19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Tucker Carlson se v Moskvě setkal s Edwardem Snowdenem

Americký novinář Tucker Carlson se během své cesty do Moskvy na rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem setkal s bývalým americkým zpravodajským důstojníkem Edwardem Snowdenem a také Američankou Tarou Reedovou, bývalou asistentkou Joea Bidena, když byl senátorem, která ho obvinila ze sexuálního obtěžování. Informoval o tom ve čtvrtek portál Semafor.

Rozhovor se Snowdenem podle něj trval několik hodin, ale rozhovor nebyl určen pro Carlsonův program. Novinář zároveň nahrál rozhovor s Tarou Reedovou pro svůj pořad.

Bývalý americký zpravodajský důstojník Snowden v roce 2013 zveřejnil tajné informace o metodách elektronického sledování amerických zpravodajských agentur, včetně nezákonného odposlechu rozhovorů mezi vůdci jiných států. Snowden uprchl před pronásledováním ze strany amerických úřadů v květnu 2013 do Hongkongu a poslal žádost o azyl úřadům několika zemí, včetně Ruska. Nejprve bydlel v hotelu a poté v bytech klientů kanadského právníka Roberta Tibba. 23. června téhož roku dorazil Snowden do Moskvy.

1. srpna 2014 dostal Američan povolení k pobytu v Ruské federaci na tři roky a v říjnu téhož roku – povolení k pobytu na dobu neurčitou v Rusku. V prosinci 2022 Snowden složil přísahu a obdržel ruský pas.

Reedová se loni přestěhoval do Ruska. Na jaře roku 2020 obvinila Bidena ze sexuálního napadení v roce 1993, kdy působil jako senátor. Reedová dříve řekla, že „přišla o všechno“, včetně své práce, když vznesla obvinění proti politikovi. Postěžovala si, že média ani zástupci Demokratické strany nevěnují jejím výrokům dostatečnou pozornost. Biden označil Readové obvinění za nepravdivé. Poznamenal, že ve verzi, kterou předložila novinářům, byly nesrovnalosti.

 

Sdílet: