19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Pepe Escobar: Spojení Nulandová – Budanov – Tádžik – Crocus

Ruský lid dal Kremlu bianko šek, aby mohl kdykoli a kdekoli uložit brutální maximální tresty.

Začněme možným řetězcem událostí, které mohly vést k teroristickému útoku v Crocusu. Je extrémně výbušný. Zpravodajské zdroje v Moskvě diskrétně potvrzují, že jde o jednu z klíčových linií vyšetřování FSB.

  1. Prosinec 2023: Bývalý předseda Sboru náčelníků štábů generál Mark Milley řekl hlásné troubě CIA listu The Washington Post pouhé tři měsíce po svém odchodu do důchodu: „Neměl by existovat žádný Rus, který jde spát, aniž by se divil, že je uprostřed noci v krku. je vystřiženo (…) Musíte se tam vrátit a zahájit kampaň za čárou“.
  2. Leden 2024: V rozhovoru pro ABC News určuje „šéf špionů“ Kyrylo Budanov směr akce: útočí „hlouběji a hlouběji“ v Rusku.
  3. Leden: Victoria Nuland cestuje do Kyjeva a setkává se s Budanovem. Pak na pochybné tiskové konferenci uprostřed noci na prázdné ulici slibuje Putinovi „nepříjemná překvapení“: kód pro asymetrické válčení.
  4. Únor: Nuland se objeví na akci Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) a opět hovoří o „nepříjemných překvapeních“ a asymetrickém válčení. To lze interpretovat jako konečný signál Budanovovi, aby použil špinavé operace.
  5. Únor: New York Times publikují zprávu o buňkách CIA na Ukrajině: nic, co by ruská rozvědka už nevěděla.

Pak nastal klid až do 5. března – pak možná rozhodující stínová hra. Privilegovaný scénář: Nulandová byla vedle CIA a ukrajinského GUR (Budanov) klíčovou strůjkou špinavých operací. Soupeřící frakce „Deep State“ o tom věděly a manévrovaly, aby je „vytáhly“ tak či onak – protože ruská rozvědka by si to nevyhnutelně propojila.

Ve skutečnosti Nuland ještě není „v důchodu“; stále je představena jako státní náměstkyně pro politické záležitosti a nedávno byla v Římě na schůzce G7, ačkoliv její nová práce se teoreticky zdá být na Kolumbijské univerzitě (manévr Hillary Clintonové).

Mezitím jsou prostředky pro velké „ošklivé překvapení“ již na místě, potmě a zcela mimo radar. Operaci nelze zastavit.

  1. Březen: Little Blinken oficiálně oznamuje Nulandův „důchod“.
  2. Březen: Nejméně jeden Tádžik ze čtyřčlenné teroristické jednotky navštíví místo Crocus a může být vyfotografován.
  3. a 8. března v noci: Velvyslanectví USA a Velké Británie současně oznámily možný teroristický útok v Moskvě a vyzvaly své občany, aby se příští dva dny vyhýbali „koncertům“ a shromážděním.
  4. Březen: Populární ruský vlastenecký zpěvák Shaman vystupuje v Crocus. Možná to byla pečlivě vybraná příležitost pro „nepříjemné překvapení“, protože přichází jen několik dní před prezidentskými volbami 15. až 17. března. Ale bezpečnostní opatření v Crocus byla masivní, takže představení bylo odloženo.
  5. Březen: Teroristický útok na Crocus.

ISIS-K: Konečná plechovka červů

Souvislost s Budanovem prozrazuje modus operandi – obdoba předchozích teroristických útoků ukrajinské tajné služby na Dariu Duginu a Vladimira Tatarského: dny, ba týdny průzkum, útok a poté útěk přes hranice.

A tím se dostáváme k tádžickému spojení.

Příběh vymyšlený masovými vrahy je útržkovitý: sledovali islamistického kazatele na Telegramu; Bylo jim nabídnuto 500 000 rublů (asi 4 500 USD), aby náhodně zastřelili lidi v koncertním sále jako skupinu čtyř; polovinu peněz poslali telegramem; Byli odvedeni do skrýše zbraní, kde našli AK-12 a ruční granáty.

Videa ukazují, že s kulomety zacházeli jako profesionálové; rány byly přesné, krátké salvy nebo jednotlivé rány; žádná panika; efektivní používání ručních granátů; bleskurychle unikli, prostě zmizeli, téměř včas, aby stihli „okno“, které je přeneslo přes hranici na Ukrajinu.

To vše se musí cvičit. Stejně jako řešit nepříjemné kontravýslechy. Zdá se však, že FSB je všechny zlomila – v pravém slova smyslu.

Objevil se možný strůjce, Abdullo Buriyev. Turecká rozvědka ho dříve identifikovala jako kontakt na ISIS-K nebo Wilayat Khorasan v Afghánistánu. Jeden z členů komanda Crocus řekl FSB, že auto pro operaci jim pomohl koupit jejich „známý“ Abdullo.

A to nás vede k největšímu dodatku ze všech: ISIS-K.

Údajným emírem ISIS-K je od roku 2020 afghánský Tádžik Sanaullah Ghafari. Nebyl zabit v červnu 2023 v Afghánistánu, jak tvrdí Američané, ale v současnosti může být v pákistánském Balúčistánu.

Skutečnou osobou zájmu zde však není Tádžický Ghafari, ale Čečenec Abdul Hakim al-Shishani, bývalý vůdce džihádistické skupiny Ajnad al-Kavkaz („Vojáci Kavkazu“), která bojovala proti vládě v Idlibu. Damašek bojoval před útěkem na Ukrajinu v dalším klasickém střetu džihádistů kvůli represím ze strany Hayat Tahrir al-Sham (HTS).

Shishani byl spatřen na hranici poblíž Belgorodu během poslední ukrajinské zpravodajské razie v Rusku. Další vektor „špatných překvapení“.

Shishani je na Ukrajině déle než dva roky a přijal ukrajinské občanství. Je vlastně nejlepším pojítkem mezi zlými, potrhlými gangy v syrském Idlibu a GUR v Kyjevě, protože jeho Čečenci úzce spolupracovali s Jabhat al-Nusra, která je téměř k nerozeznání od ISIS.

Šišani, který se staví proti Asadovi, Putinovi a Kadyrovovi, je klasickým „umírněným rebelem“, kterého CIA a Pentagon léta chválí jako „bojovníka za svobodu“.

Zdá se, že někteří ze čtyř nešťastných Tádžiků následovali online ideologicko-náboženskou indoktrinaci šířenou Wilayatem Khorasanem nebo ISIS-K v chatovací místnosti zvané Rahnamo ba Khuroson.

Indoktrinační hru náhodou vedl Tádžik, Salmon Khurosoni. Byl to on, kdo udělal první krok k náboru velení. Khurosoni je pravděpodobně poslem mezi ISIS-K a CIA.

Problém je v tom, že modus operandi ISIS-K nikdy nezahrnuje hrst dolarů za každý útok: ráj je zaslíben skrze mučednictví. Ale v tomto případě se zdá, že odměnu 500 000 rublů schválil sám Khurosoni.

Poté, co vůdce Burijev předal pokyny, velení poslalo bajat – přísahu víry ISIS – Churosonimu. Ukrajina možná nebyla konečnou destinací. Další zahraniční zpravodajské spojení – které zdroje FSB neuvedlo – je prý poslalo do Turecka a poté do Afghánistánu.

To je přesně místo, kde se nachází Khurosoni. Khurosoni mohl být ideologickým šéfem Krocus. Rozhodující ale je, že on nebyl klientem.

Ukrajinská milostná aféra s teroristickými gangy

Ukrajinské tajné služby SBU a GUR využívaly „islámskou“ teroristickou galaxii dle libosti od první čečenské války v polovině 90. let. Milley a Nuland to samozřejmě věděli, protože v minulosti existovaly vážné rozdíly například mezi GUR a CIA.

V návaznosti na symbiózu, do které každá ukrajinská vláda vstoupila po roce 1991 s různými teroristickými/džihádistickými organizacemi, posílil Kyjev po Majdanu tyto vazby, zejména s gangy z Idlibu a také se severokavkazskými organizacemi, od čečenských šišani přes ISIS v Sýrii až po ISIS- K. GUR se běžně pokouší rekrutovat členy ISIS a ISIS-K prostřednictvím online chatovacích místností. To je přesně ten modus operandi, který vedl ke Crocusovi.

Sdružení s názvem „Azan“, založené v roce 2017 Anvarem Derkachem, členem Hizb ut-Tahrir, usnadňuje život teroristům na Ukrajině, včetně krymských Tatarů, od ubytování po právní pomoc.

Vyšetřování FSB vede k jedné stopě: Crocus byl naplánován profesionály – a rozhodně ne bandou tádžických spodin s nízkým IQ. Ne ISIS-K, ale GUR. Klasická falešná vlajka, kdy nic netušící Tádžikové věřili, že pracují pro ISIS-K.

Vyšetřování FSB také odhaluje standardní modus operandi online terorismu všude. Náborový pracovník se zaměřuje na konkrétní profil; přizpůsobí se kandidátovi, zejména jeho – nízkému – IQ; poskytuje mu minimum potřebné pro práci; pak se kandidát/vývozce stává postradatelným.

Všichni v Rusku si pamatují, že řidič kamikadze při prvním útoku na krymský most netušil, co veze,

Pokud jde o ISIS, každý, kdo vážně sleduje západní Asii, ví, že jde o gigantickou diverzní taktiku, při níž Američané vyslali agenty ISIS ze základny Al-Tanf na východní Eufrat a poté se po ponižujícím „stažení“ hegemona přemístili do Afghánistánu. Projekt ISIS-K začal v roce 2021 poté, co přestalo být zbytečné používat stoupence ISIS dovezené ze Sýrie k zastavení neúprosného postupu Talibanu.

Vynikající ruský válečný korespondent Marat Khairullin do tohoto podivného salátu přispěl dalším šťavnatým kouskem : přesvědčivě odhaluje pohled MI6 na teroristický útok na Crocus (zde v angličtině ve dvou částech, zveřejněno „S“).

FSB v současné době usilovně odhaluje většinu, ne-li všechna, spojení mezi ISIS, K, CIA a MI6. Až se tohle všechno vyčistí, rozpoutá se peklo.

Tím ale příběh nekončí. Bezpočet teroristických sítí není řízeno západními zpravodajskými službami – i když se západními zpravodajskými službami spolupracují prostřednictvím prostředníků, obvykle salafistických „kazatelů“, kteří spolupracují se saúdskoarabskou rozvědkou.

Případ, kdy CIA odlétala džihádisty ze Sýrie s „černými“ vrtulníky a vysadila je v Afghánistánu, je – pokud jde o přímý kontakt – spíše výjimkou než pravidlem. FSB a Kreml budou proto velmi opatrně obviňovat CIA a MI6 z provozování těchto sítí.

Ale i když to lze věrohodně popřít, zdá se, že vyšetřování Crocusu vede přesně tam, kam ho Moskva chce: k odhalení klíčového prostředníka. A vše ukazuje na Budanova a jeho nohsledy.

Ramzan Kadyrov poskytl další vodítko. Řekl, že Crocusovi „kurátoři“ záměrně využili prvky etnické menšiny – Tádžiky, kteří sotva mluví rusky – k otevření nových ran v mnohonárodnostní zemi, kde vedle sebe po staletí žijí desítky etnických skupin.

Nakonec to nevyšlo. Ruský lid dal Kremlu bianko šek, aby uložil brutální maximální tresty – cokoliv a kdekoli je to nutné.

Pepe Escobar

ZDROJ

 

Sdílet: