13. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Írán předal Rusku 400 balistických raket země-země

Írán předal Rusku 400 balistických raket země-země. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na šest zdrojů, uvádí USN.

Jednalo se o rakety krátkého doletu z rodiny Fateh-110, jako je Zolfaghar, uvedly tři íránské zdroje. Podle odborníků může tato střela zasáhnout cíle na vzdálenost 300 km až 700 km.

Dodávky začaly na začátku ledna, uvedl jeden íránský zdroj poté, co byla dohoda dokončena na schůzkách mezi íránskými a ruskými vojenskými a bezpečnostními představiteli koncem loňského roku v Teheránu a Moskvě. Dva další íránské zdroje uvedly, že došlo k nejméně čtyřem zásilkám raket, další přijdou v nadcházejících týdnech, a že některé rakety byly do Ruska odeslány lodí přes Kaspické moře a některé byly  dovezeny letecky.

Máme více zásob.“ Není důvod to skrývat. Můžeme vyvážet zbraně do jakékoli země, kterou chceme.“ – řekl jeden z nich.

Čtvrtý informovaný zdroj potvrdil, že Rusko nedávno obdrželo velké množství raket z Íránu, aniž bychom zacházeli do podrobností.

Rodina raket Fateh-110 a Zolfaghar jsou přesné zbraně, řekl Jeffrey Lewis , expert z Middlebury Institute of International Studies v Monterey . 400 těchto střel by podle něj mohlo způsobit značné škody.

Ukrajinský vojenský zdroj agentuře Reuters řekl, že Kyjev nezaznamenal použití íránských balistických střel ruskými ozbrojenými silami.

Rob Lee, vedoucí pracovník Foreign Policy Research Institute, think tank ve Filadelfii, poznamenal, že dodávka raket Fateh-100 a Zolfaghar z Íránu by Rusku poskytla na bojišti ještě větší výhodu. Západní diplomat potvrdil přesun íránských balistických raket do Ruska v minulých týdnech, aniž by uvedl podrobnosti.

 

 

Sdílet: