnického zařízení jako „nepředstavitelnou“.

„Tato nemocnice měla původní kapacitu pouhých 200 lůžek. Nyní se rozšířila na 1000 lůžek,“ řekla.

„Na chodbách a ve stanech uvnitř nemocnice se ukrývá asi 22 000 vysídlených lidí, protože lidé mají pocit, že je tu bezpečnější než kdekoli jinde.“

Izrael zakázal UNRWA vstup na sever Gazy

Agentura OSN pro pomoc a práci pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v neděli oznámila, že mu Izrael oficiálně zakázal dodávky pomoci na severu Gazy, kde je nejvyšší hrozba hladomoru.

„Je to pobuřující [a] je to záměrné bránit pomoci při záchraně života během hladomoru způsobeného člověkem. Tato omezení musí být zrušena,“ napsal šéf UNRWA Philippe Lazzarini v příspěvku X.

Hladomor pravděpodobně nastane v květnu v severní Gaze a mohl by se rozšířit po enklávě do července, podle světového hlídače hladu, Integrated Food-Security Phase Classification (IPC), uvedl minulý týden.

Lazzarini varoval, že rozhodnutí Izraele urychlí příchod hladomoru na severu Pásma, a řekl, že „mnoho dalších zemře hladem, dehydratací“.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf Světové zdravotnické organizace (WHO), říká, že Izrael musí „urychleně zvrátit“ své rozhodnutí zablokovat vstup potravinových konvojů organizovaných UNRWA do severní Gazy, kde jsou humanitární potřeby nejnaléhavější.

„Úrovně hladu jsou akutní. Veškeré úsilí o dodání jídla by mělo být nejen povoleno, ale mělo by dojít k okamžitému urychlení dodávek jídla,“ uvedl Ghebreyesus v příspěvku na X.

Martin Griffiths, náměstek generálního tajemníka pro humanitární záležitosti a koordinátor nouzové pomoci v OSN, říká, že opakovaně naléhal na Izrael, aby zrušil všechna svá omezení na pomoc Gaze. Přesto nyní udělal přesný opak.

„UNRWA je srdcem humanitární reakce v Gaze,“ řekl Griffiths v X. Musí být odvoláno.“

Žádná jiná agentura není schopna poskytnout pomoc při záchraně života v Gaze stejným způsobem jako UNRWA, řekla dne X. Natalie Bouclyová, zástupkyně generálního komisaře agentury OSN.

Boucly dodal, že pokusy o „izolaci“ UNRWA povedou k úmrtí více lidí, „UNRWA je součástí OSN a Valné shromáždění jí udělilo zvláštní mandát.

V lednu několik zemí snížilo financování UNRWA po neověřených izraelských obviněních, že se na operaci Hamasu 7. října podílelo méně než tucet zaměstnanců.

Zatímco některé země, včetně Kanady a Švédska, od té doby obnovily své financování, několik zemí, včetně USA, je teprve musí následovat, což bude mít vážné důsledky pro Palestince v Gaze a regionu.

Izrael používá hladomor jako „válečnou zbraň“ v Gaze, aby vyvíjel tlak na palestinský lid, aby opustil obleženou enklávu, řekl Al-Džazíře Adel Abdel Ghafar, analytik Blízkovýchodní rady pro globální záležitosti.

„Humanitární komunita v Gaze závodí s časem, aby odvrátila hladomor. Jakákoli mezera ve financování UNRWA jako páteř humanitární reakce ohrozí přístup k jídlu, přístřeší, základní zdravotní péči a vzdělání v době hlubokého traumatu,“ napsal šéf organizace Lazzarini na X.

„Palestinští uprchlíci spoléhají na to, že mezinárodní společenství posílí podporu, aby uspokojilo jejich základní potřeby.“

Izrael používá hladomor jako „válečnou zbraň“ v Gaze, aby vyvíjel tlak na palestinský lid, aby opustil obleženou enklávu, řekl Al-Džazíře Adel Abdel Ghafar, analytik Blízkovýchodní rady pro globální záležitosti .

„Snem“ mnoha krajně pravicových politiků v Izraeli je učinit Gazu „neobyvatelnou“ pro Palestince s cílem znovu založit osady pro Izraelce, pokračoval Ghafar.

„Zničení škol, nemocnic a infrastruktury [činí Gazu] téměř neobyvatelnou a donutí mezinárodní společenství přijmout další uprchlíky a prořídnout populaci Gazy,“ řekl.

„Myslím, že Izrael chce, aby velká část populace odešla a stala se uprchlíky jinde.“

Rezoluce OSN o příměří

V pondělí se očekává, že Rada bezpečnosti OSN bude hlasovat o další rezoluci týkající se izraelské války v Gaze. Od sedmého října byly přijaty pouze dvě z osmi rezolucí, přičemž obě se týkaly především humanitární pomoci obležené enklávě.

Guterres říká, že nejnovější rezoluce Rady bezpečnosti OSN nespojuje příměří v Gaze s propuštěním izraelských zajatců, uvedla Al-Džazíra.

V rezoluci „je vyžadováno příměří společně s bezpodmínečným propuštěním všech rukojmích, nikoli však v souvislosti s ním,“ řekl. „A také jsme tvrdili, že je potřeba toto vydání.“

Diplomaté řekli agentuře AFP, že na rezoluci se pracovalo s USA, aby se vyhnuli vetu, uvedla France 24. USA vetovaly tři rezoluce požadující příměří v Gaze.

„Očekáváme, kromě zvratu na poslední chvíli, že rezoluce bude přijata a že USA nebudou hlasovat proti,“ řekl agentuře AFP jeden diplomat.

Minulý pátek Rada bezpečnosti hlasovala o návrhu předloženém Spojenými státy, který požadoval „okamžité“ příměří spojené s propuštěním zajatců. Čína a Rusko rezoluci vetovaly a kritizovaly ji za to, že přestala výslovně požadovat, aby Izrael zastavil svou kampaň.

Žádný pokrok v jednání 

Mezitím Izrael a Hamás pokračují v jednáních zprostředkovaných Katarem s malým pokrokem.

Úředník politického úřadu Hamásu Basem Naim říká, že v médiích se nedávno rozšířilo mnoho „dezinformací“ ohledně probíhajících jednání o příměří v Dauhá, uvedla Al Jazeera. 

Naim řekl, že Izraelci se zaměřují pouze na jeden aspekt vyjednávání, propuštění zajatců, a nejsou ochotni diskutovat o třech požadavcích Hamasu – trvalé ukončení války, „úplné stažení“ z Gazy a návrat vysídlených lidí do jejich domovů. domovů.

Hamas navrhoval propuštění asi 100 izraelských zajatců ve fázích výměnou za trvalé ukončení války, úplné stažení izraelských jednotek a návrat vysídlených lidí do jejich domovů; nicméně, podle Al Jazeera , Izrael odmítl požadavek ukončit válku a stáhnout jednotky z Gazy.

Al-Džazíra dodala, že izraelští vyjednavači uvedli, že každý den umožní pouze 2000 Palestincům vrátit se do svých domovů, což znamená, že bude trvat více než dva roky, než všichni vysídlení Palestinci opustí Rafáh.

Mezitím Izrael chce všechny izraelské zajatce okamžitě propustit. Hamas naznačil, že propustí ženy a děti pouze v první fázi.

Jak jednání pokračují, Yossi Amrosi, bývalý vysoký úředník izraelské domácí bezpečnostní služby Shin Bet, citovaný listem The Jerusalem Post , připustil, že izraelská armáda nemá prostředky k navrácení všech zajatců, kteří jsou v současnosti zadržováni v Gaze Hamasem a dalšími. palestinské skupiny.

Ozbrojené křídlo Hamasu, brigády Kasám, na začátku války uvedlo, že během své invaze do Izraele 7. října zajalo 250 zajatců.

Podle brigád Kássam bylo při izraelských náletech zabito 50 zajatců. Izraelští zpravodajští důstojníci říkají, že od doby, kdy byli převezeni do enklávy, zemřelo v Gaze zatím 30 zajatců.

Úvodní fotografie: ZRANĚNÍ PALESTINCI, VČETNĚ DĚTÍ, JSOU PO IZRAELSKÝCH ÚTOCÍCH V PÁSMU GAZY 23. BŘEZNA 2024 PŘEVEZENI DO NEMOCNICE MUČEDNÍKŮ AL-AKSÁ V DEIR EL-BALAH K OŠETŘENÍ. (FOTO: OMAR ASHTAWY/APA IMAGES)

AUTOR: 

 

Sdílet: