19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

173. den: Izrael pokračuje v útocích na nemocnice v Gaze, v Libanonu zabil 7 lidí

27. března 2024

Po rezoluci Rady bezpečnosti OSN o příměří Izrael pokračoval v útocích na nemocnice v Gaze a zabil 76 Palestinců v pásmu Gazy. Mezitím v jižním Libanonu zabil Izrael během přeshraničních bojů 7 Libanonců.

Ztráty 

 • 32 490 + zabitých* a nejméně 74 889 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 449 Palestinců.**
 • Izrael reviduje odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 139.
 • Od 7. října bylo zabito 594 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

* Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv odhadují, že počet obětí je mnohem vyšší, když se počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 17. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj 

 • 76 Palestinců zabito a 102 zraněno při 8 masakrech spáchaných izraelskými silami v pásmu Gazy, říká palestinské ministerstvo zdravotnictví.
 • Izraelské síly provedly razii v nemocnici Násir, nutí lékařský personál a vysídlené Palestince k evakuaci.
 • Libanon: 7 Libanonců zabito při izraelských náletech na Habaryeh v jižním Libanonu.
 • Jeden muž zahynul v Kirjat Šmona, když Hizballáh vypálil desítky raket na sever okupované Palestiny.
 • Západní břeh Jordánu: Izraelské síly zatkly 20 Palestinců, čímž se počet Palestinců zadržených od 7. října zvýšil na 7 820.
 • Jeden Palestinec ve věku 20 let byl zabit izraelskými silami během náletu na Jenin na severním Západním břehu Jordánu. Brigády mučedníků Fatahu al-Aksá v prohlášení oznamují, že jejich bojovníci čelili útočícím izraelským silám v Jeninu a Qabatiya, západně od Jeninu. Místní zdroje hlásí, že jedno izraelské vozidlo bylo terčem výbušného zařízení.
 • Israeli Broadcasting Corporation: Jednání s Hamasem pokračují přes meziprodukty s rozdíly v návratu vysídlených Palestinců do severního pásma Gazy.
 • Pentagon říká, že Izrael bude hrát roli při zajišťování bezpečnosti amerického pobřežního doku v Gaze.
 • Generální komisař UNRWA Philippe Lazzarini říká, že agentura má dostatek finančních prostředků, aby mohla fungovat až do května příštího roku.
 • Jordánské bezpečnostní síly zatkly několik demonstrantů proti válce v Gaze poblíž izraelské ambasády v Ammánu.

Při 8 masakrech v pásmu Gazy bylo zabito 76 Palestinců a 102 zraněno

Palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze oznámilo, že 76 Palestinců bylo zabito a 12 bylo zraněno při izraelských bombových útocích v různých částech pásma Gazy, čímž se počet Palestinců zabitých Izraelem v pobřežní enklávě od 7. října zvýšil na 32 490.

V Khan Younis zabily izraelské síly 12 Palestinců při náletech v oblasti Mawasi. Podle místních zdrojů byly mezi oběťmi i děti.

V Rafahu bylo při izraelských bombových útocích na Khirbet al-Aadas severně od města zabito devět Palestinců. Další izraelské bombové útoky zamířily na dva rodinné domy ve středu a jižně od Rafahu. Mezi oběťmi byla identifikována palestinská novinářka Ula Libbad, její manžel a její děti.

V táboře Nuseirat v centrálním pásmu Gazy bombardovaly izraelské válečné lodě pobřeží tábora.

Izrael provedl nájezd na nemocnici Násir, pokračuje v obléhání nemocnice al-Shifa

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ve středu uvedly, že izraelské síly násilně evakuovaly nemocnici Násir v Khan Younis, jižně od pásma Gazy.

Podle zdrojů izraelské jednotky donutily zdravotnický personál, pacienty a rodiny, které se uchýlily, opustit areál nemocnice a zadržely několik zdravotníků.

Nemocnice Nasser je jednou ze tří zbývajících nemocnic, které jsou v provozu v Gaze poté, co Palestinská společnost Červeného půlměsíce v úterý oznámila, že nemocnice al-Amal v Khan Younis vyřadila z provozu po izraelském vojenském náletu, který nemocnici násilně evakuoval.

Mezitím izraelské síly pokračují v obléhání nemocnice al-Shifa ve městě Gaza již desátý den v řadě. Místní zdroje uvedly, že izraelské síly zadržely 160 civilistů, včetně lékařů, v nemocniční budově Human Development.

Izraelské síly také spálily nejméně deset obytných budov v okolí al-Shifa, informovaly místní novinářské zdroje, protože v okolí léčebny pokračují boje mezi palestinským odporem a izraelskými jednotkami. Brigády al-Kásám, ozbrojené křídlo Hamásu, v úterý zveřejnily videozáznam svých bojovníků zaměřujících se na dva izraelské tanky a tvrdily, že byly pořízeny v blízkosti al-Šífy.

V přeshraničních bojích zahynulo 7 Libanonců a 1 Palestinec

Libanonská civilní obrana ve středu oznámila, že 7 libanonských občanů bylo zabito izraelskými nálety na město Habariyeh na jihu Libanonu. Oběti byly identifikovány jako dobrovolníci záchranáři, kteří byli cílem izraelských letadel.

Později v noci izraelské zdroje oznámily, že palba raket zasáhla izraelskou osadu Kirjat Šmona v severní Galileji a zabila jednoho muže.

Muž byl identifikován jako 25letý palestinský občan Izraele. Zdroje uvedly, že byl zabit poté, co raketa přímo zasáhla průmyslovou budovu. Podle izraelských zpráv byl z budovy zachráněn další 30letý Izraelec.

Za svou stranu Hizballáh oznámil, že v reakci na izraelský nálet na Habbriyeh odpálil „tucty raket“ na sever okupované Palestiny. Hizballáh také uvedl, že jeho bojovníci v úterý zaútočili na 6 izraelských vojenských pozic přes hranici.

Počet libanonských občanů, které Izrael zabil od 7. října, vzrostl na 249 lidí, včetně civilistů. Izrael své oběti v bojích s Hizballáhem nezveřejnil.

3 Palestinci zabiti v Jeninu, 20 zatčeno na Západním břehu Jordánu

Izraelské síly ve středu brzy zabily tři Palestince během náletu na uprchlický tábor Jenin na severu okupovaného Západního břehu Jordánu. Palestinské ministerstvo zdravotnictví je identifikovalo jako 19letého Muhammada Bani Gharru a 19letého Aymana Ghazouqu, oba z Jeninu, a 27letého Hamzu Ararawiho z uprchlického tábora al-Ain v Nábulusu.

Lékařské zdroje z veřejné nemocnice Jenin ve středu uvedly, že tři muži dorazili do nemocnice poté, co byli cílem náletu před domem ve čtvrti al-Damaj v uprchlickém táboře Jenin.

Mezitím izraelské síly zaútočily na části města Jenin a město Qabatiya, západně od Jeninu, a vyměnily si palbu s místními palestinskými bojovníky odporu.

Místní odbojová skupina „Hnízdo sršní“ v Jeninu uvedla v prohlášení na Telegramu, že její bojovníci čelili izraelským vojákům na ulici Nábulus a oblasti Jabriat ve městě Jenin. Ozbrojené střety byly hlášeny také v Qabatiya, kde bylo podle zdrojů místních médií terčem výbušného zařízení nejméně jedno izraelské vojenské vozidlo.

Podle Klubu palestinských vězňů ve středu brzy izraelské síly zatkly na Západním břehu 20 Palestinců. Zatčení proběhla v Ramalláhu, Hebronu, Nábulusu, Salfitu a Tulkaremu.

Klub vězňů v prohlášení dodal, že počet Palestinců zatčených izraelskými silami od 7. října dosáhl 7 820. V současné době Izrael zadržuje ve svých věznicích kolem 9 100 Palestinců, včetně 200 dětí, 50 žen a nejméně 3 500 administrativních vězňů držených v rámci systém administrativního zadržování, věznění lidí podle vojenského práva bez obvinění nebo soudu.

Počet Palestinců zabitých na Západním břehu izraelskými silami nebo osadníky dosáhl od začátku roku 134 a od 7. října 450.

Úvodní fotografie: PŘÍBUZNÍ PALESTINCŮ ZABITÍ PŘI IZRAELSKÝCH NÁLETECH NESOU TĚLA SVÝCH MILOVANÝCH Z MÁRNICE V NEMOCNICI AL-AKSÁ K POHŘBU, DEIR AL-BALAH, 27. BŘEZNA 2024. (FOTO: ALI HAMAD/APA IMAGES)

 

Sdílet: