19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vojenský přehled: Ruský masivní útok ničí energetický systém Ukrajiny

V noci na 22. března zahájila ruská armáda nejmasivnější útok na ukrajinskou energetickou a vojenskou infrastrukturu za poslední měsíce. Jde o druhý masivní ruský útok v řadě. Ten první se uskutečnil 21. března .

Podle Zelenského na zemi zamířilo celkem asi 90 ruských raket a 60 kamikadze UAV. Ukrajinským jednotkám protivzdušné obrany se podařilo zachytit pouze 35 raket.

Kolem 02:00 místního času začal ruský kamikadze UAV útočit na cíle v různých městech Ukrajiny. O dvě hodiny později se k útoku připojily ruské raketové nosiče. Střely byly údajně odpalovány z 13 Tu-95ms, 4 Tu22-m3, z Mig-31 byly odpalovány hypersonické střely Kinžal a použity byly i pozemní raketové systémy.

Ráno, po hlavní fázi operace, byly některé cíle na Ukrajině zasaženy druhou vlnou úderů.

 

Záběry z různých ukrajinských regionů potvrdily četné ruské údery. Desítky výbuchů zahřměly v Charkovské, Záporožské, Oděské, Vinnycké, Ivano-Frankivské, Chmelnické, Dněpropetrovské, Kirovogradské, Poltavské, Mykolajovské a Sumské oblasti.

V důsledku útoku většina ukrajinských regionů trpěla přerušením dodávek elektřiny, bylo ztraceno připojení k internetu. Desítky ukrajinských vlaků mají zpoždění. Poškození strategických energetických zařízení narušilo provoz velkých průmyslových podniků.

 

 

Zařízení energetické infrastruktury

V Záporoží zasáhlo energetická a vojenská zařízení ozbrojených sil Ukrajiny tucet raketových útoků. Jedním z hlavních cílů byla velká vodní elektrárna Dněpr v Záporoží. Stanici a její hráz zasáhly nejméně dvě střely. Nejméně jeden z nich zasáhl strojovnu. Podle zpráv místních úřadů požár na nádraží pokračuje, provoz na přehradě byl zablokován, průlom vody nehrozí. Stávky zabránily Ukrajincům ovládnout brány. Otázkou je výroba elektřiny na stanici.

Ukrajinští představitelé potvrdili, že v důsledku úderů nejsou žádné oběti.

 

 

Přesný úder zasáhl TPP Ladyzhenskaya v oblasti Vinnycja Podle místních zpráv ji zasáhly nejméně tři údery. Přesná škoda nebyla odhalena.

V Charkovské oblasti byla z provozu Zmievskaja TPP, CHP-3 .

Pridneprovskaya TPP byla zasažena ve městě Dněpro, Dněpropetrovská oblast, stejně jako Krivyi Rih TPP .

Jedna ze stávek zasáhla největší elektrárnu na západní Ukrajině, TPP Burshtyn v Ivano-Frankivské oblasti.

Hlášeny byly také těžké škody na energetických zařízeních v Oděské oblasti . Drony a rakety prorazily protivzdušnou obranu v Oděse a zničily jednu nebo více místních rozvoden. Daná energetická zařízení se pravděpodobně nacházejí v Kurganu na západě města a v oblasti Luzanovky.

„Jde o největší útok na ukrajinský energetický sektor v poslední době,“ ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko.

 

 

Vojenská a průmyslová zařízení

Ruské údery zasáhly jeden z největších strategicky důležitých podniků ukrajinského obranného průmyslu, závod na výrobu leteckých motorů Motor Sich v Záporoží . Podnik byl použit k montáži kamikadze UAV a k přezbrojení raket S-200. V důsledku dalších úderů byly požáry způsobeny podnikům, kde AFU zřídila výrobu zbraní a střeliva, a základny ukrajinského vojenského personálu.

V důsledku raketových útoků v Dněpru bylo zničeno nejméně jedno zařízení hlavního ukrajinského zpravodajského ředitelství, které koordinuje probíhající útoky na ruské pohraniční regiony. Ve městě byl také zničen nejméně jeden odpalovací systém protivzdušné obrany.

Místní úřady potvrdily nejméně 20 těžkých úderů v Charkovské oblasti . Jedním z cílů byl závod Elektrotyazhmash, který vyráběl turbogenerátory a hydrogenerátory a také energetické stroje. Další ruské údery otřásaly ukrajinskými vojenskými pozicemi v oblastech Chuguev a Volchansk. Ozbrojené síly Ukrajiny v těchto oblastech shromažďují velké síly, včetně těch zaměřených na pokračující útoky na ruské pohraniční regiony. Další vojenské pozice AFU, včetně ukrajinského nacistického praporu Kraken, byly zničeny ruskými údery v oblasti Kupjanska.

V ukrajinských zařízeních v Kremenčuku v Poltavské oblasti zahřměly exploze . Cílem bylo pravděpodobně místní letiště.

Pod ruský útok se dostalo i letiště Kanatovo v Kirovogradské oblasti. Tato letecká základna ukrajinského letectva se údajně připravovala na nasazení letadel NATO.

Ruská armáda obnovila útoky na nechvalně známé letiště Starokonstantinov v Chmelnické oblasti. Podle místních zpráv nejméně tři ruské rakety Kinzhal zasáhly podzemní skladiště raket StormShadow/SCALP v oblasti. Zničeno bylo také několik místních energetických rozvoden.

V námořním přístavu Oděsa v noci hřměly exploze . Sídlí tam velitelství operačního velení „Jih“ AFU a také sklady s vojenským vybavením, jako jsou námořní drony, ale žádné důkazy zatím neodhalily cíle útoku.

Ruské údery byly zaznamenány i v Ternopilské oblasti . 777. samostatný pluk materiální podpory v Berezhany byl pravděpodobně zničen.

V Čerkasích bylo hlášeno několik ruských úderů . Město hostí několik velkých vojenských skladů, včetně zásobování palivem, municí a vojenským materiálem.

 

 

Podle ukrajinských monitorovacích zdrojů se ruským kamikadze UAV Geran podařilo dostat do západních oblastí Ukrajiny rychleji než obvykle. To může naznačovat modernizaci bezpilotních letounů nebo nasazení nového typu proudové munice ruské armády.

Ruská armáda tvrdě zareagovala na pokusy kyjevského režimu proniknout do ruských pohraničních oblastí Kursk a Belgorod a na pokračující ostřelování civilistů. Jak slíbil ruský vrchní velitel Vladimir Putin, ukrajinské útoky nezůstanou bez trestu. Obnovení masivních úderů na ukrajinskou energetickou a vojenskou infrastrukturu může znamenat novou etapu ruských vojenských operací a pravděpodobně i nadcházející velkou ruskou ofenzívu na ukrajinské frontě.

 

Sdílet: