19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Andrew Korybko: Zde je důvod, proč je hlavním podezřelým z teroristického útoku Crocus ukrajinský GUR, a ne ISIS-K

GUR se všechno o terorismu dozvěděla od CIA, ale protože je to stále jen doklep, udělala řadu nedbalých chyb, které vedly k inkriminování Ukrajiny, místo aby propůjčila falešnou důvěru příběhu ISIS-K.

Od pátečního nočního teroristického útoku na radnici Crocus v Moskvě se spekuluje o tom, zda byl ISIS-K skutečně odpovědný, jak skupina tvrdila, nebo zda vše zorganizovala ukrajinská vojenská zpravodajská služba GUR pod krytím svých agentů vydávajících se za členy této skupiny. Mainstreamová média běží podle prvního scénáře, zatímco dělají vše pro to, aby zdiskreditovali druhý, ale připomenutí teroristické historie GUR a vztahů s radikálními islamisty ukazuje, že to není scestné podezření.

Byli zodpovědní za atentát na Darju Duginovou v létě 2022, provedení bombového útoku kamionem na Krymský most na podzim, za atentát na Vladlena Tatarského na jaře 2023 a za přeshraniční teroristické nájezdy takzvaného „ ruského dobrovolnického sboru “ za poslední rok. . Jsou také spojeni s krymskotatarskými teroristy čečenskými skupinami napojenými na ISIS . CIA je s těmito teroristickými činy a skupinami spojena také poté, co Washington Post loni na podzim oznámil, že po roce 2014 od základů přestavěli GUR.

Novodobý GUR je produktem CIA, která se jistě podělila se svými chráněnci o vše, co se naučila při vedení probíhající hybridní války v Sýrii, nemluvě o jejich teroristických kontaktech. Právě díky této pečlivé kultivaci získal šéf GUR Kirill Budanov svou krvežíznivost, která se naplno projevila loni na jaře, když prohlásil, že „zabíjíme Rusy a budeme zabíjet Rusy kdekoli na světě, dokud nebude úplné vítězství Ukrajina.“

Neboť tak smrtící, jakou se GUR za posledních deset let stala, je stále úskokem CIA, a proto se od ní očekává, že čas od času udělá nedbalé chyby. To je relevantní, pokud jde o nejnovější útok poté, co se ISIS-K přihlásil k odpovědnosti pomocí zastaralé šablony zpráv , což naznačuje, že někdo jiný si nejprve přihlásil k zásluze v jejich jménu, ale pak se ISIS-K oportunisticky ucházel o vliv. Vzhledem k její teroristické historii a vazbám na radikální islamisty byl tím záhadným aktérem pravděpodobně GUR.

Pravděpodobně se stalo, že se jejich agenti vydávali za členy této teroristické skupiny, aby si zachovali věrohodnou popření v případě, že by byl plánovaný útok zmařen nebo teroristé byli následně dopadeni. Jeden z Tádžiků, kteří byli zajati v autě, které uhánělo k ukrajinské hranici, tvrdil , že je před měsícem naverbovali kurátoři radikálního kanálu Telegram, aby provedli útok pomocí již uložených zbraní výměnou za platbu debetní kartou kolem 5 000 $ pro každého.

Tito státní příslušníci byli pravděpodobně vybráni GUR, protože někteří z nich jsou náchylní k náboženskému radikalismu kvůli přetrvávajícímu dědictví občanské války v Tádžikistánu inspirované islamisty z 90. let, jejich země sousedí s afghánským velitelstvím ISIS-K a mají bezvízový styk do Ruska . V souladu s tím byli údajně naverbováni prostřednictvím radikálního kanálu Telegram, zapojení ISIS-K se nezdá být zcela nepravděpodobné a byli schopni snadno vstoupit do Ruska s minimálním dohledem.

Nebyli však dost radikální, aby vyrazili se zbraněmi nebo při sebevražedném výbuchu, jakým je ISIS-K známý, ale stále byli dostatečně sympatičtí s ideologií této skupiny, aby provedli to, co považovali za její poslední misi výměnou za peníze. To vysvětluje, proč uprchli z místa činu, což je v rozporu s tím, co by kdy udělala jakákoli přidružená společnost této skupiny, poté, co zastřelili desítky lidí a zapálili místo.

Kdyby se dostali na Ukrajinu, kde FSB potvrdila , že mají kontakty, a prezident Putin řekl , že „pro ně bylo připraveno okno… k přechodu“, pak by je pravděpodobně zabila GUR, aby vše zakryla. Nemělo by se zapomínat, že tato skupina se naučila, jak řídit terorismus od CIA, která zase zdokonalila tuto praxi v Sýrii za posledních 13 let hybridní války, kterou tam vede, ale GUR je stále knokaut a to je proč udělali tři nedbalé chyby.

V pořadí, v jakém k nim došlo, jejich první chybou bylo naverbování lidí, kteří nebyli připraveni bojovat na život a na smrt na místě jejich nadcházejícího teroristického útoku. To vedlo k tomu, že viníci byli zajati a prozradili informace o tom, jak byli naverbováni výměnou za peníze, což je jeden z příznaků, že ISIS-K nebyl za tím, kdo ta tím stál, protože jejich členové vždy očekávají, že zemřou jako „mučedníci“. V souladu s touto skutečností, že k této chybě došlo, naznačuje, že GUR se zoufale snažila projít svými plány.

Druhou chybou bylo, že hned po útoku neřekli svým zástupcům, aby utekli do bezpečného domu, aby se setkali s kontaktem, který jim později pomůže dostat se k hranici, ale kdo by je ve skutečnosti zabil, až se setkají, aby vše zakrýt. To je vedlo k tomu, že se hnali k ukrajinské hranici, čímž všem ukázali, že mají přinejmenším pocit, že tam najdou útočiště, což pro mnohé skeptické obyvatele Západu učinilo ruské tvrzení o ukrajinské účasti mnohem důvěryhodnější.

A konečně poslední chybou bylo, že GUR použila zastaralou šablonu zpráv, aby si připsala zásluhy za útok jménem ISIS-K, o kterém správně předpověděli, že se s ním oportunisticky utká o vliv. Tím však naznačili, že samotná skupina nehraje roli v organizaci toho, co se stalo, jinak by byla použita jejich modernější šablona. Dohromady tyto tři nedbalé chyby zdiskreditovaly vyprávění mainstreamových médií a místo toho přitáhly pozornost ke GUR.

Ve spojení s teroristickou historií a vazbami na radikální islámské skupiny, které dokazují, že má schopnosti a úmysl provést útok Crocus, stejně jako znalosti potřebné k vydávání se za extremisty online pro účely náboru, to vše dělá z GUR prvotřídního podezřelého. Vše se o terorismu naučila od CIA, ale protože je to stále jen úskok, udělalo řadu nedbalých chyb, které vyústily v inkriminování Ukrajiny místo toho, aby narativu ISIS-K propůjčila falešnou důvěru.

Andrew Korybko, PhD

 

 

Sdílet: