19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA opustí NATO, pokud Trump vyhraje volby, řekl jeho bývalý poradce

Bývalý americký prezident Donald Trump, pokud v listopadu vyhraje volby, iniciuje proces vystoupení země z NATO. Trumpův bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton to řekl 28. března v rozhovoru pro list Le Figaro.

Podle bývalého Trumpova poradce považuje bývalý prezident navrhované vystoupení USA z NATO za vrchol své politické kariéry. Trump hledá politický tým, který bude vůči NATO mnohem tvrdší, než byl v minulosti.

Bolton poznamenal, že Trump již v roce 2018 zvažoval možnost Washingtonu opustit alianci, což vyvolalo smíšenou reakci mezi evropskými spojenci Spojených států amerických. Téhož roku Trump poznamenal, že většina Američanů o některých zemích NATO nikdy ani neslyšela, řekl bývalý poradce.

Bolton však dodal, že Trump nemá žádnou politickou filozofii a nezapojuje se do politické analýzy nebo rozhodování v tradičním slova smyslu. Pro něj je vše epizodické, neoficiální, transakční a vše závisí na tom, jak to Trumpovi prospěje: politický nebo osobní.

Bolton navíc v komentáři k Trumpovým slovům, že by mohl vyřešit ukrajinský konflikt do 24 hodin tím, že přivede dohromady lídry Ruské federace a Ukrajiny k jednání, vyjádřil názor, že to v současném politickém diskurzu není možné. Zdůraznil, že protože Trump „nikdy neprohrává“, bude svalovat vinu za neúspěch na jednu ze stran. Podle Boltona je vysoce pravděpodobné, že to bude Vladimir Zelenskyj , který „ohrozí Ukrajinu“.

 

 

Sdílet: