19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA oznámily další údery na Jemen, protože Húsíové hrozí uzavřením průlivu Bab Al-Mandab

Ústřední velení Spojených států (CENTCOM) 24. února oznámilo, že jeho síly zničily sedm protilodních řízených střel Húsíů (Ansar Allah) v Jemenu o den dříve v tom, co nazývalo „sebeobrana“.

Střely byly připraveny odpálit směrem k Rudému moři, uvedlo velení v prohlášení a dodalo, že představovaly bezprostřední hrozbu pro obchodní plavidla a lodě amerického námořnictva v regionu.

„Tyto akce ochrání svobodu plavby a učiní mezinárodní vody bezpečnější a bezpečnější pro americké námořnictvo a obchodní plavidla,“ stojí v prohlášení.

Jemenská televize Al-Masirah, kterou provozují Húsíové, uvedla, že tři „americko-britské“ údery zamířily 23. února na oblast Ras Issa v západní provincii al-Hodeidah. Zpravodajský kanál však nehlásil žádné oběti.

Samostatně Hussein al-Ezzy, náměstek ministra zahraničí jmenovaný Húsíy, na sociální platformě X, dříve známé jako Twitter, uvedl, že skupina zvažuje „úplné uzavření průlivu Báb al-Mandab v příštích dnech“ pod tlakem. Izrael skončil v pásmu Gazy. Válka si dosud vyžádala životy více než 29 000 Palestinců.

Húsíové, kteří jsou podporováni Íránem, se od 19. listopadu v reakci na pokračující izraelskou válku a obléhání Gazy zaměřili na desítky plavidel přidružených k Izraeli a dalších lodí vlastněných USA a Spojeným královstvím v Rudém moři a Adenském zálivu.

USA a Spojené království odvětily na opakované útoky Húsíů v Rudém moři a Adenském zálivu provedením desítek úderů na oblasti kontrolované skupinou v Jemenu. Skupina však zůstává neohrožená.

 

 

Sdílet: