19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

160. den: Izrael zabil 7 Palestinců čekajících na pomoc, zaútočil na distribuční centrum OSN

14. března 2024

Izraelský Kneset schválil navýšení rozpočtu o 19,4 miliardy dolarů na financování probíhající izraelské genocidy, zatímco Bidenova administrativa naznačila, že dá zelenou zaměřování na „vysokohodnotné cíle Hamasu v Rafahu a pod ním“.

Ztráty 

 • 31 341+ zabitých* a nejméně 73 134 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 423 Palestinců.**
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 590 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

*Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí blíže k 40 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 6. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj 

 • Izraelský parlament schválil rozpočet na rok 2024 , který „zaručuje pokračování války“.
 • Izraelský útok na centrum pro distribuci pomoci OSN v Rafahu zabil nejméně jednoho zaměstnance UNRWA a zranil více než 20 dalších.
 • Izraelská armáda podle AP News plánuje vysídlení Palestinců v Rafahu směrem k „humanitárním ostrovům“ v centru pásma Gazy .
 • Izraelské síly znovu zahájily palbu na žadatele o pomoc ve městě Gaza, zabily nejméně 7 Palestinců a zranily 86, uvedla Wafa . 
 • Skupiny pro lidská práva vyzývají k otevření všech pozemních přechodů Gazy pro pomoc. 
 • Izraelská armáda zabavila tělo zabitého 13letého mladíka. 
 • OSN: Od 7. října izraelské síly zabily přes 400 lidí, kteří se ukrývali v zařízeních OSN v Gaze. 
 • OSN: Izrael zaútočil na více než 150 struktur agentury, přestože má od 7. října 2023 status chráněný podle mezinárodního práva. 
 • Ředitel Amnesty International kritizuje globální komunitu za „předstírání“, jako by krize v Gaze byla humanitární a nebyla vytvořena Izraelem.
 • Skupina pro lidská práva požaduje mezinárodní vyšetřování útoku na zařízení IRC a MAP v bezpečné zóně. 
 • Politico : Američtí představitelé říkají, že Bidenova administrativa se postaví za cílení na „vysokohodnotné cíle Hamasu v Rafahu a pod ním“.

Izraelské síly zabily 7 žadatelů o pomoc, zaútočily na distribuční centrum OSN

Čtvrtý den ramadánu jsou Palestinci v Gaze stále zoufalejší, protože nedostatek potravin pokračuje a izraelská armáda se zaměřuje na hledače pomoci a distribuční místa. 

Izraelské síly zabily 7 Palestinců a zranily asi 86 dalších poté, co zahájily palbu na skupinu Palestinců čekajících na pomoc při příjezdu na kruhový objezd v Kuvajtu ve městě Gaza, uvedl Wafa .

V posledních týdnech izraelské síly opakovaně útočily na kruhový objezd, kde se shromažďují velké skupiny lidí, aby čekali na nákladní vozy. V úterý izraelské síly zabily na kruhovém objezdu 11 lidí čekajících na potravinovou pomoc.

Zpravodaj al-Džazíry Hani Mahmoud říká, že kuvajtský kruhový objezd je „známý jako smrtelná past“ a že se právě teď pro žadatele o pomoc stává stále nebezpečnějším.

„Slyšeli jsme od hladové a do značné míry traumatizované populace uvízlé v pásmu Gazy, která se ptala, jaký je účel dostat tyto náklaďáky do Gazy a její severní oblasti, pokud se na ně střílí,“ hlásil Mahmúd z Gazy.

Jen několik hodin předtím zahájily izraelské síly útok na distribuční centrum Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v Rafahu; jeden člen personálu byl zabit a dvacet dva dalších bylo zraněno.

„Dnešní útok na jedno z mála zbývajících distribučních center UNRWA v pásmu Gazy přichází v době, kdy dochází zásoby potravin, hlad je rozšířený a v některých oblastech přechází v hladomor,“ uvedl generální komisař UNRWA Philippe Lazzarini v prohlášení . X. 

„Každý den sdílíme souřadnice všech našich zařízení v pásmu Gazy se stranami konfliktu. Izraelská armáda včera obdržela souřadnice včetně tohoto zařízení.“

Zabití humanitárního pracovníka UNRWA v distribučním středisku je „zničující“ pro klíčové dodávky humanitární pomoci v Gaze, říká Martin Griffiths, nejvyšší úředník OSN pro mimořádnou pomoc.

„Jak máme udržovat operace pomoci, když jsou naše týmy a zásoby neustále ohroženy? Musí být chráněni,“ napsal Martin Griffiths na X.

„Tato válka musí skončit.“

Krátce po oznámení UNRWA Izrael prohlásil , že jeho letecký útok na centrum OSN pro distribuci potravin v jižní Gaze zabil velitele Hamasu.

V prohlášení Hamás uvedl, že Abú Hasna byl členem jeho civilní policie, nikoli vojenského křídla, a odsoudil jeho zabití jako „zbabělou vraždu“, která má narušit distribuci pomoci, uvedla Al-Džazíra.

Od 7. října izraelské síly zabily více než 400 lidí hledajících úkryt v zařízeních OSN v Gaze. Armáda také zasáhla přes 150 struktur agentury, přestože má status chráněný podle mezinárodního práva.

„Spojené národy, její personál, prostory a majetek musí být vždy chráněny… Znovu vyzývám k nezávislému vyšetřování těchto porušení a potřeby odpovědnosti,“ dodal Lazzarini.

Skupina pro lidská práva požaduje vyšetřování útoku v bezpečné zóně

Izraelská armáda také provedla 18. ledna téměř smrtelný útok na obytný komplex, kde sídlí náš tým Emergency Medical Team (EMT) a členové místního týmu MAP a jejich rodinní příslušníci.

Organizace pro lidská práva od té doby poskytly nové podrobnosti o útoku, který se odehrál v al-Mawasi, údajné „bezpečné zóně“ v Gaze.

Lednový útok zranil několik členů týmu, přestože souřadnice byly sdíleny s izraelskou armádou, která nabídla šest různých vysvětlení, která „neposkytla jasnost“, proč k němu došlo, uvádí se v prohlášení.

„Rozmanitost odpovědí poukazuje na pokračující nedostatek transparentnosti ohledně toho, co se stalo. Z této zkušenosti je jasné, že izraelská armáda a vláda buď nejsou schopny nebo ochotny tento vážný incident řádně vyšetřit,“ uvedly skupiny.

Prohlášení vyzvalo izraelské spojence, včetně USA a Spojeného království, aby zahájili „úplné, nezávislé a časově omezené vyšetřování incidentu z 18. ledna – a všech hlášených útoků na zařízení a personál bez konfliktů“.

„Jako současní dodavatelé zbraní a munice do Izraele mají vlády jako Spojené království a USA zvláštní odpovědnost za to, aby Izrael povolaly k odpovědnosti za tento a další útoky na humanitární pracovníky a civilisty,“ dodal.

Organizace pro lidská práva kritizují vlády za to, že se „schovávají za výsadky“ pomoci do Gazy

Mezitím Izrael nadále silně omezuje vstup humanitární pomoci do obležené enklávy. Namísto toho, aby vláda umožnila pomoc po souši, pokračuje ve zkoumání alternativních, méně účinných metod, jako je po moři a vzduchem. 

Dvacet pět lidskoprávních a humanitárních organizací působících na místě v Gaze vydalo společné prohlášení, v němž uvádí, že jediným způsobem, jak uspokojit bezprecedentní humanitární potřeby v enklávě, je zajistit neomezený humanitární přístup přes všechny pozemní přechody.

„Státy se nemohou schovávat za výsadky a snahy otevřít námořní koridor, aby vytvořily iluzi, že dělají dost, aby podpořily potřeby v Gaze. Jejich primární odpovědností je zabránit rozvinutí krutých zločinů a vyvinout účinný politický tlak k ukončení nelítostného bombardování a omezení, která brání bezpečnému dodání humanitární pomoci,“ uvedli.

Skupina, která zahrnuje Amnesty International, Oxfam, Lékaři bez hranic (Medecins Sans Frontieres neboli Lékaři bez hranic) a Medical Aid for Palestinians (MAP), uvedla, že zatímco konvoj pěti kamionů má kapacitu přepravit asi 100 tun záchranné pomoci. . Naproti tomu nedávné výsadky dodaly každému jen několik tun pomoci.

„Po pěti měsících nepřetržitého bombardování a dehumanizujících podmínkách mají děti, ženy a muži v Gaze právo na více než skrovnou charitu svrženou z nebe,“ stojí v prohlášení.

„Rodiny hladovějí a nemají čas na vybudování infrastruktury na moři a na pevnině: záchrana jejich životů vyžaduje okamžité povolení humanitárních náklaďáků plných jídla a léků, jejichž vstup do Gazy je v současnosti zadržován.“ 

Podobně vláda Gazy říká, že vyslání pomocné lodi z Kypru na obležené území bylo neadekvátní odpovědí na potřeby 2,4 milionu obyvatel.

„Podle toho, co bylo oznámeno, náklad lodi nepřesahuje náklad jednoho nebo dvou kamionů a bude trvat dny, než dorazí,“ uvedl mluvčí Hamasu Salama Marouf z vládní tiskové kanceláře v prohlášení citovaném France 24.

Marouf dodal, že některé logistické otázky o operaci zůstaly nezodpovězené a vyvolaly obavy z izraelských inspekcí.

„Stále není známo, kde zakotví a jak se dostane ke břehům Gazy,“ pokračoval, „navíc bude podroben kontrole okupační armády.“

Agnes Callamard, šéfka Amnesty International, říká, že úsilí o poskytování pomoci válkou zničené Gaze výstavbou námořního přístavu nebo prostřednictvím výsadků symbolizuje selhání světových vůdců při nátlaku na Izrael, aby plně otevřel své pozemní přechody.

„Nedržíme hůl, která umožní zastavit tato porušování,“ řekla v Madridu podle listu The New Arab.

Uchýlení se k „výsadkům je výstavba přístavu známkou bezmoci a slabosti ze strany mezinárodního společenství,“ řekl Callamard. 

Janti Soeripto, prezident charitativní organizace Save the Children USA, řekl Al-Džazíře , že je „velmi nepředvídatelné“, které nákladní vozy se dostanou do Gazy a které jsou odmítnuty.

„Viděl jsem dřevěnou krabici na hračky s hrami pro děti, která byla odmítnuta, protože krabice byla vyrobena ze dřeva a musela být zabalena do kartonových krabic,“ řekl Soeripto, který byl v lednu na přechodu Rafah.

„Hygienické soupravy s mýdlem, přikrývkami a hygienickými vložkami pro ženy byly zamítnuty, protože v nich byl nůž na nehty. Seznam pokračuje.“

Navíc Soeripto řekl, že i když se kamiony dostanou do Gazy, distribuce uvnitř byla „problematická“ uprostřed pokračujících bojů v pobřežní enklávě.

„Kolem je tolik trosek a zkázy, že je fyzicky dokonce těžké získat poslední míli, abychom mohli doručit naše zásoby, když se dostanou,“ dodala. 

„Zatímco mezinárodní společenství předstírá, že Gaza je humanitární krizí, Izrael nadále zcela beztrestně porušuje mezinárodní právo,“ dodal Callamard z Amnesty v příspěvku na X.

„Výsadek humanitární pomoci a přístav pro pomoc v Gaze tato porušení nevyřeší. A nebudou se zabývat umělým hladověním,“ pokračovala.

Izrael schválil rozpočet na pokračování války

Více než pět měsíců po izraelské genocidní válce v Gaze nemá vláda v úmyslu ji v dohledné době zastavit. Místo toho Izrael plánuje nalít více peněz na udržení jejich útoků.

Izraelský parlament schválil upravený státní rozpočet na rok 2024, který přidává další desítky miliard výdajů na obranu a „odškodnění domácností a podniků poškozených útokem Hamásu 7. října“.

Strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua hlasování uvítala a poznamenala, že se jí podařilo schválit „rozpočet, který zaručuje pokračování války až do úplného vítězství a přináší prospěch občanům Izraele a ekonomice státu,“ uvedla izraelská média. 

Podle prohlášení izraelského zákonodárného sboru Knesset upravený rozpočet zvyšuje výdajový limit o 70,4 miliardy šekelů (19,4 miliardy dolarů), tedy o více než 14 procent.

Z této částky by 55 miliard šekelů (15,1 miliardy dolarů) mohlo být přiděleno armádě a 15,5 miliardy (4,1 miliardy dolarů) by mohlo jít „na financování civilních potřeb,“ uvádí se v prohlášení.

Mezitím, ve čtvrtek ráno, nejméně 40 příbuzných izraelských zajatců stále držených v Gaze zablokovalo Ayalon Highway v Tel Avivu a vyzvalo k ukončení války. 

Demonstranti skandovali „dohodni se hned“ s odkazem na výměnu vězňů s Hamasem, kterou Izrael přímo odmítl, a „chceme je živé, ne v rakvích“, zatímco drželi fotografie 19 žen, o kterých se stále předpokládá, že jsou zadržovány v Gaze.

Invaze do Rafahu

Zatímco USA veřejně řekly Izraeli, aby se vyhnul rozsáhlé invazi do Rafahu, Bidenova administrativa údajně soukromě řekla svým izraelským protějškům, jaký typ operace by podpořili.

Podle zprávy zveřejněné Politico američtí představitelé uvedli, že administrativa prezidenta Bidena se postaví za cílení na „vysokohodnotné cíle Hamasu v Rafahu a pod ním“.

„V soukromých rozhovorech představitelé nejvyšší administrativy signalizovali Izraeli, že by mohli podpořit plán podobný protiteroristickým operacím než totální válce,“ uvedli čtyři američtí představitelé.

„To, tvrdí představitelé administrativy, by minimalizovalo civilní oběti, zdecimovalo řady Hamásu a vyhnulo by se scénám, které vedly ke zkažení veřejného mínění na izraelskou kampaň a Bidenovo vedení války.“

Netanjahu však slíbil, že Izrael „dokončí práci v Rafahu a zároveň umožní civilnímu obyvatelstvu dostat se z cesty“.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari říká, že před plánovanou ofenzivou na město je v plánu vytlačit významný počet z více než jednoho milionu vysídlených Palestinců v Rafahu směrem k „humanitárním ostrovům“ ve středu pásma Gazy.

„Musíme zajistit, aby se 1,4 milionu lidí nebo alespoň významná část z 1,4 milionu přesunula. Kde? Na humanitární ostrovy, které vytvoříme s mezinárodním společenstvím,“ řekl Hagari novinářům na briefingu, jak cituje AP News.

Hagari také řekl, že „ostrovy“ poskytnou dočasné bydlení, jídlo, vodu a další potřeby evakuovaným Palestincům. 

Aniž by upřesnil, kdy k operaci dojde, dodal, že Izrael chce, aby bylo operační načasování správné a aby bylo koordinováno se sousedním Egyptem, který prohlásil, že si nepřeje, aby jeho hranice překračoval příliv vysídlených Palestinců.

Izrael zadržel tělo zabitého 12letého chlapce

Izraelská armáda zabavila tělo zabitého dvanáctiletého Ramího al-Halhuliho , který byl v úterý večer střelen do hrudi v okupovaném východním Jeruzalémě. Izraelské síly zabily chlapce, když během ramadánu střílel do vzduchu ohňostroj.

Chlapcův otec vydal prohlášení pro palestinská média, v němž uvedl, že Izraelci slíbili, že jeho tělo vrátí v pátek o půlnoci, ale ve značném stavu, uvedla Al-Džazíra. 

První je, že jen čtyři členové rodiny mohou jít a vyzvednout chlapcovo tělo. Poté musí být pohřben v uprchlickém táboře Shu’fat, který je vzhledem k izraelské dělící zdi na opačné straně pohřebiště jeho rodiny. 

Izrael dodal, že pohřbu se smí zúčastnit pouze 15 rodinných příslušníků a přátel. Obvykle se pohřbů mučedníků účastní stovky, možná tisíce lidí, zvláště když je zabito tak malé dítě.

Zadržování ostatků zabitých Palestinců je běžnou donucovací taktikou a politikou kolektivního trestání, kterou používá izraelská armáda. 

Skupiny palestinských práv říkají, že Izraelci v současné době zadržují asi 245 těl mrtvých Palestinců, jak citovala Al-Džazíra , která uvedla, že přes 65 těl bylo zabito po 7. říjnu.

Úvodní fotografie: PALESTINSKÁ DÍVKA DRŽÍ INFUZI PRO SVÉHO PŘÍBUZNÉHO, ​​KTERÝ BYL ZRANĚN PŘI IZRAELSKÉM LETECKÉM ÚTOKU POBLÍŽ SKLADIŠTĚ, KTERÉ PATŘÍ AGENTURĚ OSN PRO POMOC A PRÁCI PRO PALESTINSKÉ UPRCHLÍKY (UNRWA) V RAFAHU NA JIHU PÁSMA GAZY. (OBRÁZEK: ABED RAHIM KHATIB/DPA PŘES ZUMA PRESS APAIMAGES)

 

Sdílet: