19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

174. den: Izrael oznámil, že při obléhání nemocnice al-Shifa zabil 200 Palestinců

28. března 2024

Izraelská armáda oznámila, že zabila 200 Palestinců v nemocnici al-Shifa a jejím okolí od začátku druhého náletu na nemocnici před 11 dny. Mezitím izraelská média tvrdí, že armáda se připravuje na invazi do Rafahu.

Ztráty 

 • 32 552 + zabitých* a nejméně 74 980 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 450 Palestinců.**
 • Izrael reviduje odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 139.
 • Od 7. října bylo zabito 597 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

*Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv odhadují, že počet obětí je mnohem vyšší, když se počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 17. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj 

 • 62 Palestinců zabito a 91 zraněno při 6 masakrech spáchaných izraelskými silami v pásmu Gazy, říká palestinské ministerstvo zdravotnictví.
 • Izraelská armáda v prohlášení oznámila, že od druhého náletu na nemocnici před 11 dny zabila v nemocnici al-Shifa a jejím okolí 200 Palestinců.
 • UNICEF: Izrael od 7. října přímo zaútočil na 212 škol v pásmu Gazy, včetně 53 zcela zničených.
 • Izraelská státní média tvrdí, že Izrael se připravuje na invazi do Rafahu, protože Netanjahu přeplánuje návštěvu izraelské delegace do Washingtonu, aby projednala operaci v Rafahu.
 • Libanon: Izraelské údery zabily devět Libanonů v Naqoura a Teirhaifa v jižním Libanonu. Hizballáh oznámil, že jeho bojovníci zaútočili na izraelskou vojenskou pozici a dvě izraelské osady za hranicí.
 • Palestinské dítě bylo prohlášeno za mrtvé hladem v nemocnici Kamal Odwan v jižním pásmu Gazy, čímž se počet dětí mrtvých v důsledku hladomoru v pásmu Gazy zvýšil na 30.
 • Západní břeh: Tři izraelští osadníci byli zraněni při střeleckém útoku v údolí Jordánu. Izraelské síly uzavírají vstupy do Jericha a most Allenby do Jordánska, jediný hraniční přechod dostupný pro Palestince na Západním břehu Jordánu.
 • Západní břeh Jordánu: 19letý Palestinec v Jeninu zemřel ve středu na zranění způsobená izraelským náletem na uprchlický tábor Jenin. Izraelské síly také provedly razii v Hebronu, Nábulusu a předměstských oblastech východního Jeruzaléma a přes noc zatkli 25 Palestinců. Počet Palestinců zatčených od 7. října dosáhl 7845.

Izraelský útok na Gazu za posledních 24 hodin zabil 62 lidí a 91 zranil

Palestinské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtečním prohlášení oznámilo, že izraelské síly za posledních 24 hodin zabily nejméně 62 Palestinců a 91 zranily. Ministerstvo uvedlo, že během této doby izraelské síly spáchaly šest masakrů v pásmu Gazy.

Ve městě Gaza se izraelské bombové útoky zaměřily na dva rodinné domy v blízkosti nemocnice al-Shifa a zabily 28 Palestinců. Ve čtvrti Shujaiyah, východně od Gazy, izraelské bombové útoky zabily tři Palestince.

Ve čtvrti al-Zaitoun ve městě Gaza izraelské útoky na dobrovolníky distribuující pomoc zabily čtyři Palestince a osm řidičů nákladních aut zabily izraelské bombové útoky při pokusu dostat se do severní Gazy.

V centrálním pásmu Gazy zabily izraelské bombové útoky pět Palestinců v uprchlickém táboře Nuseirat a další dva v sousedním uprchlickém táboře al-Maghazi. Další izraelské údery zabily ženu a její dceru ve městě al-Zawaideh.

V jižním pásmu Gazy zabily izraelské bombové útoky 15 Palestinců při dvou náletech na Rafáh, zatímco čtyři matky Palestinky byly zabity při útoku na skleník poblíž tábora vysídlených rodin.

Izraelská armáda tvrdí, že v nemocnici al-Shifa a jejím okolí zabila 200 Palestinců

Izraelská armáda v prohlášení oznámila , že její vojáci zabili 200 Palestinců v nemocnici al-Shifa a jejím okolí od začátku druhého nájezdu na al-Shifa před 11 dny.

V prohlášení armády se uvádí, že zabití Palestinci byli „teroristé“, a dodalo, že pokračuje v boji proti palestinským frakcím odporu v oblasti al-Shifa.

Poslední obětí izraelské palby se stal palestinský novinář Mohammad Abu Skheil, reportér místního rádia ‚Sawt al-Quds‘, který byl podle zpráv mrtvý poté, co byl zastřelen izraelskými vojáky v okolí al-Shifa. Smrt Abu Skheila zvýšila počet novinářů zabitých izraelskými silami v Gaze od 7. října na 197.

Mezitím palestinské odbojové skupiny oznámily, že pokračují v boji proti izraelským silám v blízkosti al-Shifa. Ve středu Saraya al-Quds, ozbrojené křídlo palestinského islámského džihádu, zveřejnilo záběry bojovníků zaměřujících se protipancéřovými projektily na izraelské obrněné jednotky, což naznačuje, že byl pořízen v blízkosti al-Shifa.

Izraelské síly provedly razii na al-Shifa v listopadu a násilně evakuovaly lékařský personál, pacienty a rodiny, které se uchýlily do největšího nemocničního komplexu na palestinském území. Palestinci se vrátili do al-Shifa v únoru po krátkém izraelském stažení. Izraelské síly před 11 dny znovu zaútočily na al-Shifa.

UNICEF: Izrael od 7. října bombardoval 212 škol v Gaze

Přibližně 80 % všech škol v pásmu Gazy bylo do určité míry poškozeno od začátku izraelské války v pásmu Gazy v říjnu, uvádí zpráva UNICEF.

Zpráva uvádí, že izraelskými údery bylo „přímo zasaženo“ 212 škol, včetně 53 škol, které byly podle satelitních snímků „zcela zničeny“.

Podle UNICEF je většina škod na školách soustředěna v severní Gaze, kde bylo poškozeno nebo zničeno 82 % škol.

Zpráva také poukázala na to, že 107 poškozených nebo zničených škol provozuje UNRWA. Zpráva také uvádí, že 320 škol bylo použito jako úkryt palestinskými rodinami vysídlenými válkou, z nichž 188 bylo zasaženo izraelskými údery.

V úterý palestinské ministerstvo školství ve zprávě uvedlo, že od začátku války v říjnu bylo izraelskými silami zabito nejméně 5800 palestinských studentů.

3 Palestinci zabiti v Jeninu, 20 zatčeno na Západním břehu Jordánu

Devatenáctiletý Palestinec byl ve čtvrtek prohlášen za mrtvého poté, co ve středu podlehl zraněním způsobeným izraelským náletem na uprchlický tábor Jenin.

Oběť byla identifikována palestinským ministerstvem zdravotnictví jako Walid Al-Asta z Jeninu. Útok předtím zabil tři Palestince.

Také ve čtvrtek ráno byli tři izraelští osadníci zraněni při střeleckém útoku na izraelský autobus severně od Jericha v okupovaném údolí Jordánu.

Po útoku izraelská armáda uzavřela město Jericho a uzavřela přechod Allenby Bridge, jediný hraniční přechod dostupný pro Palestince na Západním břehu Jordánu.

Izraelské síly také zpřísnily kontrolu kontrolních stanovišť v údolí Jordánu a kontrolovaly palestinské doklady totožnosti.

Ve čtvrtek ráno Klub palestinských vězňů v prohlášení uvedl, že izraelské síly přes noc na Západním břehu zatkli 25 Palestinců.

Zatýkání doprovázelo izraelské vojenské nálety na Hebron, Nábulus, Shu’fat a Qalandia v severní oblasti Jeruzaléma a Tubas na severovýchodě Západního břehu Jordánu.

Počet Palestinců zatčených izraelskými silami od 7. října dosáhl 7845. V současné době Izrael zadržuje ve svých věznicích více než 9 100 Palestinců, včetně 50 žen, 200 nezletilých a více než 3 500 administrativních vězňů, kteří jsou drženi bez obvinění.

Úvodní fotografie: PALESTINCI PŘED BUDOVOU PATŘÍCÍ RODINĚ DHAHEERŮ, KTERÁ BYLA ZNIČENA IZRAELSKÝM ÚTOKEM V RAFAHU 27. BŘEZNA 2024. (FOTO: STRINGER/APA IMAGES)

 

Sdílet: