19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ilegální bombardování Jugoslávie NATO v roce 1999 je „obrovská tragédie“

Vojenské akce Západu byly naprosto nepřijatelné, prohlásil ruský prezident k 25. výročí (agrese NATO byla zahájena 24.03.199)

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že aliance NATO vedená USA ve skutečnosti zahájila válku ve středu Evropy v roce 1999, když zahájila svou bombardovací kampaň proti Jugoslávii.

Takové činy si nezaslouží nic jiného než odsouzení, dodal Putin.

Ruský vůdce se vyjádřil v rozhovoru pro dokument s názvem ‚Bělehrad‘, který se promítá v neděli a je věnován 25. výročí od začátku náletů NATO.

„To, co Západ udělal, bylo naprosto nepřijatelné. Bez jakékoli rezoluce Rady bezpečnosti OSN přímo zahájili vojenskou operaci, ve skutečnosti válku, ve středu Evropy a bombardováním hlavního města [Jugoslávie] Bělehradu,“ řekl Putin televizní stanici Rossija 1.

NATO zahájilo 24. března 1999 operaci nazvanou Spojenecká síla a 78 dní bombardovalo zemi jménem etnických albánských separatistů v Kosovu. Tato provincie byla poté umístěna pod prozatímní vládu OSN, zatímco rezoluce Rady bezpečnosti 1244 zaručovala srbskou suverenitu. V roce 2008 vyhlásila kosovská prozatímní vláda podporovaná USA nezávislost. Bělehrad tento krok nikdy neuznal.

Podle oficiálních údajů srbské vlády zabily nálety v roce 1999 2 500 civilistů, včetně více než 80 dětí.

 

Sdílet: