19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Palestinci mají právo na ozbrojený boj proti izraelské okupaci a nelze takový boj označovat za terorismus!

Palestinci mají právo na ozbrojený boj proti izraelské okupaci a nelze takový boj označovat za terorismus! Čínský zástupce ministerstva zahraničí poprvé v historii před Mezinárodním trestním soudem v Haagu uznal právo Palestinců na ozbrojený boj proti Izraeli všemi prostředky, včetně ozbrojeného boje! Soudci v Haagu mají na stole žalobu proti Izraeli za okupaci Gazy! Proč došlo ke změně neutrálního postoje Pekingu?

Ve čtvrtek 22. 2. 2024 na okultní datum došlo v nizozemském Haagu před Mezinárodním trestním soudem k historické události. Čína poprvé ve své historii porušila svůj neutrální postoj k otázce Blízkého východu a vůbec poprvé se oficiálně postavila na stranu Palestinců. Soudci v Haagu totiž právě začali slyšení ve věci podané žaloby na Izrael za okupaci Gazy. Izrael čelí obvinění z genocidy, z etnických čistek a z celé řady dalších činů, které provádí při obsazování Gazy.

A právní poradce čínského ministerstva zahraničí Ma Sin-min totiž před soudem citoval z několika mezinárodních rezolucí, že boj Palestinců proti izraelské okupaci nelze z mezinárodního hlediska označovat za terorismus, ale za osvobozenecký boj palestinského národa v souladu s mezinárodním právem. Čínské ministerstvo zahraničí později upřesnilo, že čínský zástupce tím samozřejmě myslel osvobozenecký boj Palestinců na svých územích vymezených mezinárodními deklaracemi a podle hranic státu Palestina určených OSN a ustanovených při vyhlášení samostatnosti státu Palestina v roce 1988.

 

 

Čínská vláda tak uznala postavení Hamásu v Gaze jako národně-osvobozeneckého hnutí, čímž se otevře cesta pro dodávky čínských zbraní, čínské munice a možná i čínských vojenských poradců na palestinská území. Izrael je v posledních hodinách vztekem bez sebe a Benjamin Netanyahu dokonce svolal krizovou schůzku bezpečnostní rady, aby se zhodnotila rizika pro Izrael, co to vlastně bude znamenat, když Peking ve čtvrtek v Haagu poprvé porušil svoji politiku neutrality a postavil se na stranu Palestinců, tedy nepřátel Izraele. S něčím takovým Izrael nepočítal ani v nejčernějším snu. Tato slova od čínského zástupce v Haagu nezazněla jen tak pro nic za nic.

Konec čínské neutrality a obsazení uvolněných pozic na Blízkém východě po demisi USA

Podle izraelských analytiků na bezpečnost si tím Peking oficiálně otevřel dveře pro otevřenu pomoc Palestincům, která se může skládat od humanitární pomoci až po zbraně, munici, rakety. pokročilé vojenské systémy, až po vyslání čínských poradců na palestinská území, kteří budou mít na starost výcvik místních vojáků. Čína začala postupovat v důsledku sebevědomí a přesvědčení, že americká moc kolabuje nejen v Evropě díky ruské SVO na Ukrajině, ale prakticky na celém světě. Americká moc už nemá spojence, jenom vazaly, jejichž poslušnost drží silou a vydíráním.

Slyšení před soudem v Haagu kvůli izraelské okupaci Gazy

Čínský drak symbolicky právě nyní, když začal čínský Rok draka, roztáhl křídla a rozhodl se neutralitu vyměnit za bojový postoj. Tento krok proti Izraeli je naprosto nevídaný, protože taková slova na podporu Palestinců, že mají právo vést ozbrojený boj proti izraelským okupantům, a že to nesmí být označováno za terorismus, dosud nezaznělo takto otevřeně a natvrdo od nikoho, dokonce ani z Moskvy. Stanice Al Jazeera [1] k tomu přinesla podrobnosti z Haagu:

Čína sdělila Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ), že Palestincům “nesmí být odepřena spravedlnost při slyšení o izraelské okupaci palestinských území. “Od zahájení izraelské okupace OPT (okupovaných palestinských území) uplynulo 57 let. Protiprávní povaha okupace a svrchovanost nad okupovanými územími zůstávají nezměněny,” řekl. Step Vaessen, reportér Al-Džazíry z Haagu, uvedl, že Čína ve středu využila svého času u ICJ, aby se postavila proti argumentu Spojených států, že Izraeli by nemělo být nařízeno bezpodmínečné stažení z okupovaných území bez bezpečnostních záruk. “USA prohlásily, že OSN a ICJ by se měly držet stranou od bilaterální otázky mezi Izraelem a Palestinou. Podle Číny bylo rozhodně věcí OSN hovořit o sebeurčení palestinského lidu,” uvedl Vaessen.

Čínský zástupce uvedl, že Izrael je cizí stát, který okupuje Palestinu, takže právo na sebeobranu mají spíše Palestinci než Izraelci.” Ve čtvrtek přednesli své argumenty na ICJ také zástupci Irské republiky, Japonska a Jordánska. Irsko uvedlo, že dospělo k závěru, že “Izrael se dopustil závažného porušení řady imperativních norem obecného mezinárodního práva“. Irský zástupce dodal, že Izrael rovněž porušil základní pravidla mezinárodního humanitárního práva. Právní poradce japonského ministerstva zahraničních věcí Tomohiro Mikanagi rovněž řekl ICJ, že jeho země věří, že “jedinou schůdnou cestou pro oba národy zůstává dvoustátní řešení, v němž Izrael a budoucí nezávislý palestinský stát žijí vedle sebe v míru a důstojnosti“.

Za Jordánsko Michael Wood uvedl, že “jedinou cestou k uplatnění [palestinského] práva na sebeurčení je ukončení [izraelské] okupace“. Hamdah Salhutová z Al Džazíry, která se hlásí z okupovaného východního Jeruzaléma, uvedla, že Jordánsko má při slyšení před Mezinárodním soudním dvorem “klíčové postavení“, neboť je jedním z nejvýznamnějších kritiků okupace a je také správcem areálu mešity Al-Aksá v Jeruzalémě. “Zatímco oni byli nejen kritiky okupace, ale i kritiky izraelské války v Gaze, takže jejich role v rámci regionu je pro pomoc Palestincům při jakýchkoli rozhovorech zcela klíčová,” řekla. Mezinárodní soudní dvůr vyslechne asi 50 zemí ohledně jejich názoru na okupaci a je součástí snahy Palestinců přimět mezinárodní právní instituce, aby prozkoumaly izraelskou politiku.

V pondělí palestinští představitelé požádali soudce, aby prohlásili izraelskou okupaci jejich území za nezákonnou, a uvedli, že jeho stanovisko by mohlo pomoci dosáhnout řešení v podobě dvou států. Na okupovaném Západním břehu Jordánu se v důsledku izraelské války v Gaze výrazně zvýšilo napětí mezi nelegálními osadníky a Palestinci. Podle údajů izraelské televize Al-Džazíra bylo 7. října při útoku Hamásu zabito 1 139 Izraelců. V reakci na to izraelská smrtící ofenziva v Gaze zabila přibližně 29 000 Palestinců. Izrael, který se jednání neúčastní, v písemných připomínkách uvedl, že zapojení soudu by mohlo poškodit dosažení vyjednaného urovnání. Očekává se, že soudcům bude trvat zhruba šest měsíců, než vydají stanovisko.

Číně narostla obrovská křídla spolu s tím, jak se skupina BRICS stala nejsilnějším ekonomickým blokem na světě, který válcuje západní skupinu G7 ve většině sledovaných parametrů, včetně toho nejdůležitějšího, tedy agregovaného HDP členů bloku. A tak křídla draka se rozevřela natolik, že drak teď svým drápem chopil do ruky Palestinskou otázku. Jedna věc je Írán, který představoval pro Izrael hrozbu, ale géniovi Bibimu, jinak se to nedá nazvat, se povedlo poštvat proti Izraeli rovnou Čínu a spolu s ní i celý BRICS blok, protože je jasné, kdo tento blok ekonomicky ovládá a nejvíce se podílí na výkonu bloku.

Čínský drak obsazuje mocenské vakuum po USA na Blízkém východě

Zatímco USA s dementním prezidentem ztrácí moc na Blízkém východě, tak přesně jak jsem několikrát upozorňoval ve svých článcích a na SVCS, uvolněný mocenský prostor po krachujících USA okamžitě zaplňuje nová mocnost, a to je Čína! Neexistuje nic jako mocenské vakuum! Několikrát jsem to opakoval, že pokaždé, když dojde k pádu nějaké mocnosti v nějakém regionu, nevznikne mocenské vakuum, ale prostor okamžitě obsadí a zaplní nová mocnost. A přesně k tomu teď došlo na Blízkém východě. Palestinský proces, který se neschopností americké vlády zhroutil a sionistická hydra začala realizovat genocidu Palestinců v Gaze, tak okamžitě bere do svých rukou Říše středu! Žádné mocenské vakuum není dovoleno.

Benjamin Netanyahu, premiér Izraele

Peking na nic nečeká a rozprostírá křídla nad Blízkým východem. Netanyahu se stane národním tragédem, prostě politikem, který přivede Izrael k úpadku moci a k destrukci své bezpečnostní nadřazenosti, kterou Izrael používal dlouhé dekády k vyhlazování a etnickému vyhánění Palestinců. Izrael se dostává postupně do izolace a Amerika už nemá sílu Izrael chránit. Kongres už od loňského podzimu nedokázal schválit finanční pomoc Izraeli, stejně jako ani Ukrajině, protože USA jsou v konceptuálním kolapsu a rozvratu unie a na pokraji občanské války v USA. Čínský drak je predátor a ví, kdy rival z USA je slabý a zraněn, proto došlo v Haagu k odhození neutrálního fialového kostýmu a drak navlékl rudou barvu strany Palestinců. A to je pouze začátek.

-VK- Šéfredaktor AE News

 

Sdílet: