19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

169. den: Izrael zabil 7 žadatelů o pomoc v severní Gaze a 4 děti v Rafahu. Obléhání nemocnice al-Shifa vstupuje do šestého dne

23. března 2024

Izrael pokračoval ve svých náletech na Rafáh, zabil čtyři děti, zatímco na severu Gazy Izrael podruhé za týden vrátil potravinovou pomoc a poblíž kuvajtského kruhového objezdu zabil nejméně 7 palestinských žadatelů o pomoc.

Ztráty

 • 32 070+ zabito* a nejméně 74 412 zraněno v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 435 Palestinců.**
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 590 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

*Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém telegramovém kanálu 22. března 2024. Některé organizace na ochranu lidských práv přibližují počet obětí blíže 35 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že zemřeli.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 6. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

 • Izraelské nálety na Rafah pokračují, zabily čtyři děti v obytném domě a několik dalších zranily.
 • Generální tajemník OSN Antonio Guterres navštívil Rafah a označil blokování pomoci za „morální pohoršení“.
 • Izraelské obléhání nemocnice al-Shifa vstupuje šestým dnem, armáda údajně zapaluje budovy kolem nemocnice, mučí a zabíjí civilisty, kteří se pokoušejí o evakuaci.
 • Izraelská armáda zabila nejméně 7 palestinských žadatelů o pomoc na distribučním místě poblíž kuvajtského kruhového objezdu v severní Gaze.
 • Nová rezoluce Rady bezpečnosti OSN požadující okamžité příměří byla odložena na pondělí 25. března.
 • Umučený Palestinec, který zranil 7 izraelských vojáků poblíž Kufr Ni’ma přepadených vojáků po pronásledování, zamířil na vojáky palbou odstřelovačů během pětihodinové pauzy, podle Ynet .
 • Od října bylo v Gaze zabito 136 palestinských novinářů, uvádí úřad médií v Gaze .

Do šestého dne vstupuje obléhání al-Shifa, nálety na Rafah zabily 4 děti

Izraelské obléhání nemocnice al-Shifa vstoupilo do šestého dne v řadě. Vládní mediální úřad v Gaze vydal prohlášení, v němž uvádí, že USA a mezinárodní společenství jsou odpovědné za izraelský „zločin“ spáchaný na lékařích, personálu, pacientech a vysídlených lidech, kteří se ukrývají v léčebně. Jak uvádí Al Jazeera , mediální úřad uvedl, že izraelská armáda bombardovala budovy uvnitř lékařského komplexu a zapojovala se do mučení a mimosoudních poprav v terénu.

Izraelská armáda tvrdí, že v al-Shifa zatkla přes 170 bojovníků Hamásu a 800 podezřelých. Podle Al-Džazíry navíc izraelská armáda údajně zapálila budovy v okolí nemocnice.

Obléhání al-Shifa přichází v kontextu izraelského pokusu zaměřit se na civilní zaměstnance a příslušníky policie v Gaze, kteří měli základnu v al-Shifa, ve snaze rozsévat občanské nepokoje a způsobit zhroucení společenského řádu na severu. Izrael prohlásil tyto civilní zaměstnance za „nejvyšší agenty Hamasu“ a 18. března zavraždil ředitele operací policie v Gaze Faiqa Mabhouha. mezinárodní organizace, místní kmeny a UNRWA. Ve světle rozšířeného souladu obyvatel se směrnicemi civilních zaměstnanců Gazy Izrael obléhal al-Shifa, kde mnoho z nich sídlí. Izrael nadále tvrdí, že tito civilní a policejní zaměstnanci jsou bojovníci Hamasu a Islámského džihádu, přestože nenabízí žádné důkazy, které by svá tvrzení podpořily.

Vládní úřad pro média v Gaze uvedl, že izraelská armáda pohrozila zaměstnancům nemocnice al-Shifa a vysídleným civilistům, že budovy, ve kterých pobývají, budou bombardovány v případě, že nebudou evakuováni. Mediální úřad založil své prohlášení na svědectvích lidí, kteří zůstali uvězněni uvnitř lékařského komplexu, když je Izrael obléhá, ​​a tvrdí, že ti, kteří evakuovali budovy, jsou buď zatčeni, mučeni nebo zabiti, jak uvádí Middle East Eye .

MEE také uvedlo , že šest zraněných pacientů v nemocnici zemřelo během izraelského obležení kvůli nedostatku lékařské péče, cituje ministerstvo zdravotnictví Gazy, že „obležené lékařské týmy a pacienti se obracejí na instituce OSN a mezinárodní společenství, aby urychleně zasáhly. zachránit jejich životy.“

V jižní Gaze Izrael pokračoval ve svých náletech na Rafah a Khan Younis, přičemž zabil několik civilistů. Při jednom náletu na sever města Rafah bylo zabito pět civilistů, z toho čtyři děti, po bombardování dvoupatrové obytné budovy v oblasti Mirage, uvádí Wafa .

Počet obětí izraelských náletů a ostřelování za posledních 24 hodin vzrostl na 72 mrtvých a 114 zraněných.

Mezitím v pátek izraelská armáda vydala prohlášení na X , že zahájila vyšetřování incidentu úmyslného zabití čtyř neozbrojených palestinských mužů v civilním oblečení v Khan Younis loni v únoru izraelským útočným dronem, jehož záběry nedávno vyšel najevo poté, co Al-Džazíra získala ze zdrojů v Gaze. Záběry úmyslného zabíjení neozbrojených mužů vyvolaly otřesy a upozornily na záměrnou politiku Izraele zabíjení civilistů.


„Nesnesitelné se nemůže stát novým normálem“

Philippe Lazzarini, šéf Agentury OSN pro pomoc a práci (UNRWA), v prohlášení pro X uvedl, že potravinová pomoc byla severní Gaze odepřena již podruhé za týden.

„Izraelské úřady dnes popřely, aby se další konvoj UNRWA s tolik potřebnými zásobami potravin dostal na sever, kde jsou lidé na pokraji hladomoru,“ řekl šéf UNRWA. „Naposledy byla UNRWA schopna poslat potravinovou pomoc na sever před téměř 2 měsíci [ sic ].

Lazzarini dále řekl, že Izrael „člověk způsobený hladem a hrozícím hladomorem“ v Gaze by stále mohl být odvrácen, kdyby Izrael umožnil „doručovat potravinovou pomoc ve velkém na sever, včetně prostřednictvím UNRWA, největší humanitární organizace v Gaze“.

„Mezitím budou děti pod naším dohledem i nadále umírat na podvýživu a dehydrataci,“ dodal. „Nesnesitelné se nemůže stát novým normálem.“

Do pozdního odpoledne korespondenti Al-Džazíry oznámili, že izraelské ostřelování palestinských žadatelů o pomoc na kuvajtském kruhovém objezdu zabilo nejméně sedm lidí. Tento poslední útok na civilisty v místech distribuce pomoci přichází po zavraždění Faiqa Mabhouha a civilních zaměstnanců Gazy, kteří byli nápomocni při organizování řádných dodávek pomoci do Gazy, aniž by to mělo za následek tyto izraelské útoky na hladovějící Palestince. Nejneslavnějším z takových útoků byl „ Moučný masakr “ 3. března, při kterém zahynulo přes 100 lidí.

Mezitím 7000 kamionů převážejících humanitární a potravinovou pomoc v současné době stojí mimo přechod Rafah a čekají na vstup do obleženého pásma Gazy. Jak uvádí Al-Džazíra , guvernér Severního Sinaje Muhammad Shousha řekl, že izraelské inspekční postupy zdržují tok kamionů do Gazy.

Shousha přijal generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese na letišti al-Arish na egyptském Sinaji za plánovanou návštěvu šéfa OSN na hraničním přechodu Rafah, která se dnes uskuteční. Během své tiskové konference na přechodu Rafáh Guterres kritizoval blokování pomoci Gaze jako „morální urážku“ a řekl, že svou cestu na hranici podnikl, aby objasnil bolest Palestinců v Gaze.

Nová rezoluce Rady bezpečnosti OSN byla odložena na pondělí

Po tom, co Čína a Rusko vetovaly v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o příměří v Gaze pod vedením USA, byla nová rezoluce požadující „okamžité příměří“ během ramadánu před „trvalejším udržitelným příměřím“ odložena na pondělí březen. 25, podle diplomatických zdrojů, které hovořily s AFP, jak informoval Al Mayadeen .

V dřívějším návrhu vedeném USA použily Čína a Rusko své veto proti rezoluci , přičemž Rusko ji citovalo jako „pokryteckou podívanou“, která obsahovala „účinnou zelenou“ pro Izrael, aby pokračoval v invazi do Rafahu, zatímco Čína věřila, že rezoluce se „vyhnula nejdůležitější otázce, příměří“ použitím mlhavého jazyka.

Nejednoznačným jazykem, o kterém se Rusko a Čína zmiňovaly, byl důraz rezoluce na „imperativ okamžitého a trvalého příměří“, namísto požadavku na jeho realizaci v krátkodobém horizontu. Rezoluce USA rovněž odsoudila útoky vedené Hamasem ze 7. října.

Západní břeh: operace odporu a rekordní expanze osídlení

Na Západním břehu Jordánu dosáhla výstavba izraelských osad rekordního maxima. Jak uvádí Middle East Eye , Organizace spojených národů a izraelská organizace na ochranu práv Peace Now prohlásily, že v roce 2023 Izrael rozšířil své osady rekordním tempem na okupovaném Západním břehu Jordánu. Podle Peace Now bylo deset z 26 nelegálních základen zřízených na Západním břehu postaveno po 7. říjnu, což vedlo k násilnému vysídlení 21 palestinských komunit (16 z nich bylo od vypuknutí války vykořeněno). Mezitím šéf OSN pro lidská práva Volker Turk prohlásil, že rekordní rozšiřování osad riskuje eliminaci šancí pro palestinský stát a že v roce 2023 bylo postaveno 24 300 nových sídlištních bytových jednotek, což je rekordní maximum od roku 2017, kdy OSN začala monitorovat.

Včera zahájil palestinský muž z vesnice Kufr Ni’ma západně od Ramalláhu střeleckou operaci proti izraelským vojákům a zranil sedm vojáků, než izraelský útočný vrtulník vypálil rakety na jeho pozici v kopcích a zabil ho. Od incidentu se objevily nové podrobnosti, které osvětlují povahu odbojové operace a podrobně popisují odborné znalosti střelce, identifikovaného jako Mujahid Mansour.

Podle zpráv Ynet a Quds News Network zahájil Mansúr palbu na autobus osadníků, aniž by došlo k žádnému úmrtí, než ustoupil a byl pronásledován vozidly izraelské armády. Zdálo by se, že Mansúr vedl vojáky do zálohy, posadil se na vrchol kopce a schovával se za stromy a keři. Mansour poté pokračoval v občasném napadání sil odstřelovací puškou na dálku, což vedlo k patové situaci, která trvala pět hodin kvůli neschopnosti izraelských dronů a helikoptér ho identifikovat v důsledku špatného počasí. Mansour byl schopen sestřelit izraelský bezpilotní letoun svou puškou během patové situace, zatímco jindy se odmlčel a udržoval si krytí, zatímco izraelští vojáci se zdráhali postupovat. Izraelský vrtulník nakonec odpálil raketu, kde se skrýval, když se počasí umoudřilo. Od té doby se objevily zprávy, že Mansúr byl členem bezpečnostních sil Palestinské samosprávy (PA).

V rámci příprav na trestnou demolici Mansourova rodinného domu provedla izraelská armáda v sobotu měření pro dům, uvedla Wafa . Jde o součást širší izraelské politiky represivních demolic domů , při nichž izraelská armáda ničí domy rodin Palestinců, kteří zahájili útoky proti Izraeli, což bylo popsáno jako politika kolektivního trestání.

Úvodní fotografie: ZRANĚNÍ PALESTINCI, VČETNĚ DĚTÍ, BYLI PO IZRAELSKÝCH ÚTOCÍCH 23. BŘEZNA 2024 PŘIVEZENI DO NEMOCNICE MUČEDNÍKŮ AL-AKSÁ V DEIR AL-BALAH V CENTRU GAZY. (FOTO: ALI HAMAD/APA IMAGES)

 

Sdílet: