19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Studie zjistila, že elektrická auta znečišťují 1850krát více než auta na benzín a naftu

Podle studie provedené ve Velké Británii elektrická vozidla znečišťují životní prostředí mnohem více než jejich protějšky na benzin a naftu.

Šlo o studii nezávislé globální testovací a výzkumné skupiny Emissions Analytics z roku 2022. Zjistila, že během cesty 1 000 mil (cca 1600 km) vypustí elektromobily do okolního prostředí 1 850krát více škodlivin než vozidla poháněná fosilními palivy, a to v důsledku jejich vyšší hmotnosti, která více opotřebovává pneumatiky.

Toto odhalení přichází v době, kdy stále více místních a národních vlád po celém světě v nadcházejícím desetiletí směřuje k zákazu nebo výraznému omezení prodeje nových automobilů na benzinový nebo naftový pohon, navzdory velmi jasným technologickým nedostatkům elektrických aut.

Podle stránky Infowars , když mluvíme o emisích, většina z nás bere v úvahu jen kouř (emise) a jiné znečišťující látky, které unikají z výfuku auta. Opotřebení pneumatik však také hraje významnou roli při vypouštění znečišťujících látek.

Syntetický kaučuk používaný k výrobě pneumatik obsahuje určité chemikálie, které se uvolňují do ovzduší, a elektrická vozidla jsou kvůli svým masivním lithiovým bateriím podstatně těžší než běžná auta.

Celkově váží elektromobily asi o 30 procent více než vozidla poháněná fosilními palivy a také jsou mnohem dražší. Dalším velkým problémem elektromobilů je, že nejsou vhodné pro chladnější podnebí jako Evropa, Kanada a sever Spojených států amerických.

Dále se vyznačují slabým dojezdem a dlouhým nabíjecím časem, zvláště v chladném počasí. Elektromobily mají baterie, jejichž výroba vyžaduje obrovské zdroje a obtížně se recyklují.

Kanada již plánuje nařídit, aby všechna nová osobní i nákladní auta prodávaná v zemi byla elektrická do roku 2035. Kalifornie pracuje na podobně důkladném zákazu prodeje všech nových vozidel na fosilní paliva ve státě do roku 2035.

Těžší auta vypouštějí do životního prostředí více mikroplastů

Hesham Rakha, profesor na univerzitě Virginia Tech , poznamenal, že pneumatiky elektrických vozidel v důsledku své přidané hmotnosti vypouštějí do ovzduší více mikroplastů. To platí i pro těžší auta na fosilní paliva, jako jsou SUV.

Zjištění jsou v souladu s předchozí zprávou Emissions Analytics z roku 2022, která varovala spotřebitele, že větší a těžší auta jsou většími přispěvateli „k mikroplastovému znečištění moří, jakož ik znečištění ovzduší jemnými částicemi“.

Rakha a jeho tým výzkumníků z Virginia Tech jsou v procesu potvrzení výsledků studie Emissions Analytics . Očekává závěr, že elektrická vozidla vypouštějí do ovzduší přibližně o 20 procent více mikroplastů než vozidla poháněná fosilními palivy.

Přestože Rakha poznamenal, že je velmi náročné určit rozdíl mezi množstvím mikroplastů emitovaných z běhounů pneumatik pro elektromobily a vozidel poháněných fosilními palivy, protože je třeba oddělit mikroplasty, které jsou již ve vzduchu, od zdrojů mikroplastů přicházejících z pneumatik.

Rakha dále poznamenal, že lidé, kteří uvažují o koupi elektrického vozidla , si musí pamatovat, že „při nabíjení vašeho auta se také vytváří mnoho oxidu uhličitého“. Baterie elektromobilů váží přibližně 500 kilogramů a mohou mít za následek emise z pneumatik, které jsou mnohonásobně vyšší než emise z výfuku.

Znečištění částicemi z elektromobilů může také zvýšit riziko různých zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, astmatu, plicních chorob a v extrémních případech může dokonce vést k hospitalizaci, rakovině a předčasné smrti.

Autor: Niamh Harrisová, Zdroj: thepeoplesvoice.tv

 

Sdílet: