19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

175. den: ICJ nařídil Izraeli zastavit hladomor v Gaze, protože Izrael pokračuje v nájezdech na nemocnice

29. březen 2024

Mezinárodní soudní dvůr uvalil nová prozatímní opatření v případu Jihoafrické republiky proti Izraeli za jeho genocidu v Gaze a nařídil Izraeli, aby zajistil vstup potravin a dalších zásob, aby zastavil šířící se hladomor.

Ztráty 

 • 32 623 + zabitých* a nejméně 75 092 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 450 Palestinců.**
 • Izrael reviduje odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 139.
 • Od 7. října bylo zabito 597 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

*Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv odhadují, že počet obětí je mnohem vyšší, když se počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 17. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj 

 • Izraelské síly zabily 71 Palestinců a 112 zranily při leteckých a dělostřeleckých náletech přes pásmo Gazy.
 • Izraelský nálet na nemocnici al-Shifa vstupuje do 12. dne a ničí další budovy v okolí nemocnice.
 • Izrael propustil 102 Palestinců zadržených z Gazy v posledních týdnech.
 • Izrael připouští osm zraněných vojáků během 24 hodin, protože boje mezi izraelskou armádou a palestinským odporem ve městě Gaza a v Khan Younis zesílí.
 • ICJ nařizuje nová prozatímní opatření v případu genocidy Jižní Afriky proti Sraelu, včetně opatření k zabránění hladomoru.
 • Novinářka Bayan Abu Sultan sídlící v severní Gaze, která byla od 19. března pohřešována poté, co informovala, že izraelské síly před ní zabily jejího bratra, se znovu objevuje na Twitteru a potvrzuje, že je naživu.
 • Při izraelských náletech na syrské Aleppo zahynulo nejméně 40 syrských vojáků a bojovníků Hizballáhu.
 • Zvláštní zpravodaj OSN pro Palestinu říká, že „existuje dostatek důvodů věřit, že Izrael páchá genocidu“.
 • Západní břeh Jordánu: Jeden palestinský teenager byl zraněn v uprchlickém táboře al-Fawwar jižně od Hebronu při izraelském náletu.
 • Západní břeh: Izrael zaútočil na Nábulus a uprchlické tábory Shu’fat a Qalandia severně od Jeruzaléma.

Zabito bylo 71 Palestinců, počet obětí vzrostl na 32 623

Palestinské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtečním prohlášení oznámilo, že při izraelských náletech v pásmu Gazy bylo zabito 71 Palestinců, zatímco 112 dalších bylo za poslední den zraněno.

Ve městě Gaza pokračovala izraelská armáda v nájezdu na nemocnici al-Shifa již 12. den. Místní zdroje uvedly, že izraelské síly spálily a zbořily několik budov v okolí al-Shifa.

Lékařské zdroje uvedly, že izraelské síly nadále zadržují 160 Palestinců, včetně zdravotnického personálu, v budově lidského rozvoje v komplexu al-Shifa.

V Deir al-Balah ve středu pásma Gazy zahájily izraelské válečné lodě palbu na palestinské domy na pobřeží. V uprchlickém táboře Al-Maghazi, východně od Deir al-Balah, izraelský útok na rodinný dům Mousa zabil šest lidí, včetně obou rodičů a čtyř dětí, a zranil několik jejich sousedů.

V Khan Younis izraelské údery zabily 12 Palestinců, zatímco izraelské jednotky zabily zdravotní sestru v nemocnici Násir.

V Rafáhu na jihu Gazy izraelské údery na východ a střed města zabily nejméně 12 Palestinců, včetně dětí.

Virální novinář oznámil, že se znovu objeví pohřešovaní, Izrael propustí 102 zadržovaných z Gazy

Podle zpráv místních médií izraelská armáda propustila 102 Palestinců, kteří byli zadrženi z pásma Gazy a několik dní a týdnů drženi v izraelské vazbě.

Podle palestinské společnosti Červeného půlměsíce je devět z propuštěných zdravotníků, kteří pracují pro společnost a kteří byli zadrženi 46 dní. Tři z propuštěných byli převezeni do některých z mála zbývajících operačních nemocnic v Gaze, kde měli být ošetřeni před následky mučení, uvedla skupina.

Mezitím palestinský novinář Bayan Abu Sultan, který byl od 19. března hlášen jako nezvěstný v okolí al-Shifa, ve čtvrtek poprvé po 12 dnech zveřejnil příspěvek na sociálních sítích.

„Přežila jsem,“ napsala Bayan ve čtvrtek na X. Její poslední tweet, než zmizela, zněl „Izraelské síly zabily mého jediného bratra před mýma očima.“ 

Bayan je jedním z mála palestinských novinářů, kteří stále hlásí z Gazy a severu. Ona a její rodina pobývali v blízkosti nemocnice al-Shifa, kam se její rodina vrátila poté, co byla vysídlena v prvních týdnech izraelského útoku, když byl zabit její bratr.

Poté, co aktivisté a novináři začali bít na poplach kvůli Bayanově obávanému zmizení, Reportéři bez hranic v prohlášení požadovali, aby izraelské síly poskytly informace o Bayanově pobytu, za předpokladu, že byla zadržena.

Palestinci, kteří zůstávají ve městě Gaza, nadále čelí vážnému nedostatku zásob, zejména potravin. „Hlad, nedostatek zboží a prudce rostoucí ceny způsobily, že lidé [ve městě Gaza] ztratili chuť do života,“ řekl pro Mondoweiss Huda Amer, další novinář z Gazy. „Slyšíme bombové útoky a střelbu na ulici,“ dodala.

Zpravodaj OSN říká, že je „dostatek důvodů“ pro genocidu v Gaze

Zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území Francesca Albaneseová uvedla, že existuje „dostatek důvodů“ se domnívat, že Izrael páchá genocidu na palestinském lidu v pásmu Gazy.

Albaneseová to řekla ve čtvrtek při prezentaci své zprávy nazvané „ Anatomie genocidy “ Radě OSN pro lidská práva v Ženevě.

Zpráva, která byla zveřejněna začátkem tohoto týdne, naznačila, že Izrael porušuje tři z pěti činů popsaných v Úmluvě o genocidě.

Albanese řekla, že se jí kvůli jejímu hlášení dostalo výhrůžek a že na ni byl od začátku svého mandátu vyvíjen nátlak a „útočeny“.

Mluvčí Bílého domu Mathew Miller v komentáři k Albáncově zprávě obvinil Albánce z „antisemitských komentářů“ a že celý post zpravodaje pro lidská práva pro okupovaná palestinská území byl „neproduktivní“. V únoru Izrael odepřel Albáncům vstup do země.

Mezinárodní soudní dvůr ve čtvrtek nařídil nový soubor prozatímních opatření k zabránění genocidě, včetně opatření k zabránění hladomoru.

Opatření požadovala Jihoafrická republika v rámci probíhajícího řízení proti Izraeli u mezinárodního soudu.

Soudci ICJ poznamenali, že „Palestinci již nejsou vystaveni riziku hladomoru… ale hladomor nastává“. Soud nařídil Izraeli, aby zajistil „nerušené poskytování naléhavě potřebných základních služeb a humanitární pomoci všem zúčastněným“, včetně potravin, vody, paliva a zdravotnického materiálu. Příkaz je však právně závazný, stejně jako původní prozatímní opatření udělená soudem v lednu , a protože je Izrael ignoroval, soud nemá vynucovací mechanismus. 

Již 31 Palestinců, většinou dětí, zemřelo na nedostatek potravin v pásmu Gazy od té doby, co Izrael bezprostředně po 7. říjnu uvalil na 2 miliony lidí, kteří tam žijí, úplnou blokádu potravin, vody, elektřiny a paliva.

Izraelská armáda zraňuje Palestince, útočí na města na Západním břehu Jordánu

Izraelské síly ve čtvrtek večer při izraelském vojenském náletu na uprchlický tábor al-Fawwar jižně od Hebronu na okupovaném Západním břehu Jordánu zranily Palestince do žaludku.

Zdroje místních médií uvedly, že izraelské síly před vstupem do tábora vypálily světelné světlice a že byli konfrontováni místní mládeží, která házela kameny. Izraelští vojáci odpověděli ostrou palbou a zranili jednoho muže.

Izraelské síly také zaútočily na Shu’fat a Qalandia, severně od Jeruzaléma, a Nábulus na severním Západním břehu Jordánu.

Mezitím izraelské síly pokračují v přísné kontrole kontrolních stanovišť v údolí Jordánu a pokračují v pátrání po střelci, který stál za včerejší střelbou na autobus izraelských osadníků severně od Jericha, která zranila tři Izraelce.

Izrael od 7. října zatkl více než 7 800 Palestinců. V současné době je v izraelských věznicích drženo nejméně 9 100 Palestinců, včetně 50 žen, 200 dětí a více než 3 500 zadržených bez obvinění.

Úvodní fotografie: PO IZRAELSKÝCH ÚTOCÍCH NA JIŽNÍ PÁSMO GAZY DNE 29. BŘEZNA 2024 JSOU ZRANĚNÉ PALESTINSKÉ DĚTI PŘEVEZENY DO NEMOCNICE ABU YOUSSEF AL-NAJJAR HOSPITAL V RAFAHU. (AHMED IBRAHIM/APA IMAGES)

 

Sdílet: