19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Minomety a střelba odstřelovačů cílí na izraelské jednotky v Gaze

Izraelské obranné síly (IDF) nadále čelí tvrdému odporu hnutí Hamás a dalších palestinských ozbrojených frakcí v pásmu Gazy.

Vojenské křídlo Hamasu, brigády Izz ad-Din al-Qassam, zveřejnilo 8. března videozáznam, který ukazuje, jak jeho odstřelovači míří na izraelské jednotky poblíž města Beit Hanoun v severní Gaze. Podle skupiny byl zasažen nejméně jeden důstojník.

A 9. března brigády al-Quds, vojenské křídlo palestinského islámského džihádu, sdílely záběry svých jednotek, jak prozkoumávají několik shromáždění IDF na východ od centrální oblasti Gazy a poté je prodávají s minomety a raketami krátkého doletu.

Od zahájení pozemních operací v Gaze ztratily IDF 247 vojáků. Více než 1400 dalších bylo údajně zraněno. Někteří vojáci jsou stále v ohrožení života. Za poslední den nebyly hlášeny žádné oběti.

Na palestinské straně ministerstvo zdravotnictví řízené Hamasem v Gaze uvedlo, že za posledních 24 hodin bylo zabito 82 lidí a 122 dalších zraněno.

„Izraelská okupace spáchala 10 masakrů proti rodinám v pásmu Gazy, přičemž za posledních 24 hodin si vyžádalo 82 mučedníků a 122 zraněných,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. „Mnoho lidí je stále uvězněno pod sutinami a na silnicích, protože záchranáři se k nim nemohou dostat.“

Podle ministerstva si izraelské operace zatím vyžádaly životy 30 960 Palestinců, většinou žen a dětí. Ministerstvo také uvedlo, že počet zraněných v pásmu překročil 72 524.

Nepřímé rozhovory mezi Izraelem a Hamásem dosud nevedly k dohodě, a to i přes nedávné zprávy o pokroku. Mezitím IDF pokračuje v přípravě k zahájení ofenzivy v jižní oblasti Gazy Rafah, kde se údajně ukrývá více než jeden Palestinec.

 

Sdílet: