19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

168. den: USA prosazují rezoluci Rady bezpečnosti OSN o příměří. Obležení nemocnice al-Shifa vstupuje do pátého dna

22. březen 2024

Obléhání nemocnice al-Shifa vstupuje do pátého dne, když izraelská armáda hrozí vyhozením nemocnice do povětří, zatímco rezoluce Rady bezpečnosti OSN navržená Spojenými státy používá mlhavý jazyk, který nepožaduje „okamžité“ příměří.

Ztráty:

 • 31 988+ zabitých* a nejméně 74 118 zraněných v pásmu Gazy k 21. březnu 2024.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 435 Palestinců.**
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 590 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

*Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém Telegramovém kanálu 21. března 2024. Některé organizace na ochranu lidských práv přibližují počet obětí 35 000, když počítají s údajnými mrtvými.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 6. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

 • Několik obětí, když Izrael bombardoval uprchlický tábor Shati v Gaze.
 • Izraelské nálety zabily nejméně jedenáct lidí v Rafahu a Khan Younis.
 • Izraelské vojenské obléhání nemocnice al-Shifa ve městě Gaza pokračuje již pátým dnem.
 • Izraelský ministr obrany Yoav Gallant má přijet do Washingtonu DC se „seznamem přání“ zbraní, které mu Izrael chce okamžitě poslat.
 • Izrael si nárokuje 8 000 akrů půdy v údolí Jordánu pro rozvoj osad.
 • Izraelská armáda provedla razii na domov Palestince podezřelého ze zahájení palby na autobus s izraelskými osadníky poblíž Ramalláhu.
 • Izraelští demonstranti pochodují poblíž domu Benjamina Netanjahua v Caesarea (jižně od Haify) a požadují předčasné volby .
 • Americký ministr zahraničí Anthony Blinken se dnes má setkat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
 • USA zavádějí rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující okamžité a trvalé příměří v Gaze.
 • Lídři EU vydávají první jednomyslnou výzvu k příměří v Gaze.
 • Finsko obnovuje financování UNRWA.

USA zavádějí rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující příměří, izraelský ministr obrany se připravuje na cestu do Washingtonu

Spojené státy zavedly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyzývá k „trvalému a trvalému“ příměří s nejsilnějším jazykem, jaký Spojené státy dosud používaly.

Zatímco Spojené státy hlasovaly proti rezolucím RB OSN požadujícím příměří ještě v únoru, tato rezoluce znamená posun v prioritách, vyvolává obavy z hladomoru a rozsáhlých epidemií vyvolaných konflikty v Gaze, stejně jako nutnost, aby Hamás propustil všechny Izraelce. rukojmí.

„[Návrh rezoluce] nyní nepožaduje okamžité příměří; nepožaduje okamžité příměří,“ řekl Al-Džazíře Marc Owen Jones, docent blízkovýchodních studií na Univerzitě Hamida Bin Khalifa. „Takže je stále trochu opatrný s jazykem.“ Ale rozhodně to naznačuje, že věří, že by mohli jeden získat.“

Členka Kongresu USA Rashida Tlaib – jediná kongresmanka USA palestinského původu – poukázala na nutnost trvalého, nikoli dočasného příměří.

„Toto není tragická nehoda,“ řekl Tlaib a poukázal na to, že dočasné příměří by jen prodloužilo palestinské utrpení. „Po celém světě jsme svědky toho, že izraelská vláda používá hladovění jako válečnou zbraň. Hladovění je důsledkem totálního obležení Gazy a mezinárodního cílení na místní produkci potravin, infrastrukturu a bránění konvojům s pomocí.

Evropští lídři si vzali podnět od Spojených států, aby také přehodnotili své priority a poprvé od října překonali své rozdíly, aby se shodli na prohlášení , které vyzývá k okamžité humanitární pauze s myšlenkou, že to povede k trvalé zastavení palby.

Mnozí jsou opatrně optimističtí, že blesková návštěva amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena v Izraeli by mohla vyústit v vyhlášení příměří – nebo přinejmenším v pokračování jednání s cílem zastavit nebo se vyhnout katastrofické vojenské invazi do Rafahu.

Al-Džazíra však poukázala na to, že zatímco rezoluce navržená USA požaduje „trvalé a trvalé“ příměří, formulace zůstává mlhavá, protože vynechává výzvy k „okamžitému“ příměří. Mezitím se izraelský ministr obrany Yoav Gallant chystá příští týden navštívit Washington se „seznamem přání“ zbraní, které mají být okamžitě dodány Izraeli – to, jak Washington odpoví na požadavky ministra obrany, určí tón toho, jak vážně to myslí s prováděním trvalého míru. v pásmu Gazy.

Izraelské obléhání nemocnice al-Shifa ve městě Gaza pokračuje. Nálety na Západním břehu Jordánu

Mezitím v Gaze izraelské vojenské obléhání nemocnice al-Shifa ve městě Gaza pokračuje již pátý den, protože Izrael hrozí vyhozením budovy do povětří, pokud se ti, kteří jsou stále uvnitř, nevzdají nebo neevakuují. V severní Gaze to vedlo k situaci bezprecedentních těžkostí.

Obléhání al-Shifa přichází v kontextu izraelského pokusu zaměřit se na civilní zaměstnance a příslušníky policie v Gaze, kteří měli základnu v al-Shifa, ve snaze rozsévat občanské nepokoje a způsobit zhroucení společenského řádu na severu. Izrael prohlásil tyto civilní zaměstnance za „nejvyšší agenty Hamásu“ a zavraždil ředitele operací policie v Gaze Faiqa Mabhouha, který byl klíčovou postavou při úspěšné koordinaci dodávek humanitární pomoci do severní Gazy ve spolupráci s mezinárodními místními organizacemi. kmeny a UNRWA. Ve světle rozšířeného dodržování směrnic civilních zaměstnanců Gazy ze strany obyvatelstva Izrael obléhal al-Shifa, kde mnoho z nich sídlí, a prohlašoval je za ozbrojené bojovníky Hamásu.

„Boje pokračují uvnitř nemocničních budov,“ uvedl v prohlášení mluvčí izraelské armády Daniel Hagari a dodal, že „teroristé“ z Hamásu a Islámského džihádu se „zabarikádovali uvnitř pohotovosti“.

„Pokračujeme ve výzvě teroristů v budově, aby se vzdali, ti, kteří se vzdají, zůstanou naživu,“ pokračoval a dodal, že izraelská armáda „evakuuje“ asi 220 pacientů na jiné místo. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná koordinace mezi izraelskou armádou a mezinárodními orgány, je evakuace lidí neuvěřitelně nebezpečná .

Izrael tvrdí, že za posledních 24 hodin zabil 150 agentů Hamásu a zadržel „stovky podezřelých“, což si vyžádalo zabití nejméně 160 civilistů a mnoho dalších vyděsilo nálety a násilné zatýkání. Podle očitých svědků izraelští vojáci zbili a zatkli všechny mladé muže v nemocnici al-Shifa , vyhnali je ven bez oblečení a se zavázanýma očima a vyslýchali je, dokud nebyli osvobozeni.

Hamas popírá, že by nemocnici používal jako základnu, a tvrdí, že všichni zabití byli civilisté.

Humanitární krize v pásmu Gazy pokračuje. Zatímco UNRWA byla schopna dodat palivo a lékařské zásoby do severní Gazy, další humanitární pomoc připlouvá pomalu a tlačí severní Gazu blíže k propasti hladomoru.

Mezitím stále více lidí prchá na jih podél pobřeží směrem k Rafahu – poslední čtvrti, kterou izraelská armáda nenapadla. Vysídlení Gazané v Rafahu však zažívají stále větší útoky ze strany izraelské armády. Zrovna včera v noci zabil nálet osm lidí.

Mezitím pokračují izraelské vojenské razie a zatýkání na Západním břehu Jordánu, jejichž cílem je Tubas, Qalqilya a vesnice obklopující Hebron a Jenin. Izraelské bezpečnostní síly opět zabránily stovkám věřících ve vstupu do mešity Al-Aksá ve východním Jeruzalémě a omezily páteční modlitby během Svatého měsíce ramadánu.

V pátek ráno 22. března byl mezi vesnicemi Deir Ibzi‘ a Kufr Ne’ma západně od Ramalláhu cílem a zabit Palestinec, uvedl Wafa . Izraelská armáda tvrdí, že muž, identifikovaný jako Mujahid Mansour z Deir Ibzi‘, zahájil palbu na izraelský autobus s osadníky, než utekl a byl pronásledován izraelskými vojáky a útočným bezpilotním letounem, kde se pustil do přestřelky, než se na něj zaměřil vrtulník.

Izraelské válečné zločiny v Gaze by mohly zaměstnávat ICC „na dalších pět desetiletí “

Zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území Francesca Albaneseová vyzývá Mezinárodní trestní soud (ICC), aby věnoval více prostředků na předání obrovského množství důkazů poukazujících na válečné zločiny v Gaze.

„Kolosální množství důkazů týkajících se [mezinárodních] zločinů spáchaných Izraelem v Gaze za posledních šest měsíců by mohlo [ICC] zaměstnat dalších pět desetiletí, zvláště při současném tempu řízení,“ uvedla v příspěvku na X. , v reakci na názorné záběry čtyř palestinských mužů zabitých izraelským náletem v Gaze.

Úvodní fotografie: PŘÍBUZNÍ PALESTINSKÉHO DÍTĚTE BASSAMA AL-MAQUSE, KTERÉ BYLO ZABITO PŘI IZRAELSKÝCH ÚTOCÍCH, TRUCHLÍ, KDYŽ PŘIJÍMAJÍ JEHO TĚLO Z MÁRNICE NEMOCNICE AL-AQSA K POHŘBU V DEIR AL-BALAH, CENTRÁLNÍ GAZA, 22. BŘEZNA 2024. (FOTO: OBRÁZKY ALI HAMAD/APA)

OD 

 

Sdílet: