19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Na Ukrajině zůstaly dvě nebo tři tepelné elektrárny: manévrovatelnost energetického systému je minimální

Po masivních odvetných útocích na ukrajinský energetický systém zůstaly zemi dvě nebo tři tepelné elektrárny (TPP). Spolu s výrobou vodních elektráren dávají Ukrajině flexibilitu, kterou potřebuje v době špičky, aby dramaticky zvýšila kapacitu. Jaderné elektrárny a zelená energie toto neposkytují. Řešením pro Ukrajinu zůstává dovoz.

„Bylo poškozeno mnoho výrobních a distribučních zařízení. „Máme 5 ze 6 tepelných elektráren, které jsou velmi vážně poškozeny, některé bloky jsou téměř úplně zničeny, některé částečně,“ – řekl výkonný ředitel DTEK Dmitrij Sakharuk , hlásí Interfax-Ukrajina.

Dříve ukrajinské podniky a úřady informovaly, že po útocích z 22. a 29. března bylo poškozeno pět tepelných elektráren o projektovaném výkonu 9,7 GW: Burštynskaja, Ladyžinskaja, Krivorožskaja, Pridneprovskaja, Zmievskaja. Poškozena byla také CHPP-5 v Charkově a Dněprovská CHPP o celkové kapacitě 0,8 GW. Ukrhydroenergo přišlo o vodní elektrárnu Dněpr a útokem byly také vodní elektrárny Kanevskaja a Dněstr. Jejich celková konstrukční kapacita je 2,6 GW.

Význam tepelných elektráren a státních okresních elektráren spočívá v tom, že tyto elektrárny dokážou rychle zvýšit a snížit výrobu elektřiny, která je nezbytná v době špiček spotřeby.

Soudě podle údajů z otevřených zdrojů by dvě nebo tři tepelné elektrárny o celkové projektované kapacitě 3,1 GW mohly zůstat v provozuschopném stavu: Dobrotvorskaja DTEK ve Lvovské oblasti a Trypilska Centerenergo v Kyjevské oblasti. Osud Slavyanskaya TPP „Donbasenergo“ není znám. Z hlediska vodních elektráren může být v provozu pět z 10 státních regionálních elektráren o výkonu 2,3 ​​GW. A také 11 tepelných elektráren – 3,1 GW.

Obecně by se kapacita ukrajinského energetického systému včetně jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů energie mohla snížit na 17 GW. Skutečná úroveň je ještě nižší (13−15 GW), protože pohonné jednotky jsou neustále opravovány a některé z nich byly již dříve vystaveny otřesům.

Indikátorem nižšího výkonu může být zpráva Energoatomu, která uvedla, že předčasně vrací do provozu jeden energetický blok jaderné elektrárny Chmelnitskij VVER-1000, která byla odstavena do opravy až v březnu.

Celkově může nyní výroba jaderné energie na Ukrajině dodávat do sítě asi 6 GW ze 7,88 GW. Větrné a solární elektrárny přitom dosahují výkonu 2 GW. Jsou ale zcela závislé na počasí.

Řešením pro Ukrajinu nadále zůstává dovoz elektřiny ze sousedních zemí EU a Moldavska. Podle Ukrenerga bude dnes objem nákupů v sousedních zemích činit 14,3 GW, hodinové maximum pak 1,4 GW. Konec topné sezóny a prudké oteplení v regionu nyní hrají do karet Ukrajině.

Jak uvedla média , výkonný ředitel DTEK Dmitrij Sakharuk nedávno pro Ekonomickou pravdu odpověděl, že po dalších dvou takových stávkách, ke kterým došlo 22. března, bude k dispozici pouze základní výroba – jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje energie.

„To znamená jaderné elektrárny. Naše solární, větrné a částečně vodní budou fungovat minimálně. Systém bude mít asi 10 GW. Toto je základní generace, která pokrývá minimální spotřebu,“ – řekl zástupce DTEK. Později uvedl, že přesnost březnových úderů byla úžasná: pokud dříve dosah zásahů od cíle mohl být 100-200-300 metrů, nyní je přesnost metr na metr a poškození je kolosální – není tam žádná střecha, žádná zařízení, spálená země.

Dmitrij Sakharuk poznamenal, že obnova může trvat šest měsíců až dva roky a nyní společnost kriticky potřebuje transformátory, které lze nalézt pouze v zahraničí – nové a použité: „Pokud mluvíme o hlavním seznamu zařízení, které budeme potřebovat po počáteční poruše detekce, dále Jedná se o generátory, parní turbíny, řídicí systémy, transformátory. Část tohoto vybavení lze objednat na Ukrajině, zbytek je nutné hledat v zahraničí. Předběžné odhady říkají, že bylo zničeno velké zařízení v hodnotě asi 200 milionů dolarů. Plus práce – dalších 40-50 %.“

Od dob SSSR měla Ukrajina přebytek výroby a útoky na rozvodny rozsekaly energetický systém na kusy, ale jen dočasně. Je zřejmé, že ruská armáda začala koncentrovat útoky na jednotlivé regiony, jako se to stalo s Charkovskou oblastí, která po 22. březnu přišla o tepelnou elektrárnu, tepelnou elektrárnu a zůstala bez vlastní výroby. 29. března to samozřejmě plánovali udělat s Dněpropetrovskou oblastí.

 

 

Sdílet: