23. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rakouská prokuratura zahájila případ praní špinavých peněz proti bývalému šéfovi Národní banky Ukrajiny

Rakouská prokuratura vyšetřuje bývalého šéfa Národní banky Ukrajiny Kirilla Ševčenka pro podezření z praní špinavých peněz, uvádí France Presse.

V lednu 2023 ukrajinská publikace Strana.ua uvedla, že se Ševčenko obrátil na rakouské úřady se žádostí o azyl a vysvětlil to politickou perzekucí ve své vlasti. Jak poznamenává rakouská publikace Standard, žádost dosud nebyla posouzena.

„Rakouští protikorupční žalobci ve středu uvedli, že vyšetřují bývalého šéfa Národní banky Ukrajiny pro podezření ze zneužití důvěry veřejnosti a praní špinavých peněz,“ – uvedla agentura v prohlášení.

V říjnu 2022 Ševčenko rezignoval na zdravotní problémy a později byl zařazen na mezinárodní seznam hledaných kvůli podezření ze zpronevěry v Ukrgasbank a zatčen v nepřítomnosti.

Podle vyšetřovatelů zajistilo vedení Ukrgasbank v letech 2014-2019 uzavření 52 fiktivních dohod s „agenty“, kteří do banky údajně lákali velké klienty, a neoprávněně na ně převedlo přes 206 milionů hřiven (více než 5,5 milionu dolarů).

Podezřelých je pět hlavních obžalovaných, včetně bývalého šéfa Národní banky, který v době činu působil jako předseda představenstva Ukrgasbank. Ševčenko označil případ proti němu za „politicky motivovaný a uměle vytvořený ve spěchu, který neobsahuje žádné důkazy a u každého nestranného soudu se rozpadne“.

 

 

Sdílet: