19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Velká Británie se umístila na druhém místě nejubožejší země na světě

Průměrný Brit je méně šťastný než někdo z Jemenu nebo Ukrajiny, zjistil nový průzkum

Spojené království bylo v průzkumu provedeném nadací Sapien Labs, neurovědecké nadace, označeno za druhou nejnešťastnější zemi na světě. Podle průzkumu se duševní zdraví Britů od pandemie koronaviru propadlo, „bez známek zotavení“.

Čtvrtá výroční zpráva společnosti Sapien Labs „Mental State of the World“, zveřejněná minulý týden,  hodnotila duševní pohodu 419 175 účastníků s internetem v 71 zemích. Výsledky vykreslovaly ponurý obraz anglicky mluvícího světa. Ze 71 zkoumaných zemí jsou anglofonní země Spojeného království, Irska, Austrálie a Nového Zélandu ve spodním kvartilu, přičemž obyvatelé Spojeného království jsou šťastnější pouze než obyvatelé Uzbekistánu.

Průzkum řadí Spojené království osm míst za Jemen a 12 míst za Ukrajinu, pokud jde o celkové duševní zdraví obyvatel. Přibližně 35 % Britů řeklo Sapine Labs, že jsou buď „v tísni, nebo bojují“, což je pouze o 0,7 % méně než v loňském roce, kdy se Británie umístila na posledním místě žebříčku.

Aby nadace určila celkové duševní zdraví každého národa, položila jednotlivcům 47 otázek týkajících se jejich „nálady a výhledu“,  „sociálního já“,  „pudu a motivace“ a „adaptability a odolnosti“ a dalších kategorií. Zatímco Sapien Labs poznamenal, že odpovědi na tyto otázky jsou ze své podstaty subjektivní, jiné zprávy došly k podobným závěrům.

Uprostřed historického poklesu životní úrovně britský statistický úřad v listopadu zjistil, že Britové zažili v roce, který skončil loni v březnu, pokles štěstí a osobní spokojenosti. Podle zprávy zveřejněné v lékařském časopise The Lancet minulý měsíc asi 1,8 milionu lidí ve Spojeném království v současné době čeká na léčbu duševního zdraví.

Sapien Labs poznamenal, že úroveň duševní pohody v anglicky mluvícím světě během pandemie koronaviru prudce klesla a že tento pokles „přetrvává bez známek zotavení“.

Dále zpráva zjistila, že duševní pohoda byla nižší v zemích, kde se běžně jedly zpracované potraviny, děti dostávaly chytré telefony v mladším věku a vztahy mezi členy rodiny byly vzdálenější. Bohaté anglicky mluvící země dosáhly ve všech těchto třech metrikách nejméně příznivě.

Dominikánská republika se umístila na prvním místě jako nejšťastnější země světa, následovaná Srí Lankou na druhém místě a Tanzanií na třetím. Všech z prvních deseti zemí byly africké, asijské nebo latinskoamerické národy.

„Tento vzorec naznačuje, že větší bohatství a ekonomický rozvoj nemusí nutně vést k větší duševní pohodě,“ napsala společnost Sapien Labs ve zprávě.

Fotografie: Veřejnost prochází kolem drsného spáče v Oxford Circus v Londýně, Anglie, 27. prosince 2023 ©  AFP / Henry Nicholls

 

Sdílet: