19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Bojovníci Hamasu vyhodili do povětří další izraelské tanky v Gaze

Střety pokračují v různých částech pásma Gazy, přičemž hnutí Hamas a další palestinské ozbrojené frakce způsobují izraelským obranným silám (IDF) další ztráty.

23. února zveřejnilo vojenské křídlo Hamasu, brigády Izz ad-Din al-Qassam, video, které ukazuje, jak jeho bojovníci vyhazují do povětří dva tanky IDF raketovými granáty a střílejí z minometů na izraelská shromáždění ve čtvrti Zeitoun ve městě Gaza. severní části Stripu.

Video také ukazuje vrtulník IDF, který po jednom z útoků evakuuje několik zraněných izraelských vojáků z Gazy pod palbou.

Ve stejný den zveřejnily brigády mudžahedínů videozáznam, který ukazuje útok improvizovanou raketou na budovu obsazenou izraelskými jednotkami ve čtvrti Zeitoun. Skupina zveřejnila 24. února další video ukazující raketový útok na shromáždění IDF ve stejné oblasti.

Brigáda al-Quds, vojenské křídlo palestinského islámského džihádu, také 24. února sdílela záběry z nedávných raketových útoků na izraelské jednotky v jižní části města Gaza.

Od zahájení pozemních operací v Gaze ztratily IDF 237 vojáků. Více než 1300 dalších bylo údajně zraněno.

Palestinští civilisté nesli tíhu nedávných izraelských útoků na Gazu. Nejméně 92 bylo zabito a 123 dalších bylo zraněno za posledních 24 hodin, uvedlo v prohlášení z 24. února ministerstvo zdravotnictví řízené Hamasem v pásmu.

„Izraelská okupace spáchala osm masakrů proti rodinám v pásmu Gazy, přičemž za posledních 24 hodin si vyžádalo 92 mučedníků a 123 zraněných,“ uvádí se v prohlášení.

„Mnoho lidí je stále uvězněno pod sutinami a na silnicích, protože záchranáři se k nim nemohou dostat,“ dodal.

Izraelská válka v Gaze si dosud vyžádala životy 29 606 Palestinců, většinou žen a dětí, a více než 69 737 zraněných.

Navzdory určitým ztrátám a nedosažení některého ze svých deklarovaných cílů se Izrael chystá zdvojnásobit válku zahájením rozsáhlé ofenzívy v jižní oblasti Gazy v Rafáhu. Více než milion Palestinců se ukrývá v oblasti, která se nachází přímo na hranici s Egyptem.

Hamás již varoval, že izraelská ofenziva v Rafahu povede k „desetitisícům“ obětí. Navzdory tomu se zdá, že Izrael je odhodlán pokračovat ve svých plánech.

 

Sdílet: