19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

162. den: Izrael zabil 36 Palestinců při úderu na domov v Gaze, když Netanjahu schválil invazi do Rafahu

16. březen 2024

Izraelský útok na dům v uprchlickém táboře Nuseirat zabil 36 lidí, zatímco masakry pokračují v Gaze. Mezitím Izrael schvaluje plány na pozemní invazi do Rafahu navzdory varování, že to bude „katastrofická“ pro více než 1,4 milionu Palestinců. 

Ztráty

  • 31 533+ zabitých* a nejméně 73 546 zraněných v pásmu Gazy.
  • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 427 Palestinců**
  • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
  • Od 7. října bylo zabito 590 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

*Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí na více než 40 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 6. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj

Izrael schvaluje plány na pozemní invazi do Rafahu navzdory mezinárodnímu odporu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu schválil plány na pozemní invazi do Rafahu, navzdory varováním mezinárodního společenství, že by to bylo „katastrofální“ pro 1,4 milionu Palestinců, kteří tam žijí nebo se tam v současnosti ukrývají. 

„Tady se dělá mimořádná práce nad zemí i pod zemí, síly dosahují všude a závěr je, že v Gaze není pro teroristy žádné bezpečné místo,“ řekl izraelský ministr obrany Yoav Gallant.

„Dokonce i ti, kteří si myslí, že se zdržujeme, brzy uvidí, že se dostaneme ke všem,“ dodal. „Postavíme před soud každého, kdo se na tom podílel 7. října – buď je odstraníme, nebo postavíme před soud v Izraeli. Není žádné bezpečné místo, ani tady, ani mimo Gazu, ani nikde na Středním východě – všechny přivedeme na jejich místo.

Jednou z největších obav mezinárodního společenství je, kam půjde 1,4 milionu Palestinců, kteří jsou v současnosti v Rafahu – z nichž mnozí jsou vysídleni z jiných částí pásma Gazy –. Vzhledem k tomu, že egyptská hranice je uzavřena a Palestinci, kteří chtějí přejít, musí zaplatit až 10 000 dolarů, aby jednoduše uvedli svá jména na seznam, se mnozí obávají, že pozemní invaze – a následný masakr, který by s ní pravděpodobně přišel – by byly zničující. .

Podle plánů premiéra by byli civilisté v Gaze evakuováni na „humanitární ostrovy“ v celém Pásmu Gazy – plán, který je v nejlepším případě chabý, vzhledem k tomu, že nejméně polovina budov v Gaze je buď poškozena nebo zničena, a jakýkoli plán na obnovu cokoli, co by se dalo považovat za adekvátní úkryt, je daleko v budoucnosti.

Lidé kontrolují škody a získávají věci ze svých domovů po izraelských náletech 16. března 2024 v uprchlickém táboře Nuseirat v pásmu Gazy.  (Foto: Stringer/ APA Images)
LIDÉ KONTROLUJÍ ŠKODY A ZÍSKÁVAJÍ VĚCI ZE SVÝCH DOMOVŮ PO IZRAELSKÝCH NÁLETECH 16. BŘEZNA 2024 V UPRCHLICKÉM TÁBOŘE NUSEIRAT V PÁSMU GAZY. (FOTO: STRINGER/ APA IMAGES)

Masakr v uprchlickém táboře Nuseirat

Mezitím pokračují masakry proti civilistům. Zrovna včera v noci zaútočila izraelská armáda na uprchlický tábor Nuseirat a okolní oblasti a zabila nejméně osmdesát civilistů , včetně 36 lidí, při úderu na jediný dům. 

Zatímco izraelská armáda tvrdí, že při útocích bylo zabito nejméně patnáct bojovníků Hamásu, vládní úřad pro média v Gaze tvrdí, že většinu zabitých tvořily děti spolu s několika těhotnými ženami.

Nyní bylo v Gaze zabito více než 12 000 dětí — a v severní Gaze odhadem jedna třetina trpí akutní podvýživou, což je nárůst z odhadovaných 15 procent v lednu. Tomu se samozřejmě dá zcela předejít – pokud by byla do Gazy povolena humanitární pomoc, zdaleka by ne tolik lidí hladovělo a čelilo podvýživě a zničující zdravotní stavy, které s tím souvisí, by nebyl problém. 

„Podvýživa mezi dětmi se rychle šíří a dosahuje v pásmu Gazy zničující a bezprecedentní úrovně kvůli dalekosáhlým dopadům války a pokračujícím omezením poskytování pomoci,“ napsal UNICEF v prohlášení .

„Okamžité humanitární příměří nadále poskytuje jedinou šanci, jak zachránit životy dětí a ukončit jejich utrpení. Potřebujeme také několik pozemních hraničních přechodů, které umožní spolehlivě dodávat pomoc ve velkém rozsahu, včetně severní Gazy, spolu s bezpečnostními zárukami a nerušeným průchodem potřebným k distribuci této pomoci bez zpoždění nebo omezení přístupu.

Úředník OSN: Lékaři v Gaze „už nevidí děti normální velikosti“

Pro novorozence je to ještě horší – protože v Gaze už téměř neexistuje nic jako „zdravý porod“.

„Lékaři hlásí, že už nevidí děti normální velikosti,“ řekl Al-Džazíře Dominic Allen, zástupce Populačního fondu OSN (UNFPA) pro Palestinu . „Co však tragicky vidí, je více mrtvě narozených dětí a více neonatálních úmrtí.“

Zatímco pozemní hranice je stále uzavřena, námořní koridor je oficiálně otevřen, protože španělská humanitární loď „Open Arms“ zakotvila v Gaze a tento víkend začala vykládat svůj náklad . Japonsko také oznámilo , že také začne dodávat pomoc do Gazy přes námořní koridor. Humanitární organizace nicméně nadále poukazují na to, že jak námořní koridory, tak srážky pomoci jsou „nákladné a neefektivní“ ve srovnání s prostým otevřením přechodu Rafah a povolením vjezdu kamionů, které tam už týdny čekají, do Gazy.

Krize v izraelských věznicích jako razie a zatýkání pokračují na celém Západním břehu Jordánu

Několik izraelských nevládních organizací – mimo jiné i Veřejný výbor proti mučení v Izraeli a Adalah – se sešlo v Ženevě, aby vyjádřilo své obavy OSN, že válka v Gaze přispívá ke „krizi“ v izraelských věznicích.

„To, na co se díváme, je krize,“ řekl Tal Steiner, výkonný ředitel Veřejného výboru proti mučení v Izraeli (PCATI) pro Associated France Presse. 

„V izraelské vazbě je nyní téměř 10 000 Palestinců,“ pokračovala. „To je 200procentní nárůst oproti běžnému roku.“

Schůzka přichází ve chvíli, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu skutečně nařídil ministerstvem vlády, aby se připravila na „příliv“ vězňů , a očekává, že v nadcházejících měsících, jak bude válka pokračovat, budou v Gaze zajati další osoby podezřelé z terorismu. 

Za posledních šest měsíců izraelské bezpečnostní služby zatkly téměř 7 000 Palestinců z celého Západního břehu Jordánu – často je drží ve správních vazbách, což znamená, že mohou být drženi měsíce bez řádného procesu nebo obvinění. Vězni uvádějí, že mučení začíná „téměř okamžitě“ bitím, výslechy a hrozbami znásilnění. Značné přelidnění vedlo k nedostatečné hygieně a zvýšenému hladu, čímž se šíření infekčních nemocí stalo velmi reálnou a všudypřítomnou hrozbou.

Více než polovina z nich je ve správní vazbě, což znamená, že je Izrael bude držet celé měsíce bez řádného procesu nebo obvinění. Podle Společnosti palestinských vězňů zemřelo v izraelské vazbě od útoků ze 7. října devět lidí. 

Izraelské vojenské razie a zatýkání na Západním břehu pokračují, když izraelské síly minulou noc zaútočily na Nábulus a dvě vesnice severně od Ramalláhu, přičemž za posledních čtyřiadvacet hodin zatkli celkem dvacet lidí, včetně dvou bývalých vězňů .

Úvodní fotografie: ČLENOVÉ RODINY EL-TABATIBI OBDRŽÍ TĚLA NĚKTERÝCH Z 36 PŘÍBUZNÝCH, KTEŘÍ BYLI ZABITI PŘI IZRAELSKÉM ÚTOKU NA UPRCHLICKÝ TÁBOR NUSEIRAT V MÁRNICI NEMOCNICE MUČEDNÍKŮ AL-AQSA V DEIR AL-BALAH DNE 16. BŘEZNA 2024. ( FOTO: ALI HAMAD/APA IMAGES)

 

Sdílet: