19. 4. 2024

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

155. den: Smrtící pád pomoci a překážky v námořním koridoru odhalují fraškovitou humanitární reakci na hladomor v Gaze

9. března 2024

Nejméně osmnáct dětí zemřelo v Gaze na podvýživu, zatímco počet úmrtí hladem vzrostl na 23. Mezitím Pentagon oznámil, že Bidenův návrh plovoucího mola bude trvat dva měsíce a postavit 1000 amerických vojáků.

Ztráty:

 • 30 960+ zabitých* a nejméně 72 524 zraněných v pásmu Gazy.
 • Na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bylo zabito více než 424 Palestinců**
 • Izrael reviduje svůj odhadovaný počet obětí ze 7. října na 1 400 na 1 147.
 • Od 7. října bylo zabito 587 izraelských vojáků a nejméně 3 221 zraněno.***

*Ministerstvo zdravotnictví Gazy potvrdilo toto číslo na svém kanálu Telegram. Některé organizace na ochranu lidských práv uvádějí počet obětí blíže k 35 000, když počítají s těmi, o kterých se předpokládá, že jsou mrtví.

** Počet obětí na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě není pravidelně aktualizován. Podle ministerstva zdravotnictví PA ze 6. března je to nejnovější údaj.

*** Tento údaj zveřejnila izraelská armáda a ukazuje vojáky, jejichž jména „směla být zveřejněna“.

Klíčové změny:

 • Při izraelských náletech v Gaze včera v noci zahynulo nejméně dvacet lidí.
 • Další tři děti zemřely hladem v nemocnici al-Shifa‘, čímž se celkový počet úmrtí hladem zvýšil na 23.
 • Nejméně osmnáct dětí zemřelo na podvýživu.
 • Společnost palestinských vězňů: 15 lidí zatčeno během dvou dnů izraelských vojenských razií na Západním břehu Jordánu.
 • Španělské plavidlo Open Arms má tento víkend vyplout z Larnaky do Gazy.
 • Izraelští osadníci znesvětili náhrobky na islámském hřbitově ve východním Jeruzalémě.
 • Pentagon : Bidenův návrh plovoucího mola pro poskytování pomoci Gaze bude trvat dva měsíce a výstavba 1000 vojáků. 
 • UNRWA: Pozemní přechody nejúčinnější způsob, jak přivést pomoc do Gazy.
 • Žádná země se nepřihlásila k odpovědnosti za pokles humanitární pomoci, při kterém se nepodařilo přistát a zabil pět lidí.
 • CENTCOM: USA, spojenci zachytí patnáct dronů patřících Jemenu.

V Gaze jsou dětská úmrtí, kterých jsme se obávali, tady

Izraelsky připravená humanitární katastrofa v Gaze si vyžádala své poslední oběti, protože další tři děti zemřely hladem v nemocnici al-Shifa‘. Nejméně osmnáct dětí zemřelo v Gaze na podvýživu. 

„Ali se narodil ve válce a jeho matka neměla žádné jídlo ani nic, co by mohla jíst – což způsobilo selhání ledvin,“ řekl BBC muž z Gazy, jehož syn zemřel na podvýživu. 

„Aliho život se den ode dne zhoršoval.“ Snažili jsme se ho nechat ošetřit v nemocnicích, ale nebylo pomoci… Ali zemřel před zraky celého světa, který ho neustále sledoval, jak umírá.“

Nevládní organizace a agentury humanitární pomoci na to upozorňují již několik měsíců – screeningy podvýživy provedené agenturami OSN v severní Gaze v lednu zjistily, že každé šesté dítě bylo podvyživené a že bez naléhavých dodávek humanitární pomoci to bylo vázáno pouze na zhorší.

Je to záměrně navržená izraelská strategie, v níž byly vymazány všechny prostředky k obživě Gazy. Neúnavné bombardování Izraele se zaměřilo na zemědělskou půdu a zničilo pekárny , zatímco izraelští vojáci se pravidelně zaměřovali na rybáře . Mezitím cena i základních potravin – pokud jsou dostupné – v posledních několika měsících raketově vzrostla a Izrael nadále brání dodávkám humanitární a potravinové pomoci do severní Gazy.

A co je ještě horší, lidé, kteří byli vysídleni, se nyní tísní v přístřešcích a táborech, kde jsou hygienické podmínky neutěšené, což způsobuje šíření infekčních nemocí. Nedostatek výživy nyní účinky těchto nemocí ještě zhoršuje – vše by bylo léčitelné, ne-li se jim vyhnout, kdyby bylo do Stripu povoleno dostatečné množství potravin a léků. 

„Často se stává, že dítě je extrémně podvyživené a pak onemocní a ten virus je nakonec příčinou smrti,“ řekla The New York Times Heather Stobughová, expertka na podvýživu z Action Against Hunger.

„Ale nezemřeli by, kdyby nebyli podvyživení.“

Pět lidí zemřelo při pádu humanitární pomoci, který se pokazil

O víkendu při pádu humanitární pomoci v Gaze zahynulo pět lidí, když se nepodařilo otevřít padák doxů pomoci, což vyvolalo otázky, zda je tento způsob humanitární pomoci vůbec bezpečný.

Podle svědka na zemi spadl balíček „jako raketa“, když se neotevřel padák. K odpovědnosti za katastrofu se nepřihlásila žádná země. Spojené státy, Jordánsko, Egypt, Francie a Nizozemsko v současnosti vysílají výsadky.

Mezitím se nadále diskutuje o námořních koridorech jako o potenciální alternativě k otevření pozemní hranice, která představuje logistické překážky. Španělské plavidlo Open Arms má podle plánu vyplout z Larnaky do Gazy , ale neexistuje žádný logistický plán, co se stane, až pomoc dorazí. Bez funkčního přístavu a mělkých vod není jasné, jak bude loď schopna fyzicky zakotvit v Gaze, zatímco logistický plán pro distribuci pomoci, jakmile dorazí, zůstává neznámý. 

Nicméně tým z Opens Arms , který je zásoben 200 tunami jídla od americké charitativní organizace World Central Kitchen, je optimistický, že se této výzvě dokáže postavit.

„To, co se zpočátku zdálo jako nepřekonatelná výzva, je nyní na pokraji realizace,“ zněl příspěvek na účtu  Open Arms X.

„Naše remorkéry jsou připraveny k okamžitému nalodění, naložené tunami jídla, vody a životně důležitých zásob pro palestinské civilisty.“

Skepse ohledně životaschopnosti námořních koridorů ve Spojených státech stále narůstá, protože Pentagon odhaluje, že výstavba „dočasných mol“ navržených americkým prezidentem Joe Bidenem v Gaze může trvat až dva měsíce a až 1 000 amerických vojáků. pochybuje o tom, zda je plán na otevření námořního koridoru pro umožnění humanitární pomoci do pásma skutečně životaschopný. 

„Americký plán na dočasné molo v Gaze, aby se zvýšil tok humanitární pomoci, bude odvádět pozornost od skutečného problému: nevybíravé a nepřiměřené vojenské kampaně Izraele a trestajícího obléhání,“ řekla Avril Benoit, výkonná ředitelka Lékařů bez hranic. . „Potraviny, voda a lékařské potřeby, které lidé v Gaze tak zoufale potřebují, jen sedí za hranicemi. Izrael musí tok dodávek spíše usnadňovat, než blokovat. To není logistický problém; je to politický problém. Spíše než se dívat na americkou armádu, aby vytvořila řešení, měly by USA trvat na okamžitém humanitárním přístupu pomocí cest a vstupních bodů, které již existují.

Někteří věří, že navrhovaný koridor byl politický trik Bidena – který se cítil pod tlakem, aby „něco řekl“ o Gaze, ale nebyl schopen vyhlásit příměří.

„Myslím, že je to jeden z hlavních důvodů pro toto oznámení v této konkrétní době,“ řekl Al-Džazíře Sultan Barakat, profesor veřejné politiky na univerzitě Hamad Bin Khalifa. „Doufal, že předloží příměří. To se nestalo, takže to byla vhodná druhá volba.“

Přesto se zdá, že americká armáda v plánu pokračuje, navzdory silné kritice ze strany mezinárodního společenství humanitární pomoci.

„Jsme v procesu identifikace, získávání zdrojů a v některých případech i párování [ sic ] sil k nasazení,“ řekl tiskový tajemník Pentagonu generálmajor Patrick Ryder, jak uvádí CNN. „Ale mohu potvrdit, že jednotky 7. transportní brigády expediční společné základny Langley Eustis ve Virginii byly pověřeny podporou.“

I když je jakékoli zvýšení pomoci vítáno, mluvčí UNRWA Juliette Touma říká, že pozemní přechody jsou stále nejúčinnějším způsobem, jak přivést humanitární pomoc do Pásma Gazy – zaměření na letecké kapky nebo námořní koridory je jen odvádění pozornosti, zdůraznila mluvčí UNRWA.

„To je to, co jsme používali před válkou v Gaze, kdy tam pravidelně proudilo asi 500 kamionů denně, včetně komerčních dodávek,“ řekl Touma Al-Džazíře. 

Ale od té doby, co se obléhání přitvrdilo, se věci změnily.

„Přicházelo velmi málo pomoci – povolení UNRWA a dalším agenturám OSN nebyla udělena dostatečně,“ pokračovala. „Musí toho být mnohem víc.“

Izraelští osadníci ničí náhrobky ve východním Jeruzalémě, vojenské razie a zatýkání na Západním břehu Jordánu

Izraelští osadníci znesvětili náhrobky na historickém islámském hřbitově, který sdílí zeď s mešitou al-Aksá ve východním Jeruzalémě, což vyvolalo obavy, že během nadcházejícího svatého měsíce ramadánu bude eskalovat další násilí a vzkypět napětí.

Mezitím na Západním břehu Jordánu byly nálety zaměřeny na Tulkarem, Jenin, Betlém a Qalqilyu, přičemž izraelští vojáci během dvou dnů zatkli patnáct lidí. Minulou noc izraelské síly nasadily buldozery a ostré náboje při náletu na uprchlický tábor Nur Shams u Tulkaremu a ničily silnice, vodorysky a skleníky.

Násilí izraelských osadníků na Západním břehu také narůstá, s novou vlnou útoků zaměřených jak na oblast Masafer Yatta u Hebronu, tak na vesnici Burka poblíž města Ramalláh, zranily dva Palestince a zapálily dům .

Úvodní fotografie: VÝSADKY NAD SEVERNÍ GAZOU. (FOTO: © ILIA YEFIMOVICH/DPA PROSTŘEDNICTVÍM ZUMA PRESS APA IMAGES)

 

Sdílet: