19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

178. den: Izrael se stahuje z nemocnice al-Shifa a zanechává stopy masakru

1.dubna 2024

Po dvoutýdenním izraelském nájezdu a obléhání nemocnice se stále vytahují desítky těl z trosek zničené a vypálené nemocnice al-Shifa.

Ztráty 

 • 32 623 + zabitých* a nejméně 75 092 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 450 Palestinců.**
 • Izrael reviduje odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 139.
 • Od 7. října bylo zabito 600 izraelských vojáků a nejméně 6800 zraněno.***

*Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv odhadují, že počet obětí je mnohem vyšší, když se počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 17. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj 

 • Izrael podle palestinského ministerstva zdravotnictví od sobotního rána zabil v pásmu Gazy 140 Palestinců a 202 zranil.
 • Izraelská armáda se po dvoutýdenním obléhání stahuje z komplexu nemocnice al-Shifa a zanechává za sebou totální zkázu a desítky mrtvých. Izraelské vojenské zdroje říkají, že al-Shifa se po stažení „nevrátí do provozu“.
 • Ministerstvo vnitra Gazy oznamuje zatčení 10 zpravodajských důstojníků z Palestinské samosprávy se sídlem v Ramalláhu s tím, že do Gazy vstoupili v koordinaci s Izraelem, aby „destabilizovali vnitřní frontu“. Ramalláh tato tvrzení oficiálně popírá.
 • Ministerstvo zdravotnictví Gazy vyzývá mezinárodní společenství, aby zasáhlo a znovu otevřelo nemocnici Násir v Khan Younis, která byla vyřazena z provozu izraelskými silami po trvalých útocích v posledních týdnech.
 • Izrael oznámil zabití vojenského velitele Hizballáhu při úderu na jižní Libanon. Izraelské údery zasáhly libanonská města al-Khyam a Markaba, zatímco Hizballáh odpaluje rakety na izraelské osady a vojenské základny v Galileji.
 • Izraelské síly provedly razii v Jeninu na okupovaném Západním břehu Jordánu uprostřed zatýkací vlny.
 • Palestinci v Izraeli a na Západním břehu Jordánu pochodují na památku Dne palestinské země protestující proti genocidě v Gaze.
 • Izraelský kanál 12: Od 7. října bylo zraněno přes 6800 izraelských vojáků.

Izrael při cíleném útoku zabil v Gaze 140 Palestinců, včetně 10 novinářů

Palestinské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že izraelské síly spáchaly od soboty 14 masakrů v pásmu Gazy, zabily 140 Palestinců a 202 zranily, čímž se počet obětí izraelského útoku od 7. října zvýšil na 32 782 s více než 75 392 zraněnými.

Ve městě Gaza lékařské zdroje oznámily, že v okolí nemocnice al-Shifa našli nejméně 50 mrtvých těl poté, co se izraelská armáda po dvou týdnech náletů stáhla z lékařského komplexu. Ministerstvo zdravotnictví v nedělním prohlášení uvedlo, že zdravotnický personál není schopen vyprostit těla a zraněné pod troskami.

Palestinci prohledávají trosky zničených a spálených budov nemocnice Al-Shifa ve městě Gaza po dvoutýdenním izraelském nájezdu.
PALESTINCI PROHLEDÁVAJÍ TROSKY ZNIČENÝCH A SPÁLENÝCH BUDOV NEMOCNICE AL-SHIFA VE MĚSTĚ GAZA PO DVOUTÝDENNÍM IZRAELSKÉM NÁLETU, KTERÝ SI VYŽÁDAL STOVKY OBĚTÍ. IZRAELSKÁ ARMÁDA UVEDLA, ŽE NEMOCNICE BUDE PO STAŽENÍ JEJÍCH SIL NEFUNKČNÍ. (OBRÁZKY APA)

V neděli izraelské nálety zasáhly obytnou budovu ve čtvrti al-Daraj ve městě Gaza a zabily blíže nespecifikovaný počet Palestinců. V západní části města Gaza izraelské útoky zabily nejméně dva Palestince a 10 zranily v uprchlickém táboře al-Shati.

V centrálním pásmu Gazy zabily izraelské síly šest Palestinců při úderu na rodinný dům v uprchlickém táboře al-Maghazi. Izraelské údery také zabily čtyři Palestince a zranily 15, včetně 10 novinářů, při úderu na stan na nádvoří nemocnice mučedníků al-Aksá v Deir al-Balah.

V jižním pásmu Gazy pokračovaly o víkendu izraelské útoky na Chán Júnis a okolní vesnice. V Bani Suhaila, západně od Khan Younis, palestinské lékařské týmy nalezly dalších pět těl. Místní média také uvedla, že izraelská obrněná vozidla zahájila palbu na palestinské domy v Khuza’a, východně od Khan Younis.

Izraelská armáda se po dvoutýdenním útoku stahuje z nemocnice al-Shifa a zanechává ji „totálně zničenou“

Izraelská armáda se v pondělí brzy stáhla z nemocnice al-Shifa ve městě Gaza po 14 dnech náletů na největší lékařský komplex v Gaze. Svědectví ze země hlásila nález nejméně 50 mrtvých těl v komplexu, zatímco lékařské zdroje uvedly, že v blízkosti nemocnice se stále nacházejí „stovky těl“.

Izraelská média citovala mluvčího izraelské armády, který řekl, že izraelské síly „ukončily svou operaci“ v al-Shifa a zabily 200 Palestinců, o nichž tvrdí, že jsou členy palestinských odbojových skupin, včetně vysokého velitele vojenského křídla Hamásu.

Izraelská armáda během dvoutýdenního náletu opakovala, že přijala „preventivní opatření“, aby nedošlo k poškození civilistů a civilní infrastruktury. Svědectví novinářů a civilistů o popravách a mučení v nemocnici a fotografie zcela spálené nemocnice však naznačují opak.

Palestinci se dívají na poškozenou a spálenou zbývající budovu nemocnice al-Shifa, největší nemocnice v Gaze, kterou zničila izraelská armáda při smrtícím dvoutýdenním nájezdu.
PALESTINCI SE DÍVAJÍ NA POŠKOZENOU A SPÁLENOU ZBÝVAJÍCÍ BUDOVU NEMOCNICE AL-SHIFA, NEJVĚTŠÍ NEMOCNICE V GAZE, KTEROU ZNIČILA IZRAELSKÁ ARMÁDA PŘI SMRTÍCÍM DVOUTÝDENNÍM NÁJEZDU. 1. DUBNA 2024 (SNÍMKY APA)

Palestinci se vrhli do al-Shifa po stažení izraelských sil se zprávami ze zdrojů místních médií popisujících „totální zničení“ zařízení nemocnice.

Podle lékařských zdrojů z al-Shifa izraelští vojáci zcela zničili budovu specializovaných ordinací a zapálili zbytek budovy. Zdroje také uvedly, že izraelští vojáci zapálili také přijímací a nouzové budovy a zničili desítky místností a veškeré jejich vybavení.

Místní zdroje dodaly, že izraelské síly zničily nebo zapálily několik obytných budov v okolí al-Shifa a že obyvatelé našli desítky mrtvých těl v ulicích obklopujících komplex.

V pondělí rodina Haboushových řekla zpravodaji Arab 48, když evakuovali oblast, že strávili devět dní s velmi malým množstvím vody ve svém domě v blízkosti al-Shifa. Rodina uvedla, že jejich nejstarší syn byl zabit izraelským dronem kvadrokoptéry a byl ponechán vykrvácet a pak se před jejich očima rozložit, protože nemohli riskovat, že jeho tělo pod izraelskou palbou najdou.

Druhý den izraelského náletu oznámila palestinská novinářka Bayan Abu Sultan z Gazy prostřednictvím svého X účtu, že izraelské síly zabily jejího bratra v okolí al-Shifa.

Palestinské lékařské zdroje po stažení Izraele z al-Shifa uvedly, že lékařský komplex byl zcela nefunkční a že bude „velmi obtížné obnovit práci v al-Shifa v současné fázi“.

Několik hodin před stažením izraelských sil vyzval generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhom Ghebreyesus k otevření humanitárního koridoru do al-Shifa.

Ghebreyesus dodal, že 21 palestinských pacientů zemřelo v al-Shifa během izraelské razie od 19. března a že dalších 107 pacientů je stále v nemocnici v nevhodných zdravotních podmínkách, včetně čtyř dětí a 28 v kritickém stavu. Ghebreyesus uvedl, že mezi pacienty jsou někteří se zánětem rány kvůli nedostatku čisté vody.

Zdroje z izraelské armády také prostřednictvím izraelského armádního rozhlasu uvedly, že nemocnice al-Shifa „se nevrátí do práce“ po ničení, které utrpěla během izraelského vojenského náletu.

Izraelské síly provedly razii na al-Shifa v listopadu a donutily Palestince, včetně pacientů a zdravotnického personálu, odejít, přičemž za sebou zanechali několik novorozenců bez funkčních inkubátorů.

Palestinci se vrátili do al-Shifa po prvním izraelském stažení z nemocnice v prosinci, kde novináři oznámili, že nalezli rozkládající se mláďata po levé straně.

Ministerstvo vnitra v Gaze obviňuje zpravodajské služby Palestinské správy z „infiltrace Gazy v koordinaci s Izraelem“

Palestinské ministerstvo vnitra se sídlem v Gaze, které spravuje Hamás, v pondělí uvedlo, že zpravodajské síly patřící Palestinské samosprávě se sídlem v Ramalláhu v čele s politickým rivalem Hamasu Fatahem vstoupily v sobotu do pásma Gazy.

Ministerstvo oznámilo zatčení členů sil, o kterých tvrdilo, že byli na misi „sabotovat vnitřní frontu“ v Gaze. Vysoký představitel palestinské samosprávy v pondělí obvinění odmítl ve vyjádření pro agenturu Wafa přidruženou k Palestinské správě.

Podle úřadů Gazy vstoupily zpravodajské síly v sobotu v egyptských nákladních automobilech Červeného půlměsíce, které Izrael údajně vpustil do pásma. Představitelé Gazy dodali, že egyptské úřady popřely, že by o údajné infiltraci věděly.

Úředník na ministerstvu vnitra v Gaze uvedl, že jednotky vstoupily na přímý rozkaz šéfa palestinského generálního zpravodajského aparátu se sídlem v Ramalláhu, Majeda Faraje, s posláním „šířit chaos“ a v koordinaci s izraelskou armádou a izraelskou vnitřní bezpečností. inteligence – Shin Bet, nebo jak je místně známo, Shabak.

Úředník poznamenal, že bezpečnostní síly v Gaze dostaly pokyny od „společné operační skupiny palestinských frakcí odporu“, koordinačního orgánu tuctu palestinských ozbrojených frakcí v Pásmu. Instrukce podle úředníka měly zadržet údajné síly „a jakékoli bezpečnostní síly, které vstoupí do Gazy jinak než prostřednictvím odporu“.

V pondělí oficiální tisková agentura Wafa palestinské samosprávy citovala vysokého představitele Palestinské správy, který prohlášení ministerstva vnitra v Gaze označil za „rozzuřenou mediální kampaň, která má zakrýt utrpení našich lidí v Gaze“.

Izraelský kanál Kan již dříve informoval, že izraelský ministr války Yoav Gallant navrhl Majeda Faraje, aby se po válce ujal vedení Pásma ve spolupráci s místními osobnostmi, mezi nimiž nebudou členové Hamasu.

Minulý týden mluvčí Bílého domu Mathew Miller řekl, že jedním z příkazů americké administrativy pro poválečnou Gazu je, že Palestinská samospráva musí řídit jak Západní břeh Jordánu, tak pásmo Gazy. Miller dodal, že USA projednávají s PA a dalšími zeměmi v regionu všechny otázky týkající se správy Pásma po válce, aniž by uvedl další podrobnosti.

600 izraelských vojáků zabito, 6800 zraněno, zatímco boje s palestinským odporem pokračují

Izraelská armáda v pondělí oznámila, že voják z její 77. brigády byl zabit v boji s palestinským odbojem v Pásmu Gazy, protože izraelská média uvedla, že od 7. října bylo zabito 600 izraelských vojáků a důstojníků a 6800 bylo zraněno.

Izraelská armáda, která pod přísnou vojenskou cenzurou otálí s oznámením svých ztrát, zatím přiznala ztrátu 264 vojáků a důstojníků od začátku své pozemní invaze do pásma Gazy v listopadu.

Brigády al-Kásám, ozbrojené křídlo Hamásu, mezitím oznámily, že jejich bojovníci zaútočili na izraelský tank v Khan Younis pomocí pancéřového výbušného zařízení a že izraelské vojenské vrtulníky přispěchaly k evakuaci obětí.

Al-Qassam také oznámil, že jeho bojovníci zaútočili na izraelské vojáky protiopevněním projektilu uvnitř domu poblíž nemocnice Nasser, západně od Khan Younis. Al-Qassam dodal, že zamířil na izraelské jednotky v blízkosti nemocnice al-Shifa ve městě Gaza pomocí minometných střel.

Současně ozbrojené křídlo palestinského islámského džihádu -PIJ oznámilo, že jeho bojovníci napadli izraelské síly ve čtvrti al-Qarara v Khan Younis.

Izraelská armáda oznámila, že pokračuje v boji proti palestinským frakcím v al-Qaraře a že v jižním pásmu Gazy bylo v minulém týdnu zraněno 81 vojáků.

Úvodní fotografie: PALESTINCI ODHADUJÍ ŠKODY A PROHLEDÁVAJÍ SUTINY V OBLASTI ZNIČENÉ NEMOCNICE AL-SHIFA VE MĚSTĚ GAZA 1. DUBNA 2024. IZRAELSKÁ ARMÁDA V PONDĚLÍ UVEDLA, ŽE UKONČILA SVOU VOJENSKOU OPERACI V KOMPLEXU NEMOCNICE AL-SHIFA PO 14- DENNÍ OBLÉHÁNÍ A ÚTOK, KTERÝ MĚL ZA NÁSLEDEK DESÍTKY OBĚTÍ A STOVKY ZATČENÝCH. (KHALED DAOUD /APAIMAGES)


Qassam Muaddi
Qassam Muaddi je palestinským spisovatelem pro Mondoweiss.

 

Sdílet: