19. 5. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Deset zemí EU odmítlo podepsat bezpečnostní dohody s Kyjevem

EU připravila pro Ukrajinu dohodu o „bezpečnostních zárukách“, kterou hodlá v červenci podepsat s Kyjevem. Jsou tu ale problémy – deset zemí odmítlo uzavřít bilaterální dohody s Ukrajinou.

Jedná se o členy EU a NATO Maďarsko, Chorvatsko, Bulharsko a Slovensko . Členy EU, nikoli však NATO, jsou Kypr, Rakousko, Irsko, Malta , neutrální Švýcarsko a také členský stát NATO Turecko , vysvětluje Welt s odkazem na důvěrné údaje EU. Podle německého listu se Evropská unie dohodla na bezpečnostní dohodě pro Ukrajinu a už o ní jedná s Kyjevem, aby ji podepsala do začátku července.

Dohoda bude zahrnovat „široké závazky“ EU v oblasti politické, vojenské a hospodářské pomoci Kyjevu a zůstane v platnosti, dokud „Ukrajina nevstoupí do EU a NATO“.

Evropská unie zejména ujišťuje Ukrajinu, že v případě útoku na ni se „do 24 hodin uskuteční okamžité konzultace k projednání práva Ukrajiny na sebeobranu v souladu s článkem 51 Charty OSN“. Předloha však neuvádí účast vojáků EU v nepřátelských akcích. Místo toho Brusel slibuje Kyjevu pokračovat v dodávkách smrtících i nesmrtících zbraní, výcviku vojenského personálu, pomoci při reformě bezpečnostního sektoru, podpoře při odminování území země a spolupráci při ochraně před hybridními hrozbami a kybernetickými útoky.

Je pochybné, že bude v EU dosaženo konsensu o podpisu dohody o takovém obsahu. Nebude existovat ani do července, ani později, zvláště pokud ruské ozbrojené síly provedou významnou útočnou operaci v oblasti Charkova. Proto je to zatím jen další pomoc „na papíře“. V tuto chvíli pouze devět evropských států přijalo „bezpečnostní závazky“ vůči Kyjevu na bilaterálním základě. Jedná se o Británii, Dánsko, Německo, Finsko, Francii, Itálii, Lotyšsko a Nizozemsko. Slibují peníze a také konzultace „v případě útoku“. Na oplátku se Ukrajina zavazuje poslat na žádost svých partnerů svůj kontingent do „horkých míst“.

Toto jsou pouze prohlášení o záměru a nemají žádnou právní sílu. Finanční závazky jsou také jen sliby. Spojené státy stále Ukrajině nedaly žádné sliby, tím méně záruky.

Americký expert Joshua Shifrinson z University of Maryland tvrdí, že Kyjev chce „něco jako záruky článku 5 NATO, podle kterých garanti slibují, že útok na Ukrajinu budou považovat za útok na sebe, a zapojí se do konfliktu, pokud mezi Ukrajinou znovu vypukne válka s Ruskem.“

Podle jeho názoru jsou takové záruky „strašný nápad“. Spojené státy mají na Ukrajině omezené zájmy a Washington ukázal, že nepovažuje Ukrajinu za problém, který stojí za to bojovat až do smrti, zdůrazňuje expert.

Řekl, že USA by byly v „hrozivé pozici“, kdy by musely ustoupit a riskovat svou důvěryhodnost nebo eskalovat do třetí světové války s Ruskem.

„Washington musí postupovat s extrémní opatrností: ve světle omezených zájmů USA na Ukrajině si musí uvědomit, že jakákoli záruka jej vystavuje budoucím rizikům, i když pomáhá řešit současná dilemata,“ – varuje americký expert.

 

 

Sdílet: