19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

170. den: Izrael zaútočil na nemocnice al-Shifa, Nasser a al-Amal během jednoho dne

24. březen 2024

Izraelské síly nařídily Palestincům v nemocnici al-Amal v Khan Younis, aby odešli „nazí“, zatímco ti, kteří přežili nálet na nemocnici al-Shifa, byli svědky četných zvěrstev spáchaných izraelskou armádou. V Jeruzalémě izraelští osadníci zaútočili na al-Aksá.

Ztráty

 • 32 223 + zabitých* a nejméně 74 518 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 435 Palestinců.**
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 594 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém kanálu Telegram . Některé organizace na ochranu lidských práv odhadují, že počet obětí je mnohem vyšší, když se počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 17. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

 • Izraelské síly spáchaly v Gaze osm masakrů, zabily nejméně 84 lidí a 106 zranily.
 • Izraelské síly ostřelují a bombardují okolí nemocnice al-Amal v Khan Younis, přičemž zabily jednoho dobrovolníka s PRCS.
 • PRCS říká, že izraelské tanky a síly „obléhají nemocnici al-Amal i nemocnici al-Naser za velmi intenzivního ostřelování a silné střelby“.
 • Wafa hlásí infikovaná zranění zraněných Palestinců uvnitř al-Shifa kvůli nedostatku základních zdravotnických potřeb.
 • Al-Džazíra Arabic hlásí, že izraelské tanky přejely evakuující lidi z nemocnice al-Shifa, ukazuje rozmazané záběry Palestince se stopami od kola tanku na spodní části těla.
 • Jamila al-Hissi, která přežila útok na al-Shifa, říká Al-Džazíře Arabic, že ​​„Palestinské ženy byly vystaveny znásilňování, mučení a popravám ze strany izraelských sil“.
 • Šéf OSN Antonio Guterres řekl, že „děs a hlad pronásledují obyvatele Gazy“ při návštěvě přechodu Rafah.
 • Americký ministr zahraničí varoval premiéra Benjamina Netanjahua, že ofenziva v Rafahu by „další izolaci“ Izraele v regionu.
 • Netanjahu doufá, že napadne Rafah s „podporou USA, ale pokud budeme muset – uděláme to sami“.
 • Hamás říká, že 34letý izraelský zajatec zemřel v Gaze, protože „neunikl nedostatku jídla a léků“.
 • Desítky osadníků vtrhly do mešity al-Aksá v okupovaném Jeruzalémě u příležitosti židovského svátku Purim.
 • Izraelské síly blokují palestinským křesťanům na okupovaném Západním břehu Jordánu vstup do Jeruzaléma, aby se zúčastnili Květné neděle.

Nemocnice Al-Amal v „extrémním nebezpečí“ při izraelských útocích

V neděli ráno byly napadeny dvě hlavní nemocnice v Gaze, protože tisíce Palestinců v pobřežní enklávě žily posledních 170 dní pod bombardováním.

Přes noc spáchaly izraelské síly v různých oblastech pásma Gazy osm masakrů, podle ministerstva zdravotnictví na telegramu , při nichž zahynulo nejméně 84 lidí a 106 bylo zraněno. Tisíce lidí zůstaly pod troskami vybombardovaných budov.

Izraelské síly ostřelovaly a bombardovaly okolí nemocnice al-Amal v Khan Younis, podle palestinské společnosti Červeného půlměsíce ( PRCS ). Amir Abu Aisha, dobrovolník z PRCS, byl zabit izraelskou střelbou uvnitř al-Amal.

Jeho posledním příspěvkem na Instagramu bylo video izraelských náletů poblíž al-Amal.

PRCS uvedl, že lékařský tým uvnitř zařízení je „v extrémním nebezpečí… a je zcela imobilizován“.

„Nedokážou pohřbít tělo našeho kolegy Amira Abu Aishy na dvorku nemocnice,“ pokračoval PRCS, zatímco izraelské síly srovnaly a vykopaly oblast.

Od října izraelské bombardování zabilo v pásmu Gazy nejméně 364 zdravotnických pracovníků, včetně lékařů, zdravotních sester a zdravotníků, a poškodilo desítky klinik a sanitek.

V neděli ráno PRCS také uvedl, že izraelské tanky a síly „obléhají nemocnici Al-Amal i nemocnici Al-Naser za velmi intenzivního ostřelování a silné střelby“.

PRCS uvedl, že jeden z vysídlených Palestinců v al-Amal byl „zraněn na hlavě“, zatímco izraelské bezpilotní letouny nařizují, aby všichni lidé v nemocnici „nechali nemocnici nahou“.

„V nemocnici jsou vypouštěny kouřové bomby, aby přinutily personál, zraněné a vysídlené osoby opustit nemocnici,“ napsal PRCS v příspěvku na X.

„Izraelská vozidla [obkličují] nemocnici Al-Amal a nyní buldozery před ní a kolem ní a uzavírají brány nemocnice zábranami,“ dodal příspěvek.

Izraelská zvěrstva v al-Shifa – říkají očití svědci

V severní Gaze je nemocnice al-Shifa pod izraelským útokem už týden.

Izraelské síly pokračovaly v obléhání, ostřelování a bombardování nemocnice al-Shifa a její okolí již sedmý den v řadě s tím, že zařízení využili vysocí vůdci Hamasu, což hnutí popírá.

Izraelské síly zabíjely palestinské civilisty a úředníky při útoku na al-Shifa, včetně Faiq al-Mabhouha, důstojníka policie v Gaze, který byl zodpovědný za úspěšné dodávky jídla, rýže a mouky tisícům obyvatel severní Gazy.

Hamás obvinil Izrael z pokusu šířit chaos a civilní nepokoje zabíjením úředníků, kteří koordinují činnost s klany, OSN a mezinárodními skupinami, aby zabránili hladomoru na severu Gazy.

V sobotu odpoledne Izrael zabil nejméně pět lidí a několik zraněných v lékařském komplexu al-Shifa, zatímco Palestinci a zdravotnický personál žijí s malým množstvím jídla a vody. Tisková agentura Wafa uvedla, že zranění některých zraněných Palestinců uvnitř Al-Shifa se infikovala a zanítila kvůli nedostatku základních zdravotnických potřeb.

Al-Džazíra Arabic oznámila, že izraelské tanky přejely Palestince, kteří dostali příkaz evakuovat nemocnici. Al-Džazíra zveřejnila rozmazané záběry mrtvého těla osoby se stopami od kola tanku na spodní části těla.

Džamila al-Hissi, Palestinka, která přežila izraelský útok na al-Shifa, řekla Al-Jazeera Arabic, že ​​„Palestinské ženy byly vystaveny znásilňování, mučení a popravám ze strany izraelských sil“.

„Toho jsme byli svědky. Znásilňovali ženy. Unášeli ženy. popravovali ženy, vytahovali těla zpod trosek a pouštěli jejich psy, aby je sežrali. Je něco horšího?“ Al-Hissi to řekl Al-Džazíře v telefonátu.

Odešla se svou dcerou, která krvácela, a evakuovala budovu Rozvojového programu OSN (UNDP), kterou zapálily izraelské síly, které také v minulých dnech spálily a zničily několik budov v okolí al-Shifa.

Není jasné, kolik lidí zůstává uvnitř al-Shifa, ale před druhým útokem Izraele na nemocnici od listopadu bylo 7 000 pacientů a zraněných, kteří byli léčeni stovkami zdravotnického personálu.

Al-Shifa je jedním z nejstarších zdravotnických zařízení v Gaze, postavený na vrcholu britských kasáren v roce 1946.

Komplex zahrnuje několik budov pro chirurgii, interní choroby, porodnictví a gynekologii, jesle pro předčasně narozené děti, pohotovost, jednotky intenzivní péče, radiologické oddělení a krevní banku. Některé z těchto budov byly poškozeny, vypáleny Izraelem nebo přestaly plně fungovat kvůli nedostatku paliva pro výrobu elektřiny.

Komplex je postaven na 45 000 metrech čtverečních na západ od města Gaza. Před říjnem loňského roku al-Shifa zaměstnávala 1500 zdravotníků, včetně 500 lékařů a 760 sester.

Antonio Guterres, generální tajemník OSN , v neděli řekl, že „Hrůza a hladovění pronásledují obyvatele Gazy“.

„Jakýkoli další nápor všechno zhorší. Horší pro palestinské civilisty, pro rukojmí, pro všechny lidi v regionu,“ dodal.

Guterres v sobotu navštívil Egypt, aby zkontroloval pozemní přechod Rafah, a všeobecnou nemocnici al-Arish na severním Sinaji, aby zkontroloval zraněné Palestince, kteří jsou léčeni.

Izraelské síly bombardují Rafah, Khan Younis a Deir al-Balah

Wafa oznámila, že izraelské síly přes noc bombardovaly dům v Deir al-Balah v centrálním pásmu Gazy, přičemž v oblasti al-Hakar zabily nejméně osm lidí. Mezitím v Rafahu palestinské záchranné týmy vylovily těla osmi Palestinců pod troskami vybombardovaného domu rodiny Farwana ve čtvrti Jneina.

V Khan Younis izraelské síly těžce bombardovaly oblasti v jihovýchodní části města a obléhaly nemocnice Násira a al-Amal. V Rafahu vybombardovali dům poblíž školy Rabaa a zabili nejméně dva lidi, uvedl Wafa .

Izraelská vláda slíbila invazi do Rafahu, kde je v současnosti vysídleno 1,4 milionu Palestinců a žijí v krytech. Americký ministr zahraničí Anthony Blinken během své páteční návštěvy Izraele varoval, že ofenziva na Rafáh by „další izolaci“ Izraele v regionu, uvedla agentura Reuters .

Blinken, který se setkal s premiérem Benjaminem Netanjahuem, řekl, že „velká vojenská pozemní operace v Rafahu není způsob, jak to udělat“, ačkoli USA sdílejí cíl Izraele „porazit Hamas“.

„Riskuje to další izolaci Izraele po celém světě a ohrozí jeho dlouhodobou bezpečnost a postavení,“ řekl Blinken během tiskové konference po setkání.

Netanjahu se však zdálo, že invaze do Rafahu ho neodradila, když ve videu uvedl, že řekl Blinkenovi: „Doufám, že to uděláme s podporou USA, ale pokud budeme muset – uděláme to sami.“

Mezitím stále probíhají boje mezi izraelskými silami a palestinskými odbojáři v pásmu Gazy. V sobotu Hamás uvedl, že v Gaze zemřel 34letý izraelský zajatec.

„Ačkoli přežil útok armády, neunikl nedostatku jídla a léků,“ napsaly brigády Izz al-Din al-Qassam ve videozprávě.

V dalším videu bojovníci Hamasu vypálili 105mm protitankové granáty al-Yaseen na izraelská vojenská vozidla v blízkosti nemocnice al-Shifa v Gaze.

Izrael blokoval dostatečné množství potravin a zdravotnických potřeb ve vstupu do Gazy, ačkoli některé z nich byly financovány nebo sponzorovány spojeneckými zeměmi, jako je Spojené království.

Ministr zahraničí Lord David Cameron minulý týden obvinil Izrael ze zdržování britské pomoci do Gazy, která byla na přechodu na tři týdny zastavena.

Izraelští osadníci zaútočili na areál mešity al-Aksá na Pruim

Desítky izraelských osadníků vtrhly v neděli ráno do areálu mešity al-Aksá v okupovaném Jeruzalémě u příležitosti židovského svátku Purim, který v pondělí končí.

Izraelské síly v sobotu večer vyprázdnily areál al-Aksá palestinských věřících v rámci přípravy na cestu osadníků, uvedl Wafa . Izraelské síly zakázaly Palestincům zůstat přes noc v mešitě al-Qibli al-Aksá po skončení ramadánských modliteb taráví , kterých se zúčastnilo 45 000 lidí.

Během ramadánu věřící často zůstávají přes noc v mešitách, aby se modlili po tarawih . V roce 2021 izraelské síly vpadly do mešity al-Qibli a střílely kulky, omračující granáty a kanystry se slzným plynem na věřící, kteří prováděli noční modlitby a recitovali Korán.

Útok izraelských osadníků na al-Aksá podle Wafa dále eskaloval napětí ve městě, protože izraelské síly v neděli ráno bránily Palestincům ve vstupu na toto místo.

Wafa řekl, že dva osadníci byli převlečeni za židovské chrámové kněze. Osadníci již dlouho vyjadřovali své přání přestavět třetí židovský chrám uprostřed komplexu al-Aksá na vrcholu Skalního dómu.

Mezitím izraelské síly zablokovaly palestinským křesťanům na okupovaném Západním břehu Jordánu vstup do Jeruzaléma, aby se zúčastnili oslav Květné neděle, výročí Ježíšova vstupu do města. Ti, kteří se zúčastnili obřadu v kostele Božího hrobu, byli Palestinci z Jeruzaléma nebo z Izraele.

Izraelské síly zatkly přes noc na okupovaném Západním břehu 16 Palestinců z měst Hebron, Ramalláh, Betlém, Tulkarem a také Jeruzalém. Od října bylo Izraelem zadrženo 7 755 Palestinců. Tento údaj zveřejněný ministerstvem pro záležitosti zadržovaných a bývalých zadržených nezahrnuje Palestince, kteří byli propuštěni později, ani ty, kteří byli zatčeni z pásma Gazy.

Úvodní fotografie: ZRANĚNÍ PALESTINCI, VČETNĚ DĚTÍ, JSOU PO IZRAELSKÝCH NÁLETECH 23. BŘEZNA 2024 PŘEVEZENI DO NEMOCNICE MUČEDNÍKŮ AL-AKSÁ V DEIR AL-BALAH K OŠETŘENÍ. (FOTO: OMAR ASHTAWY/APA IMAGES)

 

Sdílet: