19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

157. den: Na začátku ramadánu Izrael brání vstupu Palestinců do mešity al-Aksá

11. březen 2024

Izrael se připravuje na tisíce zatčení Palestinců a již začal bránit v přístupu do mešity Al Aksá. Gazané zahajují ramadán uprostřed neustálých izraelských útoků a vážného nedostatku potravin.

Ztráty 

 • 31 112+ zabito* a nejméně 72 760 zraněných v pásmu Gazy.
 • Od začátku března zemřelo v Gaze 25 dětí na podvýživu a dehydrataci, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze. 
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 423 Palestinců.**
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 589 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

*Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí blíže k 40 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. To je poslední údaj podle ministerstva zdravotnictví PA k 6. březnu.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčový vývoj 

 • Šéf Hamásu Ismail Haniyeh obviňuje Izrael z nedostatku dohody o příměří před Ramadánem, říká Palestinci chtějí příměří.
 • Netanjahuova administrativa: Izrael chce uvolnit prostor ve svých věznicích, aby byl připraven na zatčení „tisíců“ dalších Palestinců v Gaze a okupovaném Západním břehu Jordánu.
 • Průzkum : Tři čtvrtiny židovských Izraelců podporují útok na Rafah.
 • Izraelská armáda a Hizballáh pokračují v ofenzívách a protiofenzívach v pohraničních bojích.
 • Ministerstvo zdravotnictví Gazy: Vyčerpaný zdravotnický personál hladovějící v severní Gaze.
 • Euro-Med Monitor: Staří lidé v Gaze umírají rychlým tempem.
 • Palestinské město Jericho na okupovaném Západním břehu pojmenuje ulici po zesnulém americkém letci Aaronu Bushnellovi, který se minulý měsíc upálil na protest proti genocidě v Gaze. 
 • Gazané „slaví ramadán bez mešit,“  říká palestinské ministerstvo zahraničí. 
 • Izraelské síly blokují vstup do areálu mešity Al-Aksá a útočí na věřící první večer ramadánu. 
 • Jemenský Ansar Allah pořádá vojenská cvičení na falešných izraelských městských, amerických a britských silách.
 • Izraelští osadníci zakládají novou nelegální základnu v údolí Jordánu na okupovaném Západním břehu Jordánu, uvádí Wafa.
 • Americká charitativní organizace ANERA požaduje nezávislé vyšetření vraždy člena personálu v Gaze.

Ramadán bez mešit

Nedělní večer znamenal začátek muslimského posvátného měsíce ramadánu, protože izraelské neúnavné útoky na Gazu při vážném nedostatku nohou pokračují. Místo oslav vstupují Palestinci v Gaze do měsíce s těžkým srdcem. 

Palestinské ministerstvo zahraničních věcí říká , že letošní ramadán v pásmu Gazy je „na rozdíl od svatého měsíce v předchozích letech nebo kdekoli jinde na světě“, zejména ve světle ničení všech aspektů života v pásmu Gazy, včetně desítek mešity.

Ramadán přišel, když „Palestinci trpí nedostatkem a nedostatkem jídla a pitné vody více než pět po sobě jdoucích měsíců,“ pokračovalo. 

Polovina obyvatel obležené enklávy se tísnila v jižním městě Rafah, mnoho z nich žilo v plastových stanech a potýkalo se s vážným nedostatkem jídla. 

„Každý, koho známe, ztratil člena rodiny nebo někoho blízkého nebo někoho, koho znal ze svých sítí, což lidem velmi ztěžuje život. Lidé se připravovali a začínali první den ramadánu slavnostmi, výzdobou, světly a lucernami v ulicích, na trzích a v mešitách; podle zpravodaje Al-Džazíry Hani Mahmouda z Rafahu je velká většina z nich nyní zničena .

Ramadán je obvykle naplněn rodinnými hostinami; pokračující izraelské obléhání to však lidem žijícím v Gaze téměř znemožňuje. I tam, kde jsou k dispozici potraviny, je toho kromě konzerv jen málo a ceny jsou pro mnohé příliš vysoké.

Philippe Lazzarini, šéf agentury OSN pro palestinské uprchlíky, říká, že ramadán je tady, protože „vysídlování pokračuje a strach a úzkost převládají uprostřed hrozeb vojenské operace na Rafáhu, nejjižnějším místě Gazy.

„Tento měsíc by měl přinést příměří pro ty, kteří nejvíce trpěli. Potřebují odpočinek a klid. Už je to dávno za námi,“ pokračoval na X .

Sabah al-Hendi, který v neděli nakupoval jídlo v nejjižnějším městě Rafah, řekl agentuře AP : „Nevidíte nikoho s radostí v očích. Každá rodina je smutná. Každá rodina má mučedníka.“

Mezitím na severu Gazy Palestinci nadále čelí hladomoru, protože stále trvá vážný nedostatek potravin a pomoci.

V pondělí odpoledne zemřely hladem další dvě děti v severní Gaze, uvedla Al-Džazíra s odkazem na místní zdroje, čímž se celkový počet zvýšil na 27, většinou jde o děti, které zemřely hlady.

Nejméně jedno ze šesti dětí na severu je podle Světové zdravotnické organizace podvyživené.

„Přišel jsem sem koupit, ale nemůžu najít nic, co bych si mohl koupit,“ řekl Al-Džazíře Sufian al-Yazji, vysídlený Palestinec na severu.

„Nic tu není, žádné datle, mléko nebo tak něco.“ Pro jejich děti člověk nic nenajde. Všechny tyto konzervy jsou plné choroboplodných zárodků, které infikují žaludek. Potřebujeme zeleninu a ovoce, abychom nakrmili naše děti, protože zeslábly a zemřou hlady.“ 

Více než 2000 zdravotníků v severní Gaze je vyčerpaných a snaží se udržet krok pod nesmírným fyzickým tlakem a nemají co jíst, protože pracují nepřetržitě, říká palestinské ministerstvo zdravotnictví. 

V důsledku nedostatečné zdravotní péče, bombardování, hladovění a dehydratace umírá starší populace enklávy znepokojivě vysokou rychlostí.

Euro-Mediterranean Human Rights Monitor v nedělním prohlášení uvedl , že jeho tým v Gaze „zaznamenává téměř každodenní úmrtí mezi staršími lidmi v důsledku systematických a všudypřítomných zločinů Izraele, jako je hladovění a strádání v pásmu Gazy, zejména ve městě Gaza a v pásmu Gazy. severní oblasti.“

„Většina těchto případů se nedostane do nemocnic, které jsou v severní Gaze v provozu jen částečně, kvůli obtížným přístupům vzhledem k probíhajícím izraelským vojenským útokům. V důsledku toho jsou senioři po smrti doma pohřbíváni buď v blízkosti svého bydliště, nebo v provizorních hrobech rozmístěných po celém pásu. V současnosti existuje více než 140 takových hřbitovů,“ uvedl Euro-Med. 

Izrael odmítá zrušit obležení Gazy 

Vzhledem k tomu, že obyvatelstvo Gazy hladoví, izraelští politici odmítají zrušit obležení Gazy, aby umožnili dostatečné množství nákladních vozidel s pomocí vjet do pásma. Místo toho ve spolupráci s USA a Jordánskem zkoumají možnost pokračování výsadků a budování přístavu pro příjem pomoci. 

Po plavbě lodí po pobřeží Gazy izraelský válečný kabinet a ministr obrany Yoav Gallant řekli, že si myslí, že plán Washingtonu na vybudování přístavu pro humanitární pomoc poškodí Hamás.

„Proces je navržen tak, aby přivedl pomoc přímo k obyvatelům a pokračoval tak v kolapsu vlády Hamasu v Gaze,“ řekl Gallant, kterého na návštěvě doprovázeli vojenští představitelé, jak citovala Al-Džazíra.

„Zajistíme, aby se sem dostaly zásoby pro ty, kteří je potřebují, a ne pro ty, kteří je nepotřebují,“ dodal.

Plán na vybudování přístavu byl však kritizován jako pokus odvrátit pozornost od stovek tisíc hladovějících Palestinců a neustálé blokování pomoci této enklávě Izraelem.

Podobně lidskoprávní skupiny kritizovaly plány na pokračování shazování humanitární pomoci jako neuvěřitelně neefektivní, když se dají do kontextu zoufalé potřeby obyvatel Gazy.

Lékaři pro lidská práva Israel tvrdí, že výsadkové výsadky nejsou dostatečné, protože palestinské rodiny se uchylují ke krmení zvířat nebo vynechávají jídlo, což podle Al-Džazíry vede k akutní podvýživě velké části populace v obležené pobřežní enklávě .

Skupina také vyvrací izraelská tvrzení, že potraviny se do Pásma dostávají v předválečném množství, „protože zde není žádná místní produkce kvůli ničení plodin a místních pekáren, takže potřeba je mnohem vyšší“. 

„Podle Mezinárodního trestního soudu je hladovění považováno za válečný zločin. Izrael musí okamžitě zastavit všechny formy krveprolití v pásmu Gazy a přestat omezovat humanitární pomoc zachraňující životy. Toto je morální skvrna, která s námi zůstane po generace,“ uzavřeli Physicians for Human Rights Israel.

Palestinské ministerstvo zahraničí označilo mezinárodní selhání při ochraně Palestinců během ramadánu za „atentát na lidstvo“.

prohlášení zveřejněném na X se uvádí: „Neschopnost Rady bezpečnosti implementovat rezoluci 2720 a její neschopnost zaručit neustálý vstup humanitární a lékařské pomoci civilistům v pásmu Gazy nemá žádné ospravedlnění.

Izraelské síly omezují Palestincům přístup do jeruzalémské mešity Al-Aksá 

Mezitím na okupovaném Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě Izrael připravuje své ozbrojené síly na krutá represe a omezení pohybu a bohoslužeb na začátku ramadánu.

V neděli večer izraelské síly údajně zabránily velkému počtu palestinských věřících ve vstupu do areálu mešity Al Aksá v okupovaném východním Jeruzalémě na modlitby taráví , speciální noční modlitby, které se konají pouze během ramadánu.

Podle Wafa Izrael eskaloval svá omezení v této oblasti a nyní povoluje modlit se pouze ženám starším 40 let.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navíc nařídil svým ministrům obrany, národní bezpečnosti a financí, aby otevřeli prostor v izraelských věznicích v rámci přípravy na letošní zatčení „tisíců“ dalších Palestinců.

Netanjahuova administrativa v nedělním prohlášení uvedla, že vojenská a vnitřní bezpečnostní agentura Shin Bet vyhodnotila, že v Gaze bude zatčeno mnohem více „teroristů“, a pokud tak neučiní, Izraeli dojdou vězeňské prostory. teď něco.

Prohlášení dodalo, že na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Gaze bylo od 7. října zatčeno přibližně 4000 Palestinců, což „vytvářelo naléhavou potřebu připravit se na přijetí mnoha dalších zadržených a vězňů“.

Podle Addameera jsou tisíce Palestinců nezákonně drženy bez obvinění ve správní vazbě . 

Qaddoura Fares, šéf Komise pro zadržované a bývalé zadržované záležitosti, odsoudil Netanjahuovo rozhodnutí vytvořit více zadržovacích středisek.

„Netanjahuova mysl je přeplněná nenávistnými, agresivními plány a rozhodnutí, které učinil vybavit a připravit nová zadržovací místa, kategoricky potvrzuje jeho rozhodnutí pokračovat ve válce proti palestinskému lidu tak dlouho, jak jen to bude možné,“ uvedl Fares v prohlášení citovaném Alem . Jazeera.

„To znamená, že série zatýkání bude pokračovat ve vzestupné křivce proti našim bezbranným lidem,“ dodal Fares.

Hamás tvrdí, že Izrael je odpovědný za pozastavení dohody o příměří

Ve dnech, které předcházely ramadánu, zasadila Bidenova administrativa semínka naděje, že dohody o příměří bude dosaženo před začátkem svatého měsíce. Žádná dohoda však není v dohledu. 

Představitel Hamasu Ismail Haniyeh říká, že skupina prokázala „velkou pozitivitu a odpovědnost“ v procesu vyjednávání pod záštitou Kataru a Egypta.

„Pokud Izrael dodrží příměří a umožní lidem vrátit se do oblastí, odkud byli nuceni uprchnout, prokážeme flexibilitu v otázce zajatců,“ řekl Ismail Haniyeh v nedělním televizním projevu .

„Nechceme dosáhnout dohody, která neukončí válku v Gaze nebo nenechá vysídlené lidi vrátit se do svých domovů nebo nezajistí odchod sionistického nepřítele z Gazy,“ pokračoval Haniyeh.

 Haniyeh řekl, že Izrael nese „odpovědnost za to, že nedosáhne dohody, protože se nechce zavázat k základním principům dohody“.

„Nicméně jsme otevřeni dalším jednáním a jsme otevřeni jakémukoli vzorci, který dosáhne těchto principů a ukončí tuto agresi,“ zdůraznil.

Izrael nezískal zpět žádného ze svých zajatců bez dohody, dodal Haniyeh.

V sobotu Biden řekl MSNBC , že Netanjahu „více ubližuje Izraeli než Izraeli pomáhá“ tím, že nezabrání většímu počtu úmrtí civilistů. Netanjahu kritiku amerického prezidenta odmítl s tím, že Biden je „chybný“ a „falešný“.

„Toto jsou politiky podporované drtivou většinou Izraelců,“ řekl Netanjahu. „Podporují akci, kterou podnikáme, abychom zničili zbývající teroristické prapory Hamasu.“

Řekl také, že „to poslední, co by měl Izrael udělat, je umožnit Palestinské samosprávě, aby po válce vládla Gaze, čehož byla americká a Bidenova administrativa hlasitým zastáncem. Netanjahu k tomu řekl: „měli bychom důrazně odmítnout pokus vrazit nám do krku palestinský stát. 

Palestinské ministerstvo zahraničí popsalo Netanjahuovo poslední odmítnutí palestinské samosprávy jako budoucího vládnoucího orgánu Gazy jako „rozšíření jeho protimírové politiky, na jejíž realizaci pracoval desítky let“.

Ministerstvo tvrdí, že měsíce trvající genocida v pásmu Gazy by měla stačit k tomu, aby se ukázalo, že cíle, které sleduje izraelský premiér Benjamin Netanjahu, musí být „čelit a svrženy“.

Ministerstvo dodalo, že Netanjahu dal jasně najevo, že je rozhodně proti zřízení nezávislého palestinského státu a přeje si vytvořit „stav rozdělení“.

Přesto Al-Džazíra oznámila, že Mahmúd Habbash, hlavní poradce prezidenta Palestinské samosprávy (PA) Mahmúda Abbáse, řekl síti Al Arabiya, že po rezignaci premiéra Muhammada Shtayyeha a rozpuštění jeho vlády Abbás jmenuje novou vládu Palestinské správy. , která by měla být brzy oznámena 

„Hamas je jako každá jiná frakce a bude se od něj stejně jako od ostatních skupin očekávat, že přenechá otěže kontroly Palestinské samosprávě a nové vládě,“ říká.

Úvodní fotografie: VYSÍDLENÍ PALESTINCI ZDOBÍ SVÉ STANY RAMADÁNOVÝMI DEKORACEMI V DEIR AL-BALAH V CENTRÁLNÍM PÁSMU GAZY 10. BŘEZNA 2024. (OMAR ASHTAWY /APAIMAGES)

AUTOR: 

 

Sdílet: