12. 6. 2021

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Schůzka Putina a Bidena. Ve hře je několik konkrétních termínů

Schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina a amerického prezidenta Joea Bidena by se mohla konat v červnu. Ruský prezidentský poradce Jurij Ušakov v pořadu TV Rossia 1 řekl, že jsou již známá konkrétní data.
Upřesnil, že ve hře je několik konkrétních variant, ale sdělit, o které se konkrétně jedná, odmítl.
„Nebudu o nich zatím mluvit, ale červen,“ dodal. Ušakov uvedl, že přípravy na summit zatím nezačaly, ale dostali signál, který bude projednán.
„Rozhodnutí bude samozřejmě přijato v závislosti na mnoha faktorech,“ upřesnil.
Americký prezident nabídl Putinovi, aby se v nejbližších týdnech setkali na území třetí země. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva tuto nabídku hodnotí pozitivně a zvažuje ji.
V pořadu se Ušakov také vyjádřil ke klimatickému summitu. Zmiňme, že Vladimir Putin se účastnil klimatického summitu, který organizovaly Spojené státy.
Globální klimatický summitu se konal v online formátu 22. a 23. dubna na základě iniciativy amerického prezidenta Joea Bidena.
Putin na summitu řekl, že Rusko pracuje na snižování emisí skleníkových plynů a upřímně chce posílit mezinárodní spolupráci při hledání možných řešení problémů změny klimatu i dalších palčivých globálních problémů.
Na otázku novináře, jak máme chápat účast ruského prezidenta na klimatickém summitu, Ušakov odpověděl:
„Jak náš velký zájem na tom, aby byly vyřešeny klimatické problémy. Ty je možné řešit pouze společně, proto se rozhodně zúčastňujeme takových akcí, všech,“ řekl Ušakov.
Sdílet: