19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

141. den: Izrael zaútočil na civilní úkryt v Deir el-Balah, zatímco v Paříži pokračují rozhovory o příměří

24.února 2024

Izraelské síly zaútočily na budovu v Deir el-Balah, kde se ukrývalo více než 120 lidí, zabilo nejméně 24. Zdravotnický personál v nedaleké nemocnici Al Aksá očekává mnohem více obětí a snaží se vypořádat s přílivem zraněných civilistů.

Ztráty

 • 29 606+ zabito* a nejméně 69 737 zraněných v pásmu Gazy
 • 406 Palestinců zabito a 4600 zraněno na okupovaném Západním břehu Jordánu
 • Izrael reviduje odhadovaný počet obětí ze 7. října z 1400 na 1139
 • Od pozemní invaze zahynulo 576 izraelských vojáků **

*Tento údaj potvrdilo ministerstvo zdravotnictví Gazy na kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí na více než 38 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a zobrazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

 • Izraelský nálet zasáhl Rafah a zabil nejméně sedm lidí
 • Izrael zaútočil na úkryt v Deir el-Balah a zabil nejméně 24 lidí
 • UNRWA již nemůže poskytovat služby v severní Gaze
 • Zprávy, že Izrael zadrží více daňových příjmů Západního břehu
 • Izraelská armáda tvrdí, že zasáhla několik pozic Hizballáhu v jižním Libanonu
 • V Paříži právě probíhají jednání o příměří
 • Americká armáda tvrdí, že zničila rakety Houthi v Rudém moři
 • Húsíové požadují „zákaz“ izraelských, amerických a britských lodí v Rudém moři
 • Brazilský prezident Lula da Silva odsuzuje izraelské akce jako „genocidu“

Izrael útočí na úkryt v Deir el-Balah, zatímco rodiny v severní Gaze „shánějí potravu a jídlo, které za sebou zanechaly krysy“

Izraelský nálet právě zasáhl Rafah a zabil sedm lidí , což ukazuje, že ani Rafah, kde se ukrývá většina vysídlených Palestinců, již není v bezpečí.

Útok přichází po krvavé noci, kdy izraelské síly zaútočily na budovu v Deir el-Balah, kde se ukrývalo více než 120 lidí. Při útocích bylo zabito nejméně 24 Palestinců, z nichž většinu tvořily ženy a děti. 

„Můžeš vidět těla sama.“ Všichni mrtví byli ženy a děti. Neexistuje žádné klidné místo, kam bychom mohli jít. Všichni jsme byli vysídleni, všichni jsme přišli o domovy. Kam chceš, abychom šli? Celý svět nás sleduje. Smiluj se nad námi,“ řekla jedna žena Al-Džazíře .

Zdravotnický personál v nedaleké nemocnici Al Aksá údajně stále přijímá zraněné civilisty a nemocnice se snaží vypořádat s přílivem zraněných civilistů.

„Očekáváme, že dostaneme mnohem více sanitkami, které jsou stále na místě,“ řekl Al-Džazíře doktor Khalil al-Degran, lékař z nemocnice Al Aksá .

„Nejsme vybaveni, abychom přijali tak velký počet obětí,“ řekl a dodal, že útok byl součástí izraelské „genocidy proti našemu lidu“.

I když je nemocnice Al-Aksá stěží funkční, zůstává jedním z mála funkčních zdravotnických zařízení v pásmu Gazy – zejména s nemocnicí Nasser v Khan Younis v obležení. Jeden palestinský lékař, který v současné době pracuje v nemocnici Al Aksá, porovnal své zkušenosti lékaře v Gaze s těmi, které měl na Ukrajině – kde byl studentem medicíny, během začátku rozsáhlé ruské invaze.

„Sloužil jsem téměř jeden rok v ukrajinských nemocnicích,“ řekl Dr. Musa Abdul Khaliq Al-Džazíře . „Situace v Gaze je úplně jiná. Od prvního dne této války do této hodiny izraelské síly ničí, zabíjejí a ničí Gazany. Jsme zaplaveni mrtvými těly a kriticky zraněnými Palestinci,“ pokračoval a vysvětlil, že se musí každý den rozhodovat mezi životem nebo smrtí, včetně toho, zda si podá anestetikum či nikoli. 

„Pokud uděláme rychlé srovnání, nemocnic na Ukrajině je mnoho, jsou velké co do velikosti a dobře vybavené. To je důvod, proč jsou šance na přežití jak pro zdravotnický personál, tak pro zraněné vysoké. V Gaze je to naopak.“

Mezitím UNRWA – agentura OSN pověřená doručováním humanitární pomoci palestinským uprchlíkům – již údajně nemůže pracovat na severu Gazy , a to z důvodu nedostatku personálu a „kolapsu společenského řádu“, vzhledem k pokračujícímu vojenskému útoku na civilisty a také omezením. o potravinách a přístupu k humanitární pomoci. 

Nyní polovina obyvatel Gazy denně čelí nedostatku chleba, čisté vody a základních životních potřeb – a humanitární situace je ještě horší na severu, kde 90 procent dětí mladších dvou let a těhotných a kojících žen čelí potravinové chudobě. . Podle humanitárních agentur jsou rodiny nuceny shánět listí a jíst jídlo, které za sebou zanechaly krysy, protože hladovění se stává akutním rizikem.

Organizace jako OCHA volají po bezpečném a neomezeném přístupu k poskytování nouzové humanitární pomoci a vyhnutí se hrozící katastrofě.

Razie na Západním břehu Jordánu pokračují a zatkli jednoho novináře a dvě děti

Při izraelských vojenských náletech na okupovaném Západním břehu bylo včera v noci zadrženo nejméně 22 Palestinců, včetně jednoho novináře a dvou dětí. Nyní je celkový počet Palestinců, kteří byli zatčeni od 7. října, 7 210 lidí, z nichž celkem 10 zemřelo v izraelské vazbě.

Izrael mezitím oznámil, že zadrží Západnímu břehu ještě více daňových příjmů Palestinské samosprávy (PA) než obvykle, což by mohlo vést k tomu, že Palestinské samosprávě dojdou peníze.

V Paříži probíhají jednání o příměří, zatímco skupina Houthi slibuje pokračovat v útocích v Rudém moři

V Paříži v současnosti probíhají jednání o příměří, kde se izraelský šéf agentury Mossad schází odděleně s egyptskými, katarskými a americkými mediátory po podobné sérii schůzek na začátku tohoto týdne v Káhiře s vůdcem Hamasu Ismailem Haniyehem.

Mezitím americký Centcom tvrdí, že zničil několik protilodních řízených střel v Rudém moři, protože skupina Ansar Allah (Houthi) nařídila „zákaz“ lodím spojeným s Izraelem, USA a Spojeným královstvím a slibuje pokračovat v útocích.

„Operace v Rudém a Arabském moři, v úžině Báb al-Mandab a v Adenském zálivu pokračují, eskalují a jsou účinné,“ řekl vůdce Ansar Allah Houthi Abdulmalik al-Houthiadded v televizním projevu.

Brazilský prezident Lula da Silva důrazně promluvil k davu v Rio De Janeiru a odsoudil izraelské akce v Gaze jako „genocidu“, protože se zaměřuje na ženy a děti. „Tohle je genocida.“ Tisíce mrtvých dětí, tisíce nezvěstných. Neumírají vojáci, ale ženy a děti v nemocnicích,“ řekl. 

„Pokud toto není genocida, tak nevím, co je genocida!“

Navzdory rostoucímu mezinárodnímu odsuzování izraelských akcí v Gaze pokračují tvrdé zásahy proti mezinárodní solidaritě s Palestinci, protože dva singapurští ovlivňovatelé byli vládou upozorněni, aby o své podpoře palestinské věci veřejně nepublikovali , aby to nenarušilo veřejný pořádek. 

Solidární protesty po celém světě však pokračují, zejména v Londýně, kde Palestine Solidarity Campaign hájí právo lobbovat u poslanců ve velkém počtu, po středečním protestu, kde byl demonstrantům odepřen vstup do parlamentu.

Úvodní fotografie: ZRANĚNÍ PALESTINCI JSOU PO IZRAELSKÝCH ÚTOCÍCH V DEIR EL-BALAH V GAZE 24. ÚNORA 2024 PŘEVEZENI DO NEMOCNICE MUČEDNÍKŮ AL-AKSÁ. (FOTO: ALI HAMAD/APA IMAGES)

OD 

 

Sdílet: