17. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severokorejský vůdce testuje pokročilý hlavní bojový tank

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se připojil ke svým vojákům při výcviku v ovládání nového hlavního bojového tanku, informovala 14. března oficiální Korejská ústřední tisková agentura (KCNA).

Podle tiskové agentury byl výcvik navržen tak, aby prověřil bojové schopnosti tankistů a zahrnoval nový typ hlavního bojového tanku, který Kim nazval „nejmocnějším na světě“.

Kim v černé kožené bundě sledoval z polního velitelského stanoviště cvičení „cvičného pochodu“ s živou palbou, než nasedl na nový tank – neoficiálně známý jako M2020 – a sám jej řídil, uvedla KCNA.

Kim vyjádřil „velké uspokojení“, že tank prokázal svou údernou sílu ve svém inauguračním představení, a řekl svým vojákům, aby posílili „bojovného ducha“ a dokončili „přípravy na válku“, dodala tisková agentura.

Severokorejské ministerstvo obrany dříve slíbilo, že bude provádět „odpovědné vojenské aktivity“ v reakci na probíhající vojenská cvičení Jižní Koreje a Spojených států. Cvičení zahrnuje počítačově simulovaný výcvik na velitelském stanovišti a 48 druhů polních cvičení, což je dvojnásobný počet oproti loňskému roku.

Vizuálně se tank M2020, poprvé odhalený během přehlídky v roce 2020, jeví jako mix designu amerického M1 Abrams a ruského T-14 Armata nebo íránského tanku Zulfiqar.

Tank je vybaven kompozitním pancířem. Zdá se, že části věže mají pancíř o tloušťce až 10 cm, aby se bránily proti útočné munici. Tank byl také viděn s výbušnými reaktivními pancéřovými bloky během přehlídky v loňském roce.

Hlavní dělo M2020 je odvozeno od sovětského děla 2A46 ráže 125 mm, které se také používá na tancích Chonma-216 a Songun-915. Zbraň je vybavena referenčním systémem ústí pro zlepšení její přesnosti při střelbě za pohybu.

Nalevo od hlavního děla je umístěn koaxiální kulomet a na levé straně střechy věže je umístěn granátomet AGS-30. Tank je také vyzbrojen dvěma protitankovými řízenými střelami Bulsae-3 na pravé straně věže. Střely Bulsae-3 jsou údajně reverzní střely ruské výroby Kornet.

Předpokládá se, že M2020 je poháněn motorem o výkonu 1200 koňských sil, používaným na tancích Songun-915. Tank má sedm silničních kol, což naznačuje, že je větší než předchozí severokorejské tanky. Odhadovaná hmotnost tanku je 55 tun nebo více než 50 tun.

Střecha věže obsahuje panoramatická mířidla a meteorologický stožár na pravé straně a vrhače kouřových granátů v zadní části věže chráněné lamelovým pancířem.

Kromě toho jsou na spodní části věže možná namontovány systémy aktivní ochrany proti tvrdému zabití; dva v předních rozích a dva na každé straně, z nichž každý obsahuje tři vystřelovače trubek. Toto uspořádání APS je podobné ruskému Afghanitu na T-14. Senzory používané pro možné systémy aktivní ochrany jsou umístěny v předních rozích věže.

Počet M2020 v současné době ve výzbroji severokorejské armády není znám. Zdá se však, že tank je ve výrobě.

Severní Korea si dlouhodobě udržuje převahu nad Jihem, pokud jde o počet tanků v aktivní vojenské službě, údajně jich je více než 3500. M2020 byl silným přírůstkem do masivní tankové flotily země. Ukazuje také, jak Pchjongjang úspěšně modernizuje svou armádu, přestože čelí přísným sankcím.

 

 

Sdílet: