19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

156. den: Izrael rozmístil na začátku ramadánu na Západním břehu 15 000 vojáků

10. března 2024

Rozhovory o příměří pokulhávají, když mluvčí brigád Izz El-Din Al-Qassam Brigades říká, že Izrael používá „klam a úniky“. Izrael rozmístí tisíce vojáků na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě před plány omezit přístup k mešitě Al-Aksá během ramadánu.

Ztráty

 • 31 045+ zabito* a nejméně 72 645 zraněných v pásmu Gazy.
 • Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zemřelo od začátku března 25 dětí v Gaze na podvýživu a dehydrataci.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 423 Palestinců.**
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 588 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na kanálu Telegram . Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí  blíže k 40 000  , když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Toto je poslední údaj podle ministerstva zdravotnictví PA k 6. březnu .

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

 • Izrael rozmístí 15 000 vojáků a vojenské policie na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě před Ramadánem, včetně 5 000 záložníků, 24 praporů, 20 rot pohraniční policie a dvou jednotek speciálních sil.
 • Mluvčí Hamásu Izz El-Din Al-Qassam Brigades vylučuje jakýkoli průlom v rozhovorech o příměří a popisuje pozici Izraele jako „klamavou“.
 • Abu Obaida varuje, že izraelská hladomorová kampaň proti Palestincům v Gaze má dopad na izraelské zajatce, z nichž někteří „trpí hladem, podvýživou a dehydratací“.
 • Brigády Izz El-Din Al-Qassam oznamují jména čtyř ze sedmi izraelských zajatců, kteří zemřeli „kvůli agresivním izraelským náletům na pásmo Gazy“.
 • Od března zemřelo na podvýživu a dehydrataci 25 palestinských dětí. Celkový počet obětí v Gaze přesahuje 31 000 lidí, z nichž 72 procent jsou ženy a děti.
 • Magistrát města Gaza tvrdí, že Izrael zničil v pásmu Gazy silnice o rozloze jednoho milionu metrů čtverečních.
 • Magistrát města Gaza potřebuje těžká vozidla a zásoby paliva k vyčištění sutin a téměř 70 000 tun odpadků.
 • Záchranné týmy přes noc převážejí 37 těl palestinských mučedníků a 118 zraněných do nemocnice mučedníků Al-Aksá v Deir Al-Balah.
 • USA pošlou armádní plavidlo do východního Středomoří, aby dodávalo pomoc a zásoby do Gazy.
 • Wafa uvádí, že izraelské bombardování stanů vysídlených Palestinců zabilo 15 lidí v oblasti Al-Mawasi, západně od Khan Younis.
 • Španělsko podle premiéra Pedra Sáncheze zvažuje uznání palestinského státu do roku 2027.

Rozhovory o příměří pokulhávají, jak se Izrael připravuje na ramadán 

Meditované rozhovory mezi Izraelem a Hamásem se po týdnech očekávání a snahy dohodnout na trvalém příměří a propuštění rukojmích a vězňů zadrhly.

Měsíc ramadánu má začít zítra, 11. března, a Izrael se chystá omezit přístup Palestinců v okupovaném Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu do mešity Al-Aksá, zatímco bombarduje pásmo Gazy, hladovějící Palestince a vyhýbá se volání umožnit humanitární dodávky do Gazy.

Ramadán je pro miliony muslimů měsícem půstu, modliteb a rozjímání. Pro Palestince na Západním břehu Jordánu, kterým je bez izraelského povolení celoročně zakázán vstup do Jeruzaléma, má ale další vrstvu svatosti. Ramadán je tedy příležitostí znovu se spojit s jejich hlavním městem a modlit se v Al-Aksá.

Izraelský plán omezit přístup do Jeruzaléma znamená eskalaci a pravděpodobně povede k násilí. S vědomím toho izraelská vláda od pátku rozmístila již 15 000 vojáků a vojenské policie na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě. Mezi ně patří 5 000 záložníků, 24 praporů, 20 rot pohraniční policie a dvě jednotky speciálních sil.

Hamás popisuje izraelskou pozici v rozhovorech o příměří jako „klamnou“ 

Zůstává nejasné, zda lze v neděli v jedenáct hodin dosáhnout příměří v pásmu Gazy. Zdá se, že někteří izraelští představitelé jsou optimističtí, že by se to mohlo podařit.

Podle Ynet , izraelská vnější rozvědka, Mossad, zapojená spolu se CIA do zprostředkovaných rozhovorů s Hamasem, v sobotu večer uvedla, že „kontakty a spolupráce s zprostředkovateli [Kataru a Egypta] neustále pokračují ve snaze zúžit mezery a dosáhnout dohod.“

Pro tisíce rodin v pásmu Gazy stráví ramadán ve stanech, přístřešcích nebo uprostřed rozbitých zdí a sutin toho, co zbylo z jejich vybombardovaných domů a čtvrtí.

2,5 milionu Palestinců v Gaze má Izrael také zakázán vstup do Jeruzaléma bez povolení. Některým z nich, kteří byli od října vysídleni ze severní Gazy, nyní brání izraelské síly umístěné na ulici Salah El-Din, která rozděluje Gazu na sever a jih, v návratu do svých domů.

USA vyvíjely tlak na meditující, aby přesvědčily Hamás, aby souhlasil s šestitýdenním příměřím, včetně měsíce ramadánu, ve kterém by byli propuštěni rukojmí a vězni a byla by poskytnuta dostatečná pomoc.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v sobotu řekl, že „míč je na jejich straně“, s odkazem na Hamás. „Intenzivně na tom pracujeme a uvidíme, co udělají.“

Hamás trvá na tom, že bude souhlasit pouze s trvalým příměřím, které by ukončilo izraelské bombardování Gazy a umožnilo návrat tisíců rodin na sever Gazy.

Abu Obaida , mluvčí brigád Hamasu Izz El-Din Al-Qassam, během projevu v pátek večer vyloučil jakýkoli průlom v jednáních o příměří.

Abu Obaida řekl, že Izrael během rozhovorů používal „podvod a úniky“ a jeho pozice byla zahalena „zmatkem a nekonzistencí“. Řekl, že konečným cílem Hamasu z jakéhokoli příměří je „zastavení [izraelské] agrese, obnova Gazy a stažení [izraelských] sil“ z pásma Gazy.

Varoval, že kampaň hladovění, kterou Izrael zahajuje proti lidu Gazy, postihuje izraelské zajatce, z nichž někteří „trpí hladem a deprivací, nedostatkem jídla a léků a trpí podvýživou, dehydratací a vyhublostí“.

„Míč je na jejich straně, aby zachránil kohokoli z nich,“ řekl Abú Obaida na adresu Izraelců a dodal, že izraelská vláda „trvá na přijímání [zajatců] v rakvích.“

Později brigády Izz El-Din Al-Qassam oznámily jména čtyř ze sedmi zajatců, kteří zemřeli „kvůli agresivním izraelským náletům na pásmo Gazy, a [dříve] jsme odhalili identitu tří z nich.

Záchranné týmy převážejí 37 těl do nemocnice Al-Aksá

Za posledních 24 hodin spáchaly izraelské síly osm „masakrů“ v různých oblastech pásma Gazy, podle telegramu ministerstva zdravotnictví Gazy zabily nejméně 85 lidí a 130 zranily.

Celkový počet obětí v Gaze nyní přesáhl 31 000 lidí, z nichž 72 procent jsou ženy a děti. Ministerstvo dodalo, že od března zemřelo na podvýživu a dehydrataci 25 dětí.

Assem Nabih, člen pohotovostního oddělení města Gaza, řekl Al-Jazeera Arabic , že ​​od října Izrael zničil v pásmu Gazy silnice o rozloze jednoho milionu metrů čtverečních.

Magistrát města Gaza potřebuje těžká vozidla a zásoby paliva k vyčištění sutin a téměř 70 000 tun odpadků. Nabih řekl, že do Gazy proudí nedostatečná pomoc, zatímco voda ve studních v Gaze s blížícím se létem vysychá.

V neděli ráno řekl Dr. Khalil Al-Daqran, mluvčí nemocnice mučedníků Al-Aksá v Deir Al-Balah, Al-Jazeera Arabic, že ​​záchranné týmy převezly přes noc do nemocnice 37 těl palestinských mučedníků a 118 zraněných lidí.

„Nicméně nemůžeme ošetřit všechny zraněné kvůli nedostatku schopností a zdravotnického materiálu,“ řekl s tím, že všechny nemocnice v blízkosti nemocnice Al-Aksá jsou mimo provoz.

„To, co nabízíme, je skromná lékařská péče pro zraněné, protože není dostatek operačních místností,“ řekl Al-Daqran a vyzval mezinárodní organizace, aby urychleně poslaly zásoby léků a paliva.

USA vysílají armádní plavidlo, aby dopravilo pomoc do Gazy

V sobotu večer americké ústřední velení ( CENTCOM ) oznámilo, že posílá armádní plavidlo do východního Středomoří, po pátečním projevu prezidenta Bidena o stavu unie, ve kterém se zavázal postavit plovoucí molo poblíž pobřeží Gazy, aby se usnadnilo dodání. pomoci a potravin.

„Besson, logistická podpůrná loď, nese první zařízení k vybudování dočasného mola pro dodávky životně důležitých humanitárních zásob,“ napsal CENTCOM na platformě X.

Stavba plovoucího mola by trvala až 60 dní a navrhl ho Biden poté, co USA v minulých týdnech vysadily pomoc na sever Gazy, což je nákladná a těžkopádná metoda doručování pomoci, která minulý týden zabila pět Palestinců, protože padáky selhaly.

„Existují efektivnější a rychlejší způsoby, jak získat pomoc Gazanům: Biden může tlačit na Izrael, aby umožnil vjezd stovkám nákladních aut, která jsou na území denně potřebná,“ Mohamad Bazzi, ředitel střediska Hagop Kevorkian pro Blízký východ. Studie, napsal v The Guardian .

„Namísto toho se Biden a jeho administrativa spolupodílejí na prodlužování války, ve které spojenec USA zabil více než 30 000 Palestinců a záměrně vyhladověl obyvatelstvo, aby se podřídilo,“ dodal.

Izraelští vojáci fandí zabíjení Palestinců během domácího náletu 

Izraelská agrese v Gaze vstoupila do šesti měsíců. Existuje spousta záběrů dokumentujících izraelskou brutalitu a činy genocidy. Nedávno byly zveřejněny záběry z head-cam, jak izraelští vojáci jásali nad zabitím 72letého palestinského civilisty čtyřmi kulkami, když zaútočili na dům v Gaze.

Al-Džazíra Arabic také zveřejnila záběry z izraelského dronu, které ukazují palestinské dítě ležící mrtvé na zemi poté, co bylo v prosinci zastřeleno izraelskými silami poblíž školy Al-Fakhura v Jabalia na severu Gazy.

V sobotu zabil izraelský bombový útok na dům rodiny Al-Nuwairi západně od tábora Nuseirat v centrální Gaze deset lidí, uvedla agentura Wafa .

Wafa oznámila, že izraelské bombardování zabilo 15 vysídlených Palestinců v oblasti Al-Mawasi, západně od Khan Younis. Jeden Palestinec byl zabit a tři zraněni, když Izrael bombardoval vozidlo jedoucí na ulici Salah El-Din poblíž města Rafah jižně od Gazy.

Ve čtvrti Al-Zaytoun ve městě Gaza zabily izraelské síly pět Palestinců, kteří byli mezi lidmi, kteří v sobotu čekali na příjezd nákladních vozů s kuvajtským kruhovým objezdem. V Beit Lahia izraelský nálet na dům rodiny Abu Nasser zabil a zranil několik lidí, uvedla Wafa .

Tisíce palestinských studentů navštěvovaly provizorní školu v Rafahu. Od října studenti v pásmu Gazy nenavštěvují vyučování, protože jejich školy byly buď bombardovány Izraelem, nebo přeměněny na úkryty. Palestinské děti seděly na zemi ve „učebně“ vyrobené z podlah a bez střechy, uvedla Wafa .

V sobotu miliony lidí po celém světě protestovaly mimo jiné ve městech Hannover, Berlín, Paříž, Tunis, Kodaň, Milán, Londýn, Manchester, Sarajevo, Soul a Auckland na podporu Palestinců v pásmu Gazy a požadovaly okamžitou zastavení palby.

Španělsko uzná Palestinský stát do roku 2027 

Španělsko však podle španělského premiéra Pedra Sancheze zvažuje uznání palestinského státu do roku 2027.

Sánchezův mandát skončí do roku 2027. V sobotu řekl, že o uznání palestinského státu nechá hlasovat dolní polovina španělského parlamentu.

„Uděláme to kvůli morálnímu přesvědčení, protože je to spravedlivá věc, ale také proto, že je to jediný způsob, jak mohou dva státy – Izrael a Palestina – žít spolu a koexistovat v míru a bezpečí,“ napsal Sanchez na platformě X. .

Španělsko podporuje Palestince v pásmu Gazy od října a na rozdíl od jiných evropských zemí, které pozastavily financování agentuře OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Madrid se zavázal zaplatit 22 milionů dolarů navíc na pomoc UNRWA v Gaze.

Na okupovaném Západním břehu zatkly izraelské síly od října 7505 Palestinců. Přes noc bylo zadrženo 15 Palestinců z Nábulusu, Tubasu, Ramalláhu a Hebronu, uvedla Wafa .

Nedávné zatčení izraelského vojáka 7leté dívky v Jeninu bylo popsáno jako „únos“. Na zveřejněném videozáznamu se zdá, že izraelští vojáci odvlekli dívku z jejího domova do vojenského džípu, když se bránila a strčila ji do vozidla.

„Izraelská armáda včera zaútočila na město Jenin na Západním břehu Jordánu a unesla sedmiletou dívku z domu její rodiny!“ napsalo v neděli palestinské velvyslanectví v Rumunsku na platformě X.

„Není to poprvé, mají dlouhou historii únosů a zatýkání palestinských dětí,“ dodal.

Přes noc izraelské síly zaútočily na vesnice Silat Al-Dhahr a Al-Fandqumiya jižně od Jeninu a zabavily bezpečnostní kamery.

Wafa oznámila, že izraelské síly přepadly několik domů ve dvou vesnicích po střelbě a nástražním útoku na izraelské vojáky v blízkosti nelegální osady Homesh minulý týden, který zranil sedm izraelských vojáků.

Úvodní fotografie: PALESTINCI SE 9. BŘEZNA 2024 PO KRÁTKÉM NÁVRATU POKOUŠEJÍ SEBRAT NĚJAKÉ OSOBNÍ VĚCI, ABY ZKONTROLOVALI, CO ZBYLO Z JEJICH DOMOVŮ V KHAN YOUNIS V JIŽNÍM PÁSMU GAZY. (FOTO: SAEED JARAS/APA IMAGES)

 

Sdílet: