19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vyjádření šéfa Pentagonu k NATO odhaluje záměr USA

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Lloyd Austin udělal „freudovský lapsus“

Svědectví, které americkému Kongresu poskytl ministr obrany Lloyd Austin, je důkazem, že Washington má jasné plány na přímé zapojení NATO do konfliktu s Ruskem, prohlásil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Během čtvrtečního slyšení ve výboru Sněmovny reprezentantů Austin řekl, že „pokud Ukrajina padne, skutečně věřím, že NATO bude bojovat proti Rusku“.

Lavrov byl dotázán na Austinovy ​​poznámky během rozhovoru na Antalya Diplomacy Forum v Turecku.

„Prostě udělal freudovský úlet, aby odhalil, co měly [USA] na mysli,“ řekl ruský diplomat. „Říkali, že nemohou dopustit, aby Ukrajina prohrála, protože Rusko nebude spokojené a zaútočí na pobaltské státy, Polsko a Finsko. Podle upřímných slov pana Austina se ukazuje, že všechno je přesně naopak. My takové plány nemáme a nemůžeme mít, ale Američané ano.“

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová už komentovala Austinovy ​​výroky a přemýšlela, zda šlo o přímou hrozbu pro Rusko, nebo o pokus vygenerovat výmluvy pro Ukrajinu.

„V každém případě je to šílenství,“ řekla. „Ale teď všichni vidí, že Washington je agresor.“

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Austinovo svědectví dokázalo, že „NATO považuje Ukrajinu za své vlastní území“, což dokazuje, že ruská vojenská operace je „naprosto oprávněná a správná“.

Austinovo svědectví bylo součástí snahy Bílého domu získat souhlas Kongresu pro návrh zákona o zahraniční pomoci ve výši 95 miliard dolarů, který zahrnuje více než 60 miliard dolarů financování pro Kyjev. USA a jejich spojenci již poslali Ukrajině více než 200 miliard dolarů vojenské, ekonomické a finanční pomoci pro konflikt proti Rusku – bez ohledu na varování a námitky Moskvy, přičemž trvají na tom, že nejsou přímo zapojeni.

Myšlenka, že Moskva nepřestane s Kyjevem a zaútočí na pobaltské státy nebo Polsko, je posledním bodem jednání americké administrativy. Dříve se pokoušela prodat neomezené financování Kyjeva tvrzením, že Ukrajina poráží Rusko se zlomkem vojenského rozpočtu USA a že většina peněz stejně skončí americkému vojenskému průmyslu.

 

Sdílet: